Marenčin PT je rodinné vydavateľstvo so širokým portfóliom, v ktorom prevažuje literatúra faktu.
Výnimočným vydavateľským počinom je edícia Bratislava – Pressburg, v ktorej doteraz vyšlo vyše sto titulov. Cenná je najmä tým, že uchováva historickú pamäť o multietnickom a multikultúrnom Prešporku, o jeho lokalitách a osudoch ľudí zviazaných s týmto mestom. Tie knihy obsahujú aj vzácny obrazový materiál – stovky starých fotografií a pohľadníc zachytávajúcich miesta, ktoré už dnes neexistujú, alebo sú celkom iné. Autormi prvých kníh boli Karl Benyovszky a Tivadar Ortvay.
V ponuke okrem literatúry faktu nájdete, filozofiu, romány, detektívky, trilery, humor, kuchárky či tému víno.
Medzi ďalších významných autorov, ktorými sa môže vydavateľstvo popýšiť patria Albert Marenčin, Fedor Malík, Dana Hlavatá, Gustav Murín, Ivana Dobraková, Martina Monošová, Michal Hvorecký a mnohí ďalší. Zo zahraničných autor sem patría Henning Mankell, Amelie Nothombová či Yehuda Lahav.
Keď sa vám karty začnú vyhrážať, je čas uveriť a začať konať. Rebeka, v civile programátorka, má zvláštny dar. Spolu so schopnosťou veštiť získala ďalší „balík služieb“, ako videnie aury, duchov či danosť očisťovať od prekliatia. Jedného dňa sa pokúsi varovať na ulici neznámeho - pri pohľade na neho sa jej totiž vyjaví jeho vražda.
Kriminálne príbehy z medzivojnového a vojnového obdobia mapujú prácu inšpektorov Michala Filsingera, Samuela Lichtenfelda, priekopníka slovenskej kriminalistiky generála Gustáva Pongrácza a ich kolegov. Autor literárne spracoval autentické prípady podľa zápiskov Michala Filsingera, z dobových novinových správ a osobných spisov inšpektorov.
Hylda chodieva behať, športuje, má perfektnú postavu a jedného dňa si kúpi dovolenku v Egypte. Letí sama, cestou na letisko si zraní ruku. V rezorte ju stále bolí, tak navštívi miestneho lekára Monta, s ktorým nadviaže priateľský vzťah. Postupne sa do seba zamilujú. Nič však netrvá večne – dovolenka skončí a ona sa vráti domov.
Emancipovaná scenáristka Lila nastúpi do vlaku Bratislava — Košice. V kupé stretáva rôznych ľudí, prežíva chvíle plné napätia, hnevu, a aj pokory. Cestou sa v spomienkach zastavuje v mestách, ktorými vlak prechádza a vynárajú sa jej situácie, ktoré vo svojom živote prežívala s milými, s priateľmi, s priateľkami.
Koľko sexu stačí na to, aby sa do vás chlap zamiloval? Zažili ste už polnočné milovanie na netradičnom mieste, napríklad priamo vo výdajni liekov? Urobili ste niekedy kvôli svojmu idolu niečo poriadne strelené? U mňa sa fantázii medze nekladú. A ani medze počtu vyvrcholení...
Pre klasickú situáciu manžel + manželka + milenka neexistuje rovnica. Všetko závisí od toho, čo alebo kto ďalší je v hre. Ak sa manžel nemieni deliť o majetky a milenka je dcérou vplyvného mafiána, nič netušiaca manželka môže prísť o všetko. Aj o život. Ivana však dostane šancu nafingovať svoju smrť a vybudovať si nový život s novou identitou a novou tvárou.
Každá žena má v sebe gamblerku. Niekedy sa len nevinne hrá, niekedy hazarduje, gambluje, aby prežila. Občas riskuje pod vplyvom okolností, inokedy v pude sebazáchovy. Často ide o oheň, ktorý tlie v každej z nás. Čo sa ale stane, keď sa vznieti?
Láska dievčaťa so židovskými koreňmi k moslimskému študentovi je od počiatku odsúdená na zánik a ona sa napokon musí vydať za iného. Na svoju prvú lásku však nevie zabudnúť. Tajne dúfa, že bude mať niekedy, až príde ten správny čas, aj druhý diel. Ale roky ubiehajú a ona už prestáva veriť na náhody.
Hovoria o Bohu a viere ľudia, ktorí v tejto viere žijú. Herečka Eva Pavlíková, historik Ivan Laluha, umelec Jakub Ursini, skladateľ Martin Sarvaš, režisér Michal Ruttkay, filozof a publicista Eugen Gindl, režisér Juraj Nvota, politik Miro Beblavý, politológ Juraj Marušiak a ďalší.
Básničky pre detičky. Od najútlejšieho veku. Na ukolísanie i pobavenie. Krátke básničky a riekanky z domáceho prostredia. O zatúlanej mačičke, vytrvalom budíčku, o snehuliakovi, aké je ráno v kuchyni, o vtáčikovi v búrke, krtkovi v záhrade, ovečke či o tichom mestečku a iných veciach okolo nás.
Príbeh o tom, ako detstvo a vzťah s rodičmi predurčuje výber partnerov a milostné vzťahy v dospelosti. Korene však treba hľadať ešte hlbšie, v predošlých generáciách. Moderná Európanka je na ceste hľadania vlastnej identity. Jej putovanie na počiatok, kde všetko začalo, sprevádzajú neurózy aj humorné situácie.
Píše sa rok 2018 a už tri generácie Slovákov žijú na Tahiti. Vysťahovali sa na povel generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý v zúfalstve nad utrpením národa v Hornom Uhorsku organizoval od roku 1910 vysťahovanie do Polynézie. Príbeh vychádza z historických skutočností a rozvíja známe literárne motívy „čo by bolo keby“ a „niečo je inak“.
Slovensky zmýšľajúci obyvatelia starého Prešporka nežili za monarchie v ľahkých pomeroch. Uhorský režim bol vo vojnových rokoch k národným idealistom ešte prísnejší. Ale ani Nemci a Maďari to nemali jednoduché, keď sa monarchia rúcala a československí legionári obsadili mesto. Za vojskom prišli vo veľkom počte občania novej, pre nich nechcenej republiky.
Kálmán Mikszáth svoju poslednú rozsiahlu románovú fresku (vyšla posmrtne 1910) vytvoril na podklade staršej anekdotickej legendy spišskej rodiny Görgejovcov z Hrhova pri Levoči: „za psa richtára a za richtára paloš.“ Autorova románová verzia sa odohráva na pozadí kuruckého odboja proti Habsburgovcom v rozpätí piatich rokov, počnúc novoročnou poľovačkou roku 1700.
Dúbravka leží na východnom úpätí Devínskej Kobyly. Pôvodná obec existovala už v 14. storočí a patrila hradu Devín. Jej história je ale oveľa staršia. Výhodná geografická poloha ju predurčovala na osídlenie už v pravekom období. Dôkazom sú archeologické nálezy z doby kamennej. Zachovali sa unikátne pamiatky aj z rímskeho obdobia.
Opustené sanatórium vysoko v horách a v ňom tri ženy: šialená matka a jej dve krásne dcéry, Mária a Sabína. Sabína rada bubnuje, Máriu baví šijací stroj. Obidve milujú rovnakého muža, pašeráka áut Jaceka. Ten sa miluje so Sabínou, no dieťa sa narodí jej sestre, panne Márii. Do sanatória prichádza nový doktor a nájde hroby svojich predchodcov.
Nezvyčajne napísaná kniha ponúka množstvo postrehov a zamyslení na tému manažment. Ako funguje? Aké v ňom platia pravidlá a princípy?
Jozef Karika o knihe napísal: „Ako rana valaškou medzi oči. Až hriešna hravosť textu. Krásny, vymaznaný jazyk, ktorý však pri akcii odsýpa rýchlejšie než tekutý piesok. Imaginácia boriaca zdravé aj nezdravé hranice. Humor viacerých váhových kategórií a jemné, no vytrvalé brnkanie na struny národných stereotypov.
Rok 1938 bol pre umeleckú bohému v Bratislave medzníkom. Zánikom demokratického systému sa končí jej „zlaté“ obdobie. Autoritatívny režim, ktorý sa etabloval po vyhlásení Slovenkého štátu prináša do liberálnej atmosféry umeleckej bohémy disharmonické prvky a negatívne ovplyvňuje aj osobné vzťahy a priateľské väzby.
Osudy Gustáva Husáka od konca druhej svetovej vojny, až po jeho zatknutie vo februári 1951, teda z časového hľadiska šesť rokov, počas ktorých prešla ČSR i sám Husák mnohými zásadnými zvratmi. V tomto období žil Husák naplno politikou, zastával dôležité štátne a stranícke funkcie a bol tak spoluzodpovedný za vývoj na Slovensku.