Ak by sme sa mali pokúsiť žánrovo zaradiť túto knižočku, je to album pohľadníc. Pohľadnice predsa patria k letu. Spredu skvelé fotografie Paľa Pekarčíka, zozadu dojmy, úvahy, postrehy, asociácie. Letné rozvažovanie. A rozhovor, ktorý mimovoľne prebiehal počas našich letných ciest. Jeho skrátený zápis je takisto v knižke.
Vědecká osobnost Jána Gronského je obtížně definovatelná pouhým zařazováním do oborů historie, politologie, ústavního práva, žurnalistiky. Encyklopedické znalosti Jána Gronského jsou zcela „kosmopolitní“ a „československé“. Dokonalý dokumentarista nemá konkurenci v pohledu na události II. světové války a čs. vývoje po válce a vůbec.
Ve svých velmi osobních vzpomínkách vykresluje Elsie Altmann-Loos s jemnými nuancemi obraz Adolfa Loose, jak ho poznala v soukromí, ale i obraz celé epochy… Vídeň, Paříž a Côte d’Azur jsou zastávky na jejich společné cestě, k jejich každodennímu životu patřili významní současníci jako Peter Altenberg, Karl Kraus a OskarKokoschka.
Všetky reportáže vznikli a boli publikované medzi rokmi 1967-1969.Tvoria akýsi zážeh či momentku zhusteného času konca šesťdesiatych rokov. Kniha bola v roku 1970 kompletne vytlačená, no na základe cenzúrneho zásahu nebola napokon distribuovaná.
"Reč bude o politike. O fenoméne, ktorý nám komplikuje život a podobný zne- čistenému ovzdušiu kontaminuje jeho najintímnejšie sféry. Ako pri každej civilizačnej chorobe, i tu sme si na vine sami. Sme voliči, ktorí umožňujú jej existenciu, občania - zdroj všetkej moci v štáte. (Pardon, na vtipkovanie sú v tejto knihe iní...
Takúto knihu o Afrike ste ešte nečítali!
Titul predstavuje reflexívnu autobiografiu Dr.Pavla Straussa napísanú v roku 1989, ktorej prvé vydanie privítal Milan Rúfus týmito slovami: ....Slovenská literatúra neoplýva prebytkom takýchto pamätí. Hoci práve takéto pamäti pomáhajú vytvárať kultúrne milieu a udržiavať jeho kontinuitu.
První díl dvoudílné monografie mapující cesty československýzch vědců 1. poloviny 20. století na Blízký Východ a jejich reflexi Orientu na základě jejich vlastních textů (vzpomínky, korespondence, beletrie). Jedná se o orientalisty (Felix Tauer), egyptology (Ludmila Matiegková, František Lexa, Jaroslav Černý) a biology (Jiří Baum, Jan Obenberger).
Existuje vôbec možnosť odraziť sa od dna po rokoch bezdomovectva? Dá sa preraziť napríklad v oblasti literatúry?
Florentina T. Lojeková požiadala Vydavateľstvo RAK o vydanie pamätí jej otca JUDr. Barnabáša Lojeka pod názvom Kým nie je neskoro. B. Lojek bol známym bratislavským advokátom, zažil dve svetové vojny, februárový prevrat, vysídlenie, politické prenasledovanie a emigráciu do Kanady, kde v Toronte v roku 1993 vo veku osemdesiatosem rokov zomrel.
V predkladanej publikácii v anglickom jazyku prináša autor jednak históriu slávnej rodinnej firmy Tomáša Baťu, jej vznik a rozvoj pred prvou svetovou vojnou a po nej a tiež oboznamuje čitateľa s Baťovou vlastnou sústavou riadenia, ako progresívneho systému podnikateľského manažmentu, v mnohých ohľadoch zaujímavého i dnes.
Osobnosť Antona Štefánka, o ktorej sa v zahraničí píšu monografie, nie je u nás doma vzhľadom na význam jeho verejnej činnosti i celého jeho vedeckého diela dostatočne známa. Vlastne stále vie o ňom iba hŕstka ľudí, ktorí sa zaoberajú našimi dejinami a históriou slovenskej politiky, žurnalistiky, školstva a vedy, hlavne sociológie.
Do života Jánosa Vaszaryho, divadelného riaditeľa, divadelného a filmového režiséra, spisovateľa, dramatika, scenáristu, a jeho manželky Lili Murátiovej, oslavovanej divadelnej a filmovej herečky, v roku 1944 vstúpili dejiny. Utekajú pred vojnou a sovietskymi tankami, ale ich auto sa pokazí.
Úprimná spoveď a unikátny zákulisný pohľad na život úspešnej slovenskej módnej návrhárky. Žena, ktorá vždy bez váhania bežala svojmu šťastiu oproti a nenechala sa odradiť ani tŕnistou a hrboľatou cestou, je inšpiráciou a zdrojom hodnotných skúseností. Začínala od nuly a dnes oslavuje 26. rokov v brandží, vďaka svojej vôli, práci, hodnotám a pokore.
Kniha přináší živé příklady náročných úkolů a vítězství Jobsova leadershipu od zavedení převratných produktů jako Apple II a Macintosh přes období, kdy Jobs překvapivě upadl v nemilost, po jeho návrat ke kormidlu Applu, zapojení do Pixaru a vývoje iPodu.
Kniha prináša 108 spomienkových textov od 101 pamätníkov - kolegov, priateľov a žiakov - na profesora slovenčiny a francúžštiny a známeho slovenského jazykovedca Bela Letza (1902 - 1971), ktorý pôsobil na žilinskej reálke, neskôr gymnáziu, v rokoch 1931- 1938 a 1945- 1955.
Svatý Alfons Rodriguez (1531-1617) je mystik, kterého historici křesťanské spirituality staví po boku klasiků duchovního života tehdejšího vrcholu španělské mystiky Karmelu. K jezuitům vstoupil až ve čtyřicítce svého věku. Předtím se věnoval obchodu a žil jako otec dvou dětí v manželství.
Čtvrtý díl série Moderní šach se zabývá zápasem o titul mistra světa 1990 a všemi partiemi, které spolu Karpov a Kasparov sehráli do konce roku 2009.
„Zdedil som po ňom niečo? Nesiem v sebe kus z neho?“ pýta sa spisovateľ a reportér Martin Pollack pri pohľade na fotografiu svojho otca v uniforme SS. Je nenávisť dedičná? A ako sa postaviť temnej minulosti svojich vlastných predkov?
Litva, Spiš a Ukrajina. Čo spája vrcholy tohto zvláštneho trojuholníka?