Monografia je výsekom takmer dvadsaťročného autorovho premýšľania o sociálnofilozofických aspektoch problému pravdy a následného publikovania jeho výsledkov. A hoci ide o výber článkov a štúdií z rozličných období, nestratili nič na svojej aktuálnosti. Práve naopak.
Táto kniha vznikla ako výsledok mnohých stretnutí s rodičmi nadaných detí, ale aj prednášok, seminárov a stretnutí s pedagógmi, psychológmi, metodikmi, učiteľmi materských škôl, základných a stredných škôl a gymnázií, ako aj s tými, čo prejavili záujem o problematiku nadania, nadaných detí...
Doktorka Jolana Laznibatová pracuje v oblasti psychológie nadania už viac ako 30 rokov. Ako prvá na Slovensku sa začala venovať problematike nadania detí a mládeže. V roku 1993 vypracovala Projekt alternatívnej starostlivosti o nadané deti. Na základe toho od 1.9.1993 začali pracovať prvé triedy pre nadané deti. 1.1.
Táto kniha vás prevedie bohatým a pútavým svetom kriviek a porozpráva vám o ňom v jazyku matematiky. Predstaví vám pojem parametrizovanej krivky, pomocou ktorého vieme matematicky reprezentovať geometrické krivky -- tie, ktoré vídame okolo seba alebo si ich predstavujeme v našich mysliach.
Predkladaná vysokoškolská učebnica vychádza z požiadaviek na nadobudnutie základného prehľadu a súvislostí, ktoré politické systémy a verejná správa v krajinách patriacich do stredoeurópskeho geopriestoru vyžadujú.
Toto kolektívne dielo napĺňa základný zámer poskytnúť filozoficky aktuálnu a kriticky podnetnú reflexiu centrálneho civilizačného fenoménu zodpovednosti v jeho etických hraniciach.
"Básne sa postupne rodili počas takmer dvadsiatich rokov. Toto obdobie autorka v prevažnej miere prežila v Bratislave a Paríži, preto akákoľvek podoba so skutočnosťou nie je náhodná. Vo veršoch však vnímame aj reflexiu na autorkine detstvo, spojené s voňavou krajinou ľudského zrodu. Ilustrácie dopĺňajú atmosféru zbierky a vystihujú podstatu a náladu veršov."
Kapitoly o čiernom divadle pojednávajú o neobyčajnom fenoméne, ktorým bola pred polstoročím technika čierneho kabinetu. Do sveta sa rozšírila z Čiech a jej vplyv sa samozrejme odrazil aj v slovenských profesionálnych divadlách. Domáci tvorcovia mu venovali množstvo zápalu, talentu a energie.
V posledných desaťročiach narastá vplyv nových výchovných prístupov v školách, pribúdajú práce, ktoré vytvárajú koncepcie výchovy a vzdelávania žiakov v škole. Tieto koncepcie požadujú zaviesť do praxe teóriu tvorivo – humánnej výchovy.
Zámerom publikácie je objasniť riziká spojené s kyberšikanou a sextingom. Kyberšikana zahŕňa využívanie informačných a komunikačných technológií, ktoré podporujú úmyselné, nepriateľské a často opakované správanie jednotlivca alebo skupiny s úmyslom ublížiť.
Kniha Geopolitika od profesora Štefana Volnera je pokračovaním a syntézou jeho predchádzajúcich prác venovaných tejto problematike. Je rozdelená do troch častí, ktoré predstavujú geopolitiku ako vedu komplexne. Prvá časť je venovaná klasickej geopolitike a oboznamuje so základnými koncepciami a osobnosťami.
Publikácia je zameraná na problematiku rozvíjania sociálnych spôsobilostí a zvyšovanie sociálnej kompetencie v pomáhajúcich profesiách, medzi ktoré patrí psychológ a psychoterapeut, sociálny pracovník, sociálny kurátor, špeciálny pedagóg, sociálny pedagóg, učiteľ, vychovávateľ, andragóg, preventista, lekár, ošetrovateľ, zdravotná sestra a dá sa
Presnosť rozhodovania, lepšie povedané presnosť kritérií, na základe ktorých sa rozhoduje v oblasti ochrany hospodárskej súťaže je hlavným námetom publikácie. Problematiku optimalizácie rozhodovacích kritérií vysvetľuje autor na mnohých príkladoch z domácej praxe i zo zahraničia.