Ľubo Olach (1948) vydal zbierky básní Keď zomriem, tak nech...!
Cestopisná knižka Na skok do Toskánska voľne nadväzuje na predchádzajúci čitateľsky veľmi úspešný autorov cestopis Do Amalfi na kávu. Jeho protagonistami sú opäť tí istí dvaja priatelia. Chcú poznávať cudzinu na vlastnú päsť - bez cestovných kancelárií, bez turistických sprievodcov, bez obmedzení termínmi. Slovom, čo cesta dá.
Spolok slovenských spisovateľov v spolupráci so Zväzom maďarských spisovateľov vydal antológiu dvadsiatich piatich maďarských básnikov, predstaviteľov súčasných trendov maďarskej poézie.
Pokiaľ má básnik zaujať čitateľa, musí mu ponúknuť verše, s ktorými sa môže čitateľ stotožniť, môže sa sporiť s autorom, no v žiadnom prípade ho jeho verše nemôže nechať ľahostajného. Poetka Brigita Lehoťanová tento dar básnickej komunikatívnosti má. Ba čo viac!
Tri románové novely Dovidenia, Erika, Medailón a Toreadori napísal autor v 60. rokoch minulého storočia, teda v čase uvoľnenia ideologických inštrukcií z čias schematizmu stalinského kultu osobnosti. Prvé dve majú niekoľko spoločných znakov. Prvým je skutočnosť, že vojnová minulosť silno intervenuje do mierovej súčasnosti.
Lydie Romanská je bilingválna česká poetka, prozaička, editorka a prekladateľka. Je podpredsedníčkou Obce spisovatelů ČR, mimoriadnou členkou Spolu slovenských spisovateľov. Vydala 17 kníh veršov, výber z poézie, tri knižky poviedok, román a dve populárno-náučné knihy. Teraz jej v Spolku slovenských spisovateľov vychádza zbierka básní napísaných v slovenčine.
Kniha Čas večne prítomný je súborným vydaním básní, ako naznačuje aj podnázov "staré i nové dumky", s autorovou esejou Poézia a filozofia mysle a s doslovmi srbského básnika a literárneho vedca profesora Dušana Stojkovića a redaktora knihy, básnika a spisovateľa Petra Mišáka. Súborná zbierka obsahuje 15 tematicky blízkych cyklov, Prolegomenu i Epilóg.
Viera Benková (1939 - Báčsky Petrovec, Srbsko) - popredná spisovateľka a kultúrna osobnosť slovenskej literatúry a kultúry v Srbsku a vôbec v celom slovakofónnom prostredí. Je autorkou viacerých básnických celkov, zbierok poviedok i beletristickej publicistiky a románov. V roku 2014 vydal Spolok slovenských spisovateľov výber z jej poetickej tvorby pod názvom Herbár zeme.
Vladimír Majakovskij (1893 - 1930) nebol básnikom lyrických sentimentalít a banálností, no tým menej básnikom, posluhujúcim cudzej, neprežutej fráze, básnikom falošnej a permanentnej oslavnosti.
Monografická práca z oblasti literárnej vedy Literatúra ako existenciálna komunikácia, ktorej autorom je prof. PhDr. Dalimír Hajko, DrSc., skúma súvislosti medzi tvorbou umeleckej literatúry (poézie a prózy), literatúry faktu, filozofickými východiskami a autorskými zámermi tvorcov.
Texty Štefana Lazorišáka - ktoré on sám nazýva poetizmami - významovo čerpajú z napätia medzi túžbou po ľudskej blízkosti, porozumení a bezvýhradnom prijatí a nemožnosti vstúpiť do vzťahov a stať sa súčasťou spoločnosti, ak sú tieto plytké, skorumpované a okliešťujú slobodu subjektu byť sebou samým.
Rozprávky v ľuďoch rezonujú večne. Vyjadrujú obraz života, túžob a snov azda každého z nás. Dobro víťazí nad zlom. Prekonávanie prekážok s cieľom odmeny, odraz základných životných hodnôt, ktoré platia v našej spoločnosti, presnejšie, spoločnosť by si priala, aby platili. Tieto nádherné hodnoty dobra a cti nájdete v tejto pekne napísanej knihe.
Detská publikácia Brezulienka prekvapuje svojou invenciou vo videní autorky-fotografky a textov Petra Mišáka. Ide o hravé a dôvtipné spracovanie poézie v súzvuku s obrazom. Nie nadarmo sa autor skvelých poviedok, povestí a očarujúcej poézie spojil tentoraz so skúsenou fotografkou a vytvorili nádherné brezové skrývačky pod názvom Brezulienka.
Jozef Darmo (1932), novinár, publicista, básnik, spisovateľ, vedec, vysokoškolský pedagóg. Po celý život bola básnická tvorba spoveďou jeho duše. Osobitne po roku 1968, keď ho postihlo 20-ročné obdobie politicky, občiansky vynútenej exkomunikácie z verejného i vedeckého života so zákazom publikačnej činnosti.
Peter Holka, spisovateľ, dramatik a publicista, autor literatúry pre deti a mládež, vydal v roku 2017 román Ohyb rieky a práve v ňom sa prvýkrát objavila svojrázna, tak trochu záhadná a tajomstvami opradená postava tety July.
Etela Farkašová, ktorá sa stala za predchádzajúci román Scenár laureátkou prestížnej súťaže Anasoft litera 2018, získala zaň Krištáľové krídlo a ďalšie významné ocenenia, prichádza s novou prózou Hodiny lietania.
Básnická zbierka Ľ. Marettu predstavuje akúsi paralelu s človečinou. Ľudským bytím. Okrem toho, že je programátor, píše básne, tvorí priam za pochodu a usiluje sa dať svojej poézii istú odvahu, akúsi synergiu... nepokojné srdce a prenikavý um. Nie nadarmo sa jeho verše čítajú hladko a plynule... Básnik drieme možno v každom z nás.
Táto plnofarebná kniha exkluzívne a dôstojne ponúka hneď tri rozmery: Odborne mapuje život a dielo špičkového exilového slovenského spisovateľa žijúceho bezmála polstoročie v Austrálii. Pridaný bonus pozostáva z reprezentatívneho výberu jeho najlepších jedenástich diel.
Literárny vedec Vladimír Petrík o autorovi hovorí: "Problém človeka je v Jurigovej tvorbe trvalo prítomný a zásadný. Stvárňuje ho v rozličných rovinách od biologickej cez sociálnu či spoločensko-politickú až duchovno-existenciálnu... Nebojí sa ísť do ideologických aj morálno-spoločenských zápasov...
Román Henryho Fieldinga Klamela vyšiel 4. apríla 1741. Román publikovali pod pseudonymom Conny Keyber, ale autorovi súčasníci aj dnešní literárni historici a kritici sa zhodujú, že jeho autorom bol Fielding. Dielo bolo mienené ako satirický útok na román v listoch Samuela Richardsona Pamela alebo Odmenená cnosť, ktorý vyšiel o necelého polroka skôr.