Jeden z najvýraznejších prozaikov slovenského exilu takisto až teraz, „in memoriam“ po prvý raz preniká na domácu scénu súborom pôvodne dvoch zbierok krátkych, dynamických, prenikavo napísaných próz: Daň z krvi a Jazva. Autor do nich vtelil svoj labyrint duše, sarkazmy, reflexie, nezodpovedané otázky.
Dramatik, prozaik, básnik i publicista Jonáš Záborský si svojím životom a dielom vyslúžil rôzne epitetá – „župčiansky samotár“, „prvý slovenský disident“, „národný hriešnik...
Kľukatá stáročná cesta Slovákov k národnému sebaurčeniu a štátnej samostatnosti vyvrcholila dramatickým sledom udalostí, ktoré po páde komunistického režimu viedli až k vzniku samostatnej Slovenskej republiky (1993). História prechádza do živej, zložitej súčasnosti a z nedávnej žeravej súčasnosti je už história, ktorú treba skúmať a verne pomenúvať.
Prenikanie kresťanských hodnôt do „sekulárneho“ života, odstraňovanie mravného chaosu a bezzásadovosti je mottom knihy i života Júliusa Fila, evanjelického duchovného, profesora teológie, donedávna generálneho biskupa Slovenskej evanjelickej cirkvi.
Básnická symfónia mladého tvorcu. literáta. šéfredaktora magazínu Dotyky. prezráda literárny cit. zmysel pre triezve vrstvenie rýmov. čitateľne zašifrovaných myšlienok a lyrických skratiek. Hlavným námetom i adresátom básnikového brnkania na struny nadrealizmu je ona – nepomenovaná. nežná i zavše nečakane krutá bytosť. ktorá prebúdza city. vášne i úzkosť.
Kniha povestí a príbehov z Krupinskej planiny predstavuje kraj zabudnutých krás na juhu stredného Slovenska.
Exilový básnik sa tentoraz predstavuje súborom živých, írečito písaných esejí, úvah a glos, ktorými svojho času reagoval na rôzne udalosti a ich súvislosti, i na každodenné prežívanie napätí medzi čistými imperatívmi viery, svedomia a mnohotvárnou realitou života. Kniha vyšla roku 1988 v Ríme; teraz po prvý raz vychádza na Slovensku...
Touto knihou pokračujeme vo vydávaní literárnej pozostalosti Jozefa Ondreja Markuša. Autor sa v nej, ako aj v predchádzajúcich svojich dielach, zamýšľa nad vznikom sveta, prvými okamihmi stvorenia Zeme, vesmíru i ľudského života.
Prvá z dvojice samostatných kníh prináša zaujímavo opísané nevšedné dramatické skutečné udalosti, situácie a príbehy, do ktorých autor vniesol vlastný pohľad s poukázaním na to, čo všetko sa pod zemou, na zemi a nad zemou môže stať, zažiť, prežiť i neprežiť.
Vo voľnom pokračovaní úspešnej knihy Z kuchyne starého Prešporka Vás autor pozýva na prechádzku po Bratislave 20. rokov 20. storočia. Spolu so známymi osobnosťami prvej generácie slovenskej umeleckej bohémy navštívime krčmičky. viechy. stretneme známe bratislavské postavičky a aj veličiny slovenskej kultúry spoznáme inak než z učebníc dejepisu a literatúry.
Literárna tvorba Nádašiho je veľmi rozsiahla. V tomto výbere sú zastúpené len dve diela: Svätopluk a Kuruci. V povesti Kuruci použil námet z 18. storočia a opísal v nej boje odbojných uhorských šľachticov proti cisárovi. Úpadkové typy zemanov postavil do protikladu s predstaviteľmi krajšieho a spravodlivejšieho sveta v podobe Sabíny Byvarovej a Marcela Strážnického.
V edícii plánovaných šiestich zväzkov Heraldického registra prvý zväzok v poradí, ktorý obsahuje farebné zobrazenia používaných heraldických znakov a vlajok slovenských miest, obcí, krajov, inštitúcií a rodov. Súčasťou diela je aj úvod do heraldickej terminológie, vecný register a anglické resumé.
Životný príbeh Petra Víťazoslava Rovnianka je strhujúcou drámou prisťahovalca. ktorý sa z ťaživých slovenských pomerov vybral za more hľadať „americký sen". Doslova z ničoho sa vypracoval na milionára, bol zapáleným bojovníkom za národné práva Slovákov, podporoval vydávanie slovenskej literatúry.
Druhý zväzok obsahuje farebné zobrazenia používaných heraldických znakov a vlajok slovenských miest, obcí, krajov, inštitúcií a rodov. Súčasťou diela je aj úvod do heraldickej terminológie, vecný register a anglické resumé. . .