Sborník detektivních povídek z pera Karla Čapka patří ke skvostům české moderní prózy a právem náleží do zlatého fondu české literatury. Příběhy s kriminální zápletkou autor povýšil na studie člověčenství, které dokáží vždy překvapit a zaujmout. Náměty povídek jsou natolik originální, že byly mnohokrát použity pro filmové zpracování.
V těchto detektivně laděných prózách se autor projevil jako dokonalý znalec řeči příslušníků různých společenských vrstev a povolání. Mají podobné náměty jako Povídky z první kapsy: odhalování zločinů, hledání spravedlnosti a její vykonávání. Povídky z druhé kapsy napsal Karel Čapek v roce 1929 inspirován denními zprávami.
Přiměřeně neúspěšný spisovatel zaznamenává přesný průběh vraždy, která se právě v ten moment odehrává na opačném konci republiky. Maloměstský strejc si jde koupit pivo a místo toho utone v oceánu znepokojivé kvazi-reality. Předměstský zlodějíček zakopne o cosi, co se jeví jako životní šance, ale najde v sobě tolik nezbytného cynismu, aby ji využil?
Minútové poviedky, grotesky a listy jedného z najslávnejších maďarských spisovateľov, ktoré francúzsky prekladateľ nazval minimýtmi.
Zobrané drámy jedného z najvýznamnejších súčasných maďarských spisovateľov, mapujúce emocionálnu situáciu v spoločnosti, ktorá stratila zmysel pre základné etické hodnoty a kritériá. Súbor drám dopĺňa osobné vyznanie – štúdia o inscenovaní jednej z hier maďarským divadelným súborom.
Antologie přináší ohlasy na literární tvorbu Marie Majerové v jejím hlavním tvůrčím období.
V této knize se dočtete nejenom o zážitcích a některých názorech Oty Bouzka, již známého autora próz s přírodní tematikou. Profesí lesní inženýr a myslivec letos oslaví 70. narozeniny a tato kniha je jeho třicátou osmou vydanou. Tentokrát pod titul Volání lesních samot přidal svoje povídky i jeho kamarád a skvělý fotograf zvěře a přírody Martin Žatka.
Tri novely Josepha Rotha, predstavené v tejto knihe, vychádzajú v slovenčine prvýkrát. Ich spoločnou črtou sú isté nadčasové morálne posolstvá, ktoré sa autor snažil sprostredkovať.
Jaké bylo stát u vzniku kaskadérské skupiny v bývalém Československu? Máte rádi drby z filmového zákulisí? Zajímáte se o sportovce a sportovní povídky?
Fände in der Tschechischen Republik ein Wettbewerb in existenzieller Kurzprosa statt, so würde Vladimíra Valová einen der ersten Plätze belegen. Sie schreibt sparsam, geballt und berührt tief im Inneren. Sie thematisiert Grenzsituationen und Wendepunkte im Leben.
Vo svojom básnickom programe otvára Ivica Ruttkayová nové témy, ako sú opozícia voči stereotypom v chápaní obrazu žien, spochybňovanie zažitých klišé v interpretácii partnerských vzťahov, či kritický postoj voči komerčnej kultúre a konzumu.
Dobrá bloncka je soubor různorodých textů, který rekapituluje témata, ke kterým se Kerouac vracel, a to různými formami: beletristicky i žurnalisticky. Nacházíme v něm nepublikované povídky a prozaické fragmenty, publicistické texty o beatnické generaci, o sportu, o literatuře, o jazzu aj.
V poradí šiesta autorkina kniha, ostala verná krátkym útvarom, žijeme totiž vraj rýchlu dobu a ľudia radi čítajú niečo krátke a rýchle. Malé útvary sú odrazom dnešnej doby, malé zrkadlo, malých vecí, z ktorých sa skladá veľký svet. Knižka je písaná s humorom, aby bolo aj troška veselo, ale aj veselosmuto. 2 hodiny čítania
V poradí štvrtá autorská kniha, kde sa dozviete troška z jej detstva, troška z minulosti, troška o tom čo všetko má autorka rada, a aj nerada. v prítomnosti. Je to hlbšia sonda obyčajnej ženy, o obyčajných veciach, z ktorých sa ale skladá život. 2 hodiny čítania
Psie dni: Prvotina Psie dni, očarila najmä mladých čitateľov, pre ktorých tieto poviedky predstavovali slnečný svet slobody, vystihovali nejakým spôsobom citovo-intelektuálne rozpoloženie mladých ľudí a ich náladu. Patagónia: "Mladý hrdina novely Patagónia hocičo hrá - výtržníctvo, recesiu, ležérnosť - ale veľmi dobre vie, čo chce.
Titul novely maďarského autora Ferenca Czinkiho odkazuje na stavbu, ktorá nikdy v Bratislave nevznikla. Plány síce existovali, aj ho začali stavať, ale nakoniec sa do nedokončených liniek nasťahoval Čert. Kniha oživuje svet balád.
Vedle obvyklých autorových atributů, jakými byly v předešlých jeho knihách vtipný sarkasmus a společensko-kritický tón, provází nejnovější povídkový soubor Karla Rady Chvějící se jehličky příští zimy především nostalgický tón a v nejdelším, ústředním textu knihy s názvem Nášleh z matečáku potom zdařilá evokace devadesátých let minulého století,
V knihe Vitaj doma Lucia Berlin opisuje miesta, na ktorých strávila prvých dvadsaťdeväť rokov svojho života. Banícke usadlosti, dom starých rodičov v Texase či vilu v Čile dopĺňajú fotografie a autorkine listy, písané mnohým ľuďom po celý život. Lucia Berlin písala sporadicky poviedky od 60. rokov.
Sedem poviedok, sedem portrétov žien: dievčat bojujúcich o lásku, konfrontujúcich sa s materstvom, hľadajúcich si prácu.