Súbor štúdií a časopisecky uverejnených príspevkov s názvom Interdisciplinárnosť v symbióze literárnej vedy a umenia nevznikol náhodou. Je plodom autorovej dlhodobej výskumnej práce zameranej na pokiaľ možno organické prepojenie rôznorodých podnetov z viacerých disciplín.
Arborétum Mlyňany Slovenskej akadémie vied, ktorého najstaršia čassť - Ambrózyho vždyzelený park - oslavuje v roku 2012 už 120. výročie svojho založenia, je na Slovensku najvýznamnejšou botanickou inštitúciou, ktorej úlohou je zhromažďovanie a štúdium najmä cudzokrajným drevín.
Kniha prináša etnologický pohľad na fenomón tradičnej regionálne výživy obyvateľstva Slovenska. K jej napísaniu autorky inšpiroval fakt, že kulinárna kultúra je v súčasných humanitných disciplínach považovaná za fenomén, ktorý patrí k najstrabilnejším a najvýraznejším identifikačným faktorom ľudských spoločenstiev.
Básnik staršej strednej generácie si aj vo svojej novej básnickej knižke si uvedomuje komplikovanosť dnešného sveta, v ktorom ho sprevádzajú človečie prehry, ale v ktorom aj úporne hľadá istoty pre seba i pre človeka. A tie nachádza nielen vo svojich ľudských koreňoch (symbolizované hoci rodným chotárnym Slancom), ale aj v duchovnom odkaze kultúry (M. Válek, L.
Dvadsiate druhé vydanie Štatistickej ročenky Slovenskej republiky, podobne ako predchádzajúce ročníky, nadväzuje na dlhoročnú tradíciu poskytovania súhrnných štatistických informácií o Slovensku, o jeho demografickom, sociálnom a ekonomickom vývoji. Z hľadiska obsahového členenia nedošlo v tomto vydaní k významným zmenám.
Heraldický katechizmus - čiže základy heraldiky v otázkach a odpovediach, zoradených do trinástrich lekcií a pre väčšiu názornosť doplnených o premnohé vyobrazenia.
Politológ a filozof Ľuboš Blaha v novom titule analyzuje a pomenúva modernú spoločnosť; v nej naše ašpirácie, názory a presvedčenia, ale aj obavy ovládajú masmédiá, reklamné agentúry, experti na zábavu a politici - všetko sa deje v záujme udržania systému, ktorý vyhovuje jednému percentu najbohatších a najmocnejších ľudí sveta...
Tretí diel Slovenska v 20. storočí sa zaoberá mimoriadne dôležitým historickým prelomom v roku 1918 a nasledujúcimi dvoma desaťročiami v dejinách Slovenska. Bola to historická epocha, o ktorej možno v retrospektívnom pohľade bez zveličenia povedať, že mala v slovenských dejinách jedinečný, nezastupiteľný význam. Bohumila Ferenčuhová, Milan Zemko
Autor vo svojej novej knihe prezentuje svoj skutočne celostný obraz sveta a celej rality. Autorovi nejde o čisto prírodovedecký model v tradičnom zmysle slova, ale o celkové vysvetlenie, v ktorom sa stretajú na jednej stran eprírodné vedy a na druhej strane nedeliteľné Absolútno, tkoré je v konečnom dôsledku Uspodriadateľom a Tvorcom sveta.
Ako naznačuje už názov, táto kniha je rozpravou o Marxovi, resp. o neomarxime, no zďaleka nielen o ňom. Názov monografie "Späť k Marxovi?" je skôr provokatívna otázka k dnešnej slovenskej spoločnosti vrátane vedeckej a filozofickej komunity.
Cieľom tejto práce je zachytiť charakter volebnej kampane štyroch najsilnejších politických strán na Slovensku - ľudovej, agrárnej, sociálnodemokratickej a komunistickej - pred parlamentnými voľbami počas prvej Československej republiky, konkrétne v rokoch 1920, 1925, 1929, 1935.
Kto bol Dominik Tatarka?
Predkladaná publikácia voľne nadväzuje na knižný titul v editorstve B. Kudláčovej s názvom Európske pedagogické myslenie (od antiky po modernu), ktorá bola vydaná v r. 2010 v rovnomennom vydavateľstve.
Druhý sväzok štvorzväzkovej edície Prameňov práva na území Slovenska je pohľadom na formovanie novodobého štátu a práva na báze výberu z podstatných prameňov. Skúmaná etapa sa viaže k rokom 1790-1918, teda k značne historicky a právo-historicky exponovanému odbobiu, plnému revolučných zvratov i postupných evolučných zmien...
Autorka priniesla so sebou balík relevantných a na slovenskej vysokoškolskej pôde dovtedy vôbec neprednášaných poznatkov z výskumu čitateľskej gramotnosti, opretý o veľmi slušný teoretický fundament, a najmä o akademický rozhľad.
V tejto monografii v rámci jednotlivých heslových (štandardizovaných a rekonštruovaných, teda na štandardizáciu vhodných) abecedne zoradených názvov analyzujeme všetok nami získaný hydronomastický materiál podľa záväznej metodiky výstavby hesla.
Snahou autorov bolo spracovať a priblížiť čitateľom najmä koncept bezpečnosti, zdôrazniť šírku problematiky a nutnosť, prečo je potrebné zaoberať sa touto agendou aj z teoretického hľadiska. Autori sa domnievajú, že výskum bezpečnosti sa nachádza v prelomovom období.
Publikácia je súborom portrétov a štúdií venovaných histórii prírodných vied. Ohromujúca je šírka autorovho záberu – od dejín filozofie cez matematiku, fyziku, astronómiu, rozmanité odbory chémie až po chemickú technológiu a využitie vedy v praxi.
Z obsahu : - Pramene poznania aztéckeho štátu a práva - Prvá časť: Aztécky štát - Druhá časť: Aztécke právo - Záver
V druhom zväzku (H –L) Slovníka súčasného slovenského jazyka nájde používatel’ na 1 088 stranách informácie o 25 418 heslových slovách: výklad významu, gramatickú charakteristiku, normatívne a štylistické hodnotenie, synonymá a antonymá, príklady používania slov čerpané z bohatých a autentických jazykových zdrojov a mnoho ďalších užitočných údajov.