Autor so zmyslom pre experiment čerpá z každodenných situácií, ktoré neraz štylizuje do hry s čitateľom. Problémy vyplývajú z byrokratických prekážok, prekonávaných zákulisnými činmi, ale aj z javov hlbinnej psychológie, ako ich uvádza povedzme poviedka Balkón. Tú možno vnímať nielen ako alúziu na borgesovský symbol jediného autora.
Autor této knihy náhodou narazí na vzpomínky svého vzdáleného prastrýce Leopolda, jenž se v roce 1917 ocitl v
Príbeh o mužovi, ktorý nemal odvahu žiť ani umrieť, a tak blúdil svetom položivý. Až dotyk smrti ho naučil žiť. Keď sa naučil milovať ženu, naučila sa milovať seba i celý svet. A keď spoznal lásku, spoznal i Boha. Je to irónia ľudského osudu. Celý život čakáme na zázrak a keď nám jedného dňa zaklope na dvere, bojíme sa otvoriť.
After winning the brutal Hunger Games, Katniss and Peeta return to their district, hoping for a peaceful future. But their victory has caused rebellion to break out... and the Capitol has decided that someone must pay. As Katniss and Peeta are forced to visit the districts on the Capitol's Victory Tour, the stakes are higher than ever.The second book in the ground-breaking HUNGER GAMES trilogy.
Ako poetka a literárna historička Eva Fordinálová vníma národ a našu národnú históriu? Podstatu vidí v duchovnosti ako prazáklade našich národných archetypov. Slovenské národné cítenie je, podľa nej., prepojené s kultúrou a náboženskou vierou; viera a národ sú u nás identické pojmy...
Knížka Hejno bílých vran přináší poznání, že mladí lidé, kteří opustí "děcák", jsou stejní jako jejich vrstevníci, snad více poznamenaní svojí minulostí, ale jsou to lidé schopní, ambiciózní, podnikaví. Vidíme kolem sebe spoustu mladých lidí, kteří si život mimo vlastní rodinu nevybrali, ale museli toto odloučení zvládnout.
Kniha povídek, KDYŽ CHCE ŽENA ZHUBNOUT, vychází po osmi letech podruhé. Její první vydání v roce 2005 bylo okamžitě rozebrané, a protože zájem čtenářů o ženu, která chce zhubnout, neustal ani po letech, držíte právě teď ve svých rukou, vydání druhé.
„Pravda je, že spisovateľ sa dokáže úplne a bezvýhradne vyjadriť iba v rodnom jazyku. Do emigrácie si ho berie ako dajakú tajnú zmluvu, ktorá je zmyslom jeho života, a preto ju musí do cudziny prepašovať v podšívke kabáta. Tam si ju za každú cenu a všetkými možnými spôsobmi chráni, lebo inak nedokáže písať, iba koktať.
Čo je to písať? To nie sú len záblesky geniality, to dokonca najmenej!
Povedať o protagonistoch románu v poviedkach Naivné modlitby, že sú hrdinami, by bolo nespravodlivé. Voči hrdinom predovšetkým. Napriek tomu v nich heroizmus je dobre schovaný. Pre pozorného čitateľa môže byť zážitkom hľadať ho.
Aký strašný bolívijský vírus vyvolal epidémiu v ruskej dedine? Kde sa vzali v snehu uprostred polí a lesov priezračné pyramídy? Kto sú vitaminátori prežívajúci svoje zvláštne životy v domoch zo živorodej plsti?
Janko Mičko (1978) študoval právo, systematickú filozofiu, katolícku teológiu, učiteľstvo náboženskej a etickej výchovy. Venuje sa štúdiu magického realizmu, kresťanskej a židovskej mystiky, existencialistickej filozofii a filozofii dialógu. Po zbierke poviedok Ako ustrážiť prítomnosť (2011) sa tentoraz prezentuje knižkou Laterna magica.
Autorka sa cez príbeh mladej ženy na starom portréte ponára do životov iných, aby do nich vtiahla aj nás: so zmyslom pre kontrast detailne konkretizuje priestory, do ktorých jemne a hĺbavo skicuje protagonistky svojej prózy (ja-rozprávačku, Editu, Mačku, Soňu, Marišku...) a ich interakcie s okolím. V útržkoch minulosti sa tu zrkadlí súčasnosť a vice versa.
Tory Brennan - great niece of Dr Temperance Brennan - and the Virals return for their most terrifying adventure yet. Life appears peaceful on Loggerhead Island - rescued from financial disaster, the research institute is flourishing once more. But the tranquility is quickly shattered when Tory Brennan and her technophile gang discover a mysterious box buried in the ground.
Vzpomínky jednoho z nejvýznamnějších světových fyziků Richarda Feynmana, které několik let zaznamenával jeho kolega fyzik, přítel a občasný spoluhráč na bubny Ralph Leighton.
Druhá kniha - zbierka poviedok mladej slovenskej prozaičky Diany Mašlejovej. Krátke príbehy v ktorých sa prelínajú nenaplnené vzťahy, stratená láska a romantické obrazov miznúceho starého mesta, ktoré sa premieňa na metropolu. Reč poviedok Diany Mašlejovej je poetická a zanecháva v čitateľovi silné dojmy. Knihu ilustrovala známa ilustrátorka Lucy Hudec.
Námět Krysaře vychází ze saského, staroněmeckého motivu, který Dykovi posloužil jako volné schéma svého díla. Tato báj s reálným základem vypráví o krysaři, který roku 1284 očistil město Hameln od krys, a když mu nebyla vyplacena slíbená odměna, rozhněval se na občany města a odvedl za trest jejich děti.
Keď sa musíte spoliehať len na vlastné sily, keď jedinou možnosťou je vytrhať korene a opustiť všetko, čo ste mali radi, rodinu, priateľov, svoje mesto, keď vyhliadky na budúcnosť nie sú ružové - jediné, čím ste si istí, je láska... Na chvíľu.
Päť tajomných noviel (Ľubovnianske strašidlo, Statok na predaj, Noc v Zlatom chrobáku, Čierny kohút a Poliačik Fili) od klasika maďarskej literatúry sú pútavo vyrozprávané príbehy odohráva-júce sa na území bývalého Horného Uhorska a Poľského kráľovstva, od severného Spiša až po južné slovensko – maďarské jazykové pomedzie v Novohrade.
Knihkupec, básník a prozaik Stanislav Struhar se narodil v roce 1964 v Gottwaldově, dnešním Zlíně. V roce 1988 emigroval spolu s manželkou do Rakouska, jejich syn je mohl následovat až po pádu železné opony. Usadil se ve Vídni, přijal rakouské státní občanství a němčina se stala jeho literárním jazykem.