Dvesto rokov je dlhý čas aj pre rýchlo plynúcu dobu, v ktorej žijeme dnes. Prach času maskuje udalosti, dátumy, ľudí a oslabuje spomienky, ak ich priam neľútostne nevymazáva. Don Bosco neprestáva prekvapovať ani dvesto rokov po svojom narodení – je to svätec navždy a pre všetkých, bez hraníc a s veľkým príbehom.
Dňa 13. júla 1858 sa Ľudoví Máriin oženil so Zéiiou Guérinovou v kostole Panny Márie v Aiencone. On má tridsaťštyri a ona dvadsaťšesť; poznajú sa iba tri mesiace, ale ani na okamih nepochybujú, že ich manželstvo je Božou vôľou. Pritom to nebolo manželstvo, po čom tieto dve horlivé srdcia túžili od útlej mladosti.
Na opatu Tylovi je obdivuhodné jeho vlastenectví, češství, které ačkoliv neustupovalo ze svých pozic, zahrnovalo přístup k Němcům oproštěný od předsudků a nevraživosti. Týkalo se to nejen situací za války, ale i přístupu k Němcům odsunutým po jejím skončení z tepelského pohraničí a zvláště k německým tepelským řeholním spolubratřím.
Rozhovory s želivským opatem Bohumilem Vítem Tajovským Člověk musí hořeti vycházejí v tomto svazku ve druhém vydání.
Kniha přináší výbor z rozhovorů publikovaných v Revolver Revue, případně Kritické Příloze RR od samizdatových počátků do současnosti. Zpovídaní různých generací, původů, osudů, zkušeností i profesního zaměření se tu ocitají v blízkých, ale také nečekaných a překvapivých sousedstvích a souvislostech.
Neobyčajné spomienky na najmodernejšiu terapiu mozgu, ktorá významne zmenila život a myseľ Johna Eldera Robisona, autora bestselleru v rebríčku New York Times Look Me in the Eye. Už dávno sa predpokladalo, že ľudia s autizmom sa rodia so zníženou schopnosťou vnímať emócie druhých ľudí, aj keď sami svoje city hlboko prežívajú. Ale čo ak sme sa celý čas mýlili?
První světová válka je poměrně dávnou historickou událostí, jejíž pamětníci již nežijí. O jejím průběhu bylo napsáno hodně knih, včetně pamětí jejích přímých účastníků. Protože Češi v ní bojovali v řadách poražené rakouské-uherské armády, je pro nás o to zajímavější příběh Československých legií.
Publikace Válečný chirurg seznamuje čtenáře s profesními začátky Františka Buriana, zakladatele poúrazové plastické chirurgie. Kniha shrnuje období od roku 1912 do poloviny 20. let. František Burian prožil balkánské války v letech 1912 a 1913 jako dobrovolník v srbském Bělehradu a v bulharské Sofii, kde léčil zraněné vojáky z válečných poranění.
Kniha, ktorú práve držíte v rukách, prináša zaujímavý pohľad spoza poľskej hranice na jednu z veľkých postáv slovenskej histórie – zbojníka Juraja Jánošíka. Kým mnohí Poliaci ho dodnes vnímajú predovšetkým ako legendárnu postavu, v slovenskom prostredí sa vníma ako symbol boja proti sociálnemu, a v istých obdobiach aj národnostnému útlaku.
Predstavte si príbeh určený pre zabudnutie, príbeh, o ktorom ste nikdy nemali počuť ani čítať, veď v zabudnutí a samote starne aj jeho hrdinka. Príbeh, presvetlený prírodou a slobodou, ktorú tak živelne zosobňuje, príbeh v plnej obraznosti, aká fascinuje a provokuje predstavy umelcov. Je to príbeh o prekliatom básnikovi.
Miliardy dolárov z iránskej ropy putovali dlhé roky na roztopašné zbrojenie a luxusný život šacha Rezu Pahlavího. Niekedy až detsky naivný prístup panovníka tejto obrovskej a mocnej krajiny k vládnutiu by bol možno aj vtipný, keby ruka v ruke s jeho túžbou po silnej krajine nešiel aj krutý teror a väznice plné mučených odporcov.
Ryszard Kapuściński, otec poľskej reportážnej školy, autor mnohých úspešných kníh reportážneho žánru. Svetové uznanie mu priniesli najmä reportáže z krajín tretieho sveta (Afrika, Južná Amerika).
Túžiť po nebi je nákazlivé a Dominik Savio o tom vedel svoje. Vyskúšal úsmev, prirodzenú veselosť, čisté srdce a vyšlo to. A ešte priateľstvo s Ježišom a Máriou!
Čtyřicet let ležely deníky Etty Hillesum "v šuplíku" a pak během několika málo let oblétly svět. Uprostřed hrozivě se svírající smyčky nacistického pronásledování Židů prošla tato židovská studentka podivuhodným procesem zrání. Do Osvětimi (kde tři měsíce nato zahynula) odjížděla jako radostný, oblíbený člověk, toužící "být náplastí na mnoho ran".
Limitovaná medená edícia – Poľská škola reportáže, vám prináša troch predstaviteľov legendárnej redakcie tzv. Veľkého formátu Gazety Wyborczej. Výber autorov predstavuje tri rozdielne prístupy, metódy reportérskej práce, tri rôzne literárne rukopisy a tri rôzne regióny. Izrael a Palestínska autonómia, Bosna a Hercegovina, stredná Európa.
Alojz Šatura SJ – apoštol trpiacich sa narodil 30. apríla 1925 v Jablonci pri Trnave. Po likvidácii kláštorov v roku 1950 bol tajne vysvätený za kňaza. V pracovnom tábore v Kladne ako dvadsaťosemročný prežil ťažký úraz.
Kniha Vladimíra Palka Boj o moc a tajná služba je opisom štrnásťročného príbehu Slovenska. Je to kniha o spoločnosti, ktorá si neváži svoju slobodu, o politikoch, ktorí si nectia dohody, o médiách, ktoré kašlú na pravdu, o elitách, ktoré sa klaňajú moci. A je to kniha o Vladimírovi Palkovi, o KDH a o ich vlastnej slabosti.
Martin Rázus je v širšej verejnosti známy predovšetkým ako spisovateľ - autor kníh pre mládež Maroško a Maroško študuje. Len odborníci poznajú mimoriadny rozsah a vysokú kvalitu jeho literárneho diela. Niektorí si možno spomenú, že Rázus bol aj evanjelickým kňazom. Pre verejnosť je však takmer neznáme jeho pôsobenie v politickom živote.
Aktivity ženských spisovateliek mali pre slovenskú kultúru na konci 19. storočia mimoriadny význam. Prinášali nový emocionálny i praktický rozmer do kultúrno-politického kánonu, dovtedy reprezentovanému mužmi.
Kňaz Štefan Hlaváč (1903 – 1983) ovplyvnil niekoľko generácií ľudí. Tí, ktorí sa s ním stretli osobne, spomínajú naňho ako na láskavého človeka a obetavého kňaza, ktorý bol ochotný vziať na seba kríž a kráčať za svojím Majstrom. Vo svojej autobiografii pútavo zachytáva nielen životné míľniky, ale aj jednotlivé epochy 20.