Po prvej sérii krátkych komentárov k čítaniam na nedele a sviatky, ktoré Katolícke biblické dielo vydalo v rokoch 2010 – 2012 pre všetky tri cykly, sa teraz objavuje ďalšia séria. Tá je tentoraz podrobnejšia a je kolektívnym dielom viacerých autorov, spolupracovníkov biblického diela. V roku 2023 vyšiel komentár k roku „A”.
„...v tichosti prijmite zasiate slovo, ktoré má moc spasiť vaše duše. A slovo aj uskutočňujte...“ (Jak 1,21-22) Božie slovo je výživným pokrmom každej duše. Božie slovo by sme preto mali nielen čítať, ale ho aj poznať. Na lepšie porozumenie starozákonných i novozákonných textov slúži odborná literatúra a biblické príručky.
Máme pred sebou nový liturgický rok, keď opäť túžime spomaliť a pristaviť sa pri evanjeliách, ktoré nám zaznievajú počas svätých omší v nedele a slávnosti v Liturgickom roku A. Nie je snahou ponúkať dlhé texty, ale krátke zamyslenia nad slovom, ktoré nás chce aspoň na chvíľu pozvať bližšie do Božej prítomnosti.
Kto nečítal Reč na vrchu - tvrdil spisovateľ Frangois Mauriac - nie je schopný pochopiť, čo je kresťanstvo. Tento názor vynikajúco navracia sto deviatim biblickým veršom tú dôležitosť, akú mali v dejinách kresťanstva, ale aj v dejinách západnej kultúry.
Božie slovo je prítomné v liturgii. Denne ho čítame a počúvame v mnohých chrámoch sveta. V tejto publikácii chceme uvažovať nad Božím slovom, ktoré nám zaznieva počas svätých omší v nedele a slávnosti v Liturgickom roku B. Sú to krátke zamyslenia nad evanjeliom, ktoré nás chcú vyrušiť zo slov sveta a priblížiť k slovám Boha.
Kniha Evanjelium podľa Jána. Úvod a teológia je rozdelená do dvoch častí. Prvá je rozdelená do siedmych kapitol a autor sa v nej venuje všeobecným otázkam o tomto evanjeliu, čiže autorstvu, dobe vzniku, literárnej štruktúre, kompozícii a charakteristickým literárnym prvkom evanjelia.
Kniha Evanjelium pocestného je teologickým prierezom tretieho synoptického evanjelia. Známy taliansky biblista Massimo Grilli je autorom aj dvoch predchádzajúcich publikácií KBD, v ktorých sa venuje Markovmu a Matúšovmu evanjeliu. Podobne aj táto kniha je prepisom prednášok, ktoré zazneli v Camaldoli.
Do rúk čitateľov sa dostáva ďalšia zo série kníh talianského biblistu Massima Grilliho. Po teologickom komentári k Evanjeliu podľa Lukáša prichádza komentár k druhej knihe tohto biblického autora, a to ku Skutkom apoštolov.
Po knihe venovanej Markovmu evanjeliu, Vám nová publikácia priblíži Matúšovo evanjelium. Názov knihy vystihuje implicitného autora a prvých poslucháčov – čitateľov evanjelia. Autorom evanjelia bol Žid, zakorenený v tradícií otcov, a z tohto zorného uhla predstavuje Ježiša – Mesiáša a jeho posolstvo.
Paradox a tajomstvo sú dva pojmy, ktoré úzko súvisia so životom Ježiša a vierou. Tvoria tematickú niť a prizmu, cez ktorú autor knihy číta a interpretuje Markovo evanjelium.
V marci 2012 bol na Slovensku hosťom dekan Fakulty archeológie a biblických vied profesor Giovanni Claudio Bottini, OFM, ktorý je špecialistom na Lukášove spisy, teda tretie evanjelium a Skutky apoštolov. Cieľom jeho návštevy bolo prednáškové turné na CMBF UK v Bratislave, TI v Badíne a na TI v Spišskej Kapitule. Prof. G. C. Bottini navštívil aj farnosti Poprad a Lendak.
Náčrt evanjelizácie v Lukášovom evanjeliu
Touto publikáciou Malého komentára k nedeľným čítaniam cyklu C sa séria jednotlivých zväzkov k všetkým cyklom stáva kompletnou. Autor v nej skompletizoval a doplnil komentáre aj k tým textom, ktoré neboli vysielané v Rádiu Lumen v rámci série vysielaní pre lektorov.
Publikácia má slúžiť ako manuál pre druhý stupeň formácie lektorov.
Je to stručná historicko-teologická štúdia, ktorej autorom je P. ThDr. Martin Štrbák, PhD., OPraem. Tento vynikajúci odborník na liturgiku podáva v štyroch kapitolách a prílohách detailný výklad každej jednotlivej časti liturgie sv. omše.
Najznámejší slovenský biblista, autor mnohých publikácií tu podáva rozbor Pavlovej reči k starším z Efezu, ktorým odovzdáva svoj pastoračný odkaz: o modlitbe, o službe ohlasovania evanjelia, o svätosti, o moci Slova, o službe slabým..
Kniha je pomôckou a inšpiráciou pre každého, kto chce spoznávať Pavlovu osobu a učenie.
Katolícke biblické dielo vzniklo 22. marca 1993. Ustanovujúci dekrét podpísal spišský diecézny biskup Mons. František Tondra, ktorý v mene Konferencie biskupov Slovenska určil za jeho sídlo časť farskej budovy vo Svite. Podstatnú zásluhu na jeho založení mal Mons.
Cieľom publikácie je poskytnúť predovšetkým základné informácie o politickom, náboženskom a sociálnom prostredí, v ktorom vznikali texty Nového zákona.