Najnovšia kniha Múr a iné textúry jedinečného básnika Jána Tazberíka nás posúva absolútne čistými básnickými prostriedkami až tam, kde možno smie len hudba. Tazberík vlastní to, čo je pre písanie azda najdôležitejšie, práve ak ide o básne v próze: naladenie na detaily, zvláštnosti, na to, čo vidí básnik a nevidia iní cez úzku trhlinu toho bytia TU.
Spisovateľ a publicista, čestný člen Spolku slovenských spisovateľov a nositeľ novinárskej Ceny Gabriela Zelenaya, aforista, epigramik, fejtonista,autor humoresiek, veršov pre deti, knižných recenzií, reklamný tvorcaa textár piesní pre deti. Vyznávač odkazu, že mali by sme byť otvorenejší k tomu, koho máme – hoci aj náhodou, na krátky čas – po boku.
Smrť veľvyslanca je román, ktorý sprítomňuje osudy ruského diplomata a dramatika Alexandra Sergejeviča Gribojedova (1795 – 1829), autora trpkej komédie Útrapy z rozumu, v službách ruskej diplomacie, ktorá sa práve vyrovnáva s dôsledkami víťazného konfliktu vybojovaného s Perziou.
Milan Zelinka patrí k tým slovenským spisovateľom, ktorí boli viacnásobne ocenení za svoju prozaickú tvorbu. Dnes otvára svoju dušu čitateľom vo veršoch v básnickej zbierke Ľúbezné tajomstvá. Súdiac podľa názvu, mala by byť poézia v tejto básnickej zbierke o niečom pôvabnom, milom, vábivo neznámom.
Prózy poetky Zlaty Matlákovej v knihe OVEČKA V PRŠIPLÁŠTI majú vety krátke ako verše v básni, ale plné významov. Akoby plávali ešte v podvedomí, z ktorého sa po častiach vynárajú do príbehu. Znepokojujúco zapĺňajú priestor premyslene zvolený pre tok deja.
Kniha s názvom Nebezpečná hra je venovaná školákom vo veku od 10 rokov. Opisuje sa v nej príbeh šiestakov a siedmakov, žiakov základnej školy. Odohráva sa na Slovensku. Je veselý, ale hlavne vážny. Poteší, zabaví, prekvapí a určite zaujme. Námet tohto románu je inšpirovaný skutočnosťou. Literárne je spracovaný tak, aby neublížil, naopak viedol k zamysleniu sa.
Jaroslav Klus získal Cenu Ivana Kraska za básnickú zbierku Dejiny postele a Prémiu Literárneho fondu za pôvodnú tvorbu za román Pseudologia phantastica. Panoptikum voskových figurín je zbierkou štrnástich poviedok, v ktorých sa Jaroslav Klus snaží charakterizovať rozličné typy spisovateľov, nemajúc na mysli žiadneho konkrétneho, iba ak seba.
Kým bol Ľudovít Štúr? Všestranne nadaným intelektuálom, politikom, filozofom, spisovateľom, vizionárom, rojkom?
Recenzia nie je iba kritické zhodnotenie umeleckého či vedeckého diela po jeho publikovaní. Pre bežného prijímateľa umenia môže byť kompasom, ktorý ho nasmeruje za dobrým filmom, knihou, výtvarným dielom. Pre umelca môže byť nastavením zrkadla, ktorý ho zorientuje v jeho snažení, hoci nie každý je schopný sebareflexie.
Velikán svetovej literatúry Stefan Zweig (1881 – 1942), spisovateľ, esejista, básnik a prekladateľ, stále oslovuje svojím dielom nových a nových čitateľov.
Nová zbierka poézie Miroslava Daniša - Jesenná mandala, prináša príbeh istej symboliky. Kruhu, ktorý svojou dokonalosťou a harmóniou hovorí o nekonečne, tak ako v básni...,,som ako pohodený meteorit“...ako dve sýkorky na verande čakajú na návštevy z Vesmíru...“ Autor sa spomienkovo dotýka najsilnejších momentov života.
Nakoniec sme sa aj na Slovensku dočkali!
Štefan Lazorišák sa narodil 25. 10. 1959 v Košiciach. Po maturite na gymnáziu v rodnom meste odišiel študovať jadrovú fyziku na České vysoké učenie technické do Prahy. Štúdium prerušil a už sa k nemu nevrátil. Istý čas sa pohyboval v prostredí pražského undergroundu. Po návrate do Košíc začali vznikať začiatkom 80. rokov jeho prvé texty.
Spisovateľ a publicista Ján Maršálek (1965) je autorom množstva časopisecky publikovaných príspevkov: básní, glos, úvah a recenzií.
Britský spisovateľ a žurnalista George Orwell (1903 – 1950) sa narodil v Indii ako Eric Arthur Blair. Neskôr žil Mjanmarsku a Francúzsku a bojoval v španielskej občianskej vojne. Preslávil sa najmä svojimi dystopiami Farma zvierat a 1984.
Básnik a prozaik Heinrich Heine patrí medzi najväčšie postavy nielen nemeckej literatúry, ale je trvalou súčasťou svetového literárneho dedičstva. Heineho dielo je nielen majstrovsky napísané, no stále veľmi aktuálne. Kniha Obrazy z ciest II obsahuje štyri samostatné rozprávania.