Původní divadelní hra na motivy životního příběhu brněnské hudební skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové (1915-1940) očima jiné brněnské rodačky, spisovatelky Kateřiny Tučkové. Vitka je příběh o závratném vzestupu mladé talentované ženy, která se dokázala prosadit v oblasti dodnes vyhrazené především mužům.
Má schopnost vidět druhým do hlavy. Je to prokletí, nebo dar?
Príbehy štyroch žien, dvoch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú a pritom zapadajú do seba, štyri rozdielne životné osudy odohrávajúce sa v Bratislave a v Turíne, v uliciach, domovoch, vzťahoch, telách, na internete, v jazdeckom oddieli, vo štvrti Vanchiglia, ale najmä v hlavách.
Novinár Richard sa nečakane stane hrdinom, keď na letisku zabráni tragédii a zastaví šialenca, ktorý si namiesto batožiny priniesol kalašnikov. Ihneď sa stane miláčikom médií, davov a žien, popritom ale rieši vážnu osobnú krízu a iróniou osudu práve sám pracuje na knihe o dávnom hrdinovi z rímskych čias.
Životný príbeh mladého dievčaťa, ktoré pochádza z veľmi chudobných pomerov a rozhodne sa stať mníškou. Prechádza najrôznejšími skúškami vôle a charakteru, až napokon dosiahne vysnívaný cieľ. Tým však túžby dievčaťa nekončia...
Autorský výber z kratších próz Lajosa Grendela.
Príbeh mladej ženy, ktorú život donútil prekročiť svoj tieň a prijať prácu v sexbiznise. Upätá, neskúsená a seriózna učiteľka je prinútená zmeniť svoje vnútorné nastavenie a zvyknúť si na zvrátené požiadavky mužov. Zo šedej myšky sa tak postupne stáva príťažlivá šelma a aj v osobnom živote sex pre ňu prestáva byť tabu. Ale je taká naozaj?
Anise Sawyerová nechtěla nic než strávit celé léto s přáteli – surfovat, chodit na rybí tacos a pořádat večírky na pláži. Ale pak rodinná tragédie donutí Anisu vydat se do Nebrasky postarat se o příbuzné a vypořádat se s vlastními démony včetně matky, která kdysi rodinu opustila.
Z psychologických a existenciálních próz Egona Hostovského (1908–1973) vybíráme dva romány, charakteristické pro obě nejvýznamnější období jeho tvorby. Román Dům bez pána (1937) představuje typ tradiční psychologické prózy.
Když se zaměstnanci yorskhirského nádraží rozhodnou ctít tradici a pořídit si nádražní kočku, rozběhne se kolotoč veselých i dojemných příhod a nová posila týmu neunikne pozornosti médií ani divadelníků.
Kniha Zakázané uvolnění je soubor hořkosladkých povídek o lásce, vášni, nenávisti, žárlivosti, bolesti i zklamání. Hlavní téma knihy, zakázané uvolnění, ukazuje různé pohledy na partnerské vztahy a naše osobní limity.
Petr Kratochvíl a Jan Beneš jdou do hospody. Letecké dny ducha! Cesta za pivem. Průnik hořkosti. Svlažit čípek. Encyklopedismus… Hrmoznalectví…“ Obšírný hospodský dialog mezi dvě přáteli, Václavem Kahudou a Emilem Haklem, na téma společnosti, politiky a sexu.
Príbehy štyroch žien, ktoré žili v rôznej dobe naprieč tisícročiami. Výpovede štyroch hrdiniek, ktoré neboli len dcérami, či manželkami, i keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať. Všetky majú jedno spoločné – túžbu pravdivo a dôstojne prežiť svoj život.
Nabokovov druhý po anglicky písaný román je originálne poňatým príbehom slobodného človeka v diktatúre.
Zmicer Daškievič je nové zářící jméno v současné běloruské literatuře. Je to nejen běloruský básník a prozaik, ale hlavně společensko-politický aktivista, který v roce 2010 byl z jedním z kandidátů na prezidenta. V den prezidentských voleb 19.12.
Láska a zamilovanosť by mali byť romantické, ale v skutočnosti ich otrieskali o steny a chodníky. Hrdinovia tesne pred dospelosťou zažívajú svoje trápne, tragikomické a mysteriózne zážitky prvých vzťahov, pozorovaní dvoma pouličnými mačkami.
To jediné, čoho by si sa mal báť, je, že nebudeš sám sebou, že tvoj život uplynie a nikdy neurobíš to, čo si chcel urobiť, zmeškáš príležitosť ukázať druhým, aký si, povedať, čo si myslíš, podeliť sa o to, čo máš. Si súčasťou života a ako každý iný môžeš chodiť so vztýčenou hlavou. Kto z nás nebol a nie je otrokom svojich problémov či obáv?
Prozaický debut nehrajícího rockera a nonkonformního grafika. Tři sofistikované zprávy o jednom dobrodružném životě ve dvacátém století: intelektuál na nucených pracích, estébácký don Juan v patách jeho ženy a osmiletý chlapec, který vše pozoruje skrze svého komunistického dědu.
Jana Štúrová (1944 – 2017) bola veľkou dámou česko-slovenskej psychológie. Pomáhala ľuďom s psychickými problémami aj klientom s vývinovými poruchami či partnerskými krízami. V tejto knihe opisuje príbehy z jej dlhoročnej praxe, životy, ktoré sa naozaj žili, niekedy veľmi ťažko. Autorka vnich hľadá nádej a ponúka ju iným.
Príbeh dvoch sestier, ktoré by sa nestretli, keby nemuseli. Lucia je herečka, ktorá si úspech predstavovala trochu inak, a Dorota úspešná spisovateľka, ktorú úspech obťažuje. Smrť ich otca je spúšťačom netušených právd. Cesta na pohreb znamená niekoľko hodín v tlakovom hrnci. Ide s nimi aj Luciina malá dcérka a mama sestier, ktorá už na obe dcéry dávno rezignovala.