Pamäti prvého demokratického prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča sú jeho osobným svedectvom o životnej ceste, ktorá sa začala v zemplínskej dedine Ľubiša, ako bankového experta ho priviedla na Kubu i do Londýna, po novembri 1989 mu nečakane otvorila cestu do politiky a po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 k zvoleniu do funkcie prezidenta.
Prózy poprednej izraelskej prozaičky a dramatičky Savyon Liebrechtovej sú žensky jemné, plné emócií, dejovo precízne vypracované, so zmyslom pre najmenší detail. Vyberá si celkom tradičné témy – priateľstvo, láska, rodina – a ozvláštňuje ich historickými a politickými presahmi.
Lov na Eichmanna je majstrovsky napísaný príbeh o legendárnej operácii tajnej služby Mossad – o love na najhľadanejšieho nacistického zločinca Adolfa Eichmanna.
Elégia Jorgeho Manriqueho Slohy na otcovu smrť sa pokladá za najzrelší plod španielskeho básnického stredoveku a za báseň univerzálnej lyriky. Básnik zdôrazňuje neodvratnosť smrti každého človeka bez ohľadu na jeho postavenie, vyvodzuje z toho potrebu mravného, bohumilého života a na príklade rytiera dona Rodriga takýto život predstavuje a velebí.
Vybrané básne predstaviteľa strednej staršej generácie slovenských básnikov, ilustrované jeho vlastnými fotografiami.
Vybrané básne spoluzakladateľky modernej severoamerickej poézie. Tento výber po prvý raz prináša slovenskému prípadne aj českému čitateľovi „the basic Emily Dickinson“ dvojjazyčne, so zachovaním všetkých Dickinsonovej osobitostí v origináli (veľké začiatočné písmená veršov a kľúčových slov, pomlčky, atď.) a mnohých aj v preklade.
Nové (opravené) vydanie autobiografického románu Alfréda Wetzlera ČO DANTE NEVIDEL ako 1. zväzok novej edície PAMÄTAJ. Vydavateľ do knihy zaradil aj Správu Wetzlera a Vrbu, ktorú M. Richter preložil z autorizovanej nemeckej verzie, pretože slovenský originál Správy sa nezachoval. Správa vyšla po prvý raz v slovenčine.
Dve novely - Cili a Katerina - tvoria knihu Dva osudy izraelského spisovateľa Aharona Appelfelda. Ich protagonistkami sú dve mladé ženy (Židovka a Rusínka) a dejiskom príbehov je širšia oblasť Bukoviny, územia patriaceho v dobe príbehu, teda cez druhú svetovú vojnu, k Rumunsku (dnes patrí Ukrajine). Nepredstieram, že som zvestovateľ, kronikár vojny či vševedko.
Päť dlhých kaleidoskopických básní taiwanského básnika a buddhistického mysliteľa zoznamuje slovenského čitateľa s exotickou prírodou, filozofiou a s osobitými umeleckými postupmi budovania poetického textu na princípoch buddhistického učenia.
Román veľmi pozoruhodným spôsobom vyjadruje autorovu snahu nielen vyrovnať sa s obdobím tesne pred pádom komunizmu, ale aj pochopiť zložitosť vnútorného sveta hlavných postáv. Autor mal odvahu načrieť do tematiky nechceného a nerovného pololesbického vzťahu.
Vybrané básne poprednej slovenskej poetky strednej staršej generácie.Podracká je jedna z mála tých, ktorí ešte dávajú poézii zmysel existencie, lebo pochopili, že aktuálne to potrebuje viac ako kedykoľvek predtým.
Prvý reprezentatívny výber z básnickej tvorby a korešpondencie zakladateľky severského modernizmu Edith Södergranovej (1982-1923). Podobne ako Američanka Emily Dickinsonová si aj Edith bola istá tým, čo prinášala nové: „Moja sebaistota sa zakladá na tom, že som spoznala svoje dimenzie.
Björnstjerne Björnson bol nielen vynikajúci nórsky prozaik, básnik a dramatik, ale do povedomia malých národov sa na prelome 19. a 20. storočia zapísal najmä obranou ich práv: práva na vlastný jazyk, na rovnoprávnosť, na vzdelanie v národnom jazyku.
Výber z básnickej tvorby Anny Ondrejkovej: zoznáte sa s výbušným, bohato štrukturovaným svetom, v ktorom poetka obnažuje svoje rany a nepodkupným, hutným jazykom vyjadruje najsilnejšie pocity, skúsenosti na hranici skutočnosti a sna, tragédie a triumfu.
Esejistická kniha slovenského básnika a prekladateľa o životných a tvorivých osudoch najčítanejšieho spisovateľa sveta, doplnená viacerými Andersenovými rozprávkami, fotografiami, portrétmi a vystrihovačkami. Nezvyčajná kniha o spisovateľovi, ktorého rozprávky a príbehy počúvali a neskôr čítali milióny detí na celej planéte.
Básne "posledného európskeho romantika" M. Eminesca v novom preklade V. Prokešovej a L. Vajdovej prinášajú pohľad na utrápenú dušu a extatickú myseľ génia európskej lyriky 19. storočia. V knihe bohato ilustrovanej fotografiami a faksimile básnikových rukopisov nechýbajú ani verše filozofického charakteru. Poznámky a doslov napísala L. Vajdová.
Aforizmy patria starým múdrym mužom. Tieto aforizmy sú rovnako múdre, len ich autorkou je 19-ročná gymnazistka, dnes študentka FFUK v Bratislave. "Táto Ryba vonia od hlavy," skladá poklonu Tomáš Janovic.
T. Steen patrí k popredným severským spisovateľom, napísal okolo 10 románov, z ktorých väčšina bola preložená do viacerých jazykov. Je členom Akadémie B.Björnsona a bývalým predsedom Nórskeho zväzu spisovateľov. V tomto románe sa historicka línia príbehu prelína so súčasnosťou.
Pražský Nemec R. M. Rilke patrí k najväčším svetovým básnikom novoveku. Mal 24 rokov, keď „počas jednej jedinej jesennej noci“ napísal poému v próze Pieseň o láske a smrti korneta Krištofa Rilkeho, ktorá sa mala stať najpredávanejším básnickým dielom v nemeckej literatúre vôbec.
Súborné vydanie básní poprednej slovenskej poetky, ktorá ako 50-ročná zomrela koncom r. 2008. "Viera Prokešová je citovo ústretová, vnímavá k sebe i k okolitému svetu.