Kniha je věnována srovnání běloruštiny a češtiny v oblasti neslovesných adjektiv. Autoři prezentují shody a rozdíly v kolokabilitě přídavných jmen blízce příbuzných jazyků. Na základě korpusového materiálu, jenž srovnávají s popisem adjektiv a jejich kolokací v českých výkladových slovnících, uvádějí nejfrekventovanější kolokace.
Pred piatimi rokmi vyšla prvá kniha Triednych nepriteľov, o ďalšie dva roky druhá. Prostredníctvom nich desiatky svedkov svedčia o rozsahu a špecifikách spoločenskej katastrofy, ktorú spôsobila štyridsaťročná vláda komunistov.
Kniha norského historika Iva de Figueireda je nejnovější biografií o životě a díle světoznámého dramatika a básníka Henrika Ibsena. Publikace nabourává zažité mýty a tvrzení týkající se Ibsenova života, které se v průběhu let zažily jako nezvratné pravdy. Henrik Ibsen je českému čtenáři znám především jako tzv.
Práce zachycuje biografii německého chirurga Josefa Hohlbauma, který působil v meziválečném období na universitě v Lipsku a během války na Německé Karlově Universitě v Praze. Zde se účastnil i operace R. Heydricha. V květnu roku 1945 byl nasazen na práce v zemědělství, kde se těžce zranil a na následky tohoto úrazu zemřel.
Vlajka Sovietskeho zväzu sa tu v dvadsiatom storočí roztrhala na desiatky drobných kúskov. Čečensko, Ingušsko, Abcházsko, Osetsko a mnohé ďalšie uznané i neuznané krajiny a krajinky. Vitajte na Kaukaze – neznámej planéte na mape sveta. Územie medzi Čiernym a Kaspickým morom obývajú po stáročia desiatky rôznych národov s vlastnými jazykmi, dejinami i kultúrou.
Kniha obsahuje rozhovor historičky a psychoanalytičky Elisabeth Roudinesco s filosofem Jacquesem Derridou. V osmi kapitolách se postupně dostává pozornosti různým charakteristickým znakům dnešního světa. Mimo jiné tématu imigrace, rodiny, svobody, homosexuality, revoluce po zhroucení komunistických režimů, formám současného a budoucího antisemitismu a trestu smrti.
V roku 2011 sa dožíva 70 rokov dlhoročný predseda Slovenskej akadémie vied Štefan Luby. Rozmýšľali sme, ako by sme ho mohli pri príležitosti okrúhleho životného jubilea príjemne prekvapiť. On pripravil pre mnohých z nás pekné, sofistikované laudáciá, prípadne vo svojich knižkách napísal o mnohých výstižné eseje.
Profesorka Herta Schmidová, působící donedávna v Ústavu slavistiky při Filozofické fakultě univerzity v Postupimi, patří k vzácným odborníkům, kteří ve své vědecké práci věnovali pozornost nejen významným zjevům českého písemnictví v impozantním rozsahu od renesance až po současnost (Jan Amos Komenský, Jaroslav Vrchlický, Karel Čapek, Václav Havel), nýbrž
Chestertonovský Svätý František z Assisi nevykresľuje Františka ako sladkého či naivného stredovekého svätca, hoci nevynecháva ani jednu zo známych epizód z jeho života – márnivú a búrlivú mladosť, odchod od rodičov, Pieseň brata slnka, vzťah s Klárou či rozvoj františkánskeho hnutia. Jednotlivé obrazy majstrovsky zasadzuje do súvislostí doby.
Túžiť po nebi je nákazlivé a Dominik Savio o tom vedel svoje. Vyskúšal úsmev, prirodzenú veselosť, čisté srdce a vyšlo to. A ešte priateľstvo s Ježišom a Máriou!
Publikácia autobiograficky zachytáva roky autorovho života strávené na nútených prácach v pracovných lágroch. Svoju táborovú skúsenosť, ktorá J. Bobalika priviedla až na ďalekú Kolymu, sám nazýva „zapolárnou akladémiou”.
„Pálkovci boli jedným z rodov, vďaka ktorým stojíme teraz tam, kde sme,“ píše v doslove k tejto publikácii renomovaný slovenský historik Roman Holec. Ide o ságu rozvetveného podnikateľského rodu, ktorého členovia výrazne zasiahli do života Slovenska a Slovákov v 19. i 20.
Tinnitus je odborné označení pro šelest v uších, které může v různých intervalech zesilovat či zeslabovat. Pod tímto spíše medicínským názvem se skrývá autobiografická kniha hudebního vědce, mimořádně erudovaného znalce a propagátora osobnosti a díla Bohuslava Martinů, a také dlouholetého pedagoga Univerzity Karlovy Jaroslava Mihuleho.
Monografie o americkém rockovém zpěváku 60. let Jimu Morrisonovi a skupině The Doors autoři psali s pochopením pro morrisonovskou legendu a zároveň se snahou odmytizovat ji prezentací skutečných událostí. Nikdo to tu nepřežije je jedna z nemnoha knih, která se na život Jima Morrisona a skupiny The Doors dívá bez sentimentu, bez mýtického mlžení a s pochopením.
Kniha první Tibeťanky, která přišla na začátku 20. století na Západ. Rinčhen Lhamo, manželka britského diplomata, nejprve popisuje Tibet svého mládí – místní život, kulturu, zvyklosti a obyčeje.
Texty sústredené v Mozaike boli publikované v rokoch 1958-1968 v časopisoch Slovenské pohľady, Nová literatúra, Romboid, Kultúrny život, Film a divadlo, v bulletinoch SND a vo forme doslovov v knihách. Je tak zrejmé, že v prekladanom výbere sa Pašteka pohybuje naprieč viacerými žánrami (píše o románopiscoch, dramatikoch aj esejistoch).
Keď Porfírio Díaz pripravoval piateho októbra 1910 v nerovnomerne rozvinutej absolutistickej monarchii veľkolepé oslavy pri príležitosti stého výročia nezávislosti, Mexikom, kde sa prakticky nič nezmenilo od čias indiánskych civilizácií, čo padli do rúk španielskym dobyvateľom, otriasla udalosť, ktorá nemala vo svetových dejinách precedens.
Texty zachytávajú desaťročie 1991 - 2001, "konštanty" i "premenné" v myslení našich pozoruhodných osobností, ale aj vo verejnom a inštitucionálnom živote po r. 1989, pričom literatúra a kultúra stoja v popredí ich záujmu.