Kniha je zbierkou veselých príbehov, básničiek, ale aj citlivých úvah z rodinného života, ktoré autorka počas roka 2010 publikovala formou blogu na webstránke časopisu Mama a ja. Vďaka pozitívnym čitateľským ohlasom padlo rozhodnutie vydať najlepšie články knižne, doplnené vtipnými karikatúrami Heleny Deákovej.
Javier Marías (1951) je jeden z najvýznamnejších a najprekladanejších španielskych spisovateľov. Dvanásť poviedok zbierky Keď som bol smrteľný ponúka čitateľovi možnosť nazrieť do tajných zákutí ľudskej mysle, odhaľovať jemné, no pritom hrôzostrašné nitky zločinov a pozrieť sa na náš svet "z druhého sveta", keď máme možnosť vidieť všetko inak, kompletne.
Kolikrát v životě si něco plánujete. Máte úplně jasno v tom, co chcete, máte jasno v tom, co se má stát. A pak se někdy stane, že máte pocit, že je skutečně někde někdo, kdo se jenom chechtá a brečí smíchy nad vašimi plány, protože dobře ví, že všechno bude úplně jinak. A je jedno, jestli jde o denní drobnosti nebo velké životní plány.
Podle výpočtů starého mayského kalendáře skončí datem 21. 12. 2012 současný věk. Co bude potom? Nastane konec světa? Zemětřesení? Potopa? Požáry? Přežije lidstvo?
„Statečný román o všem“ nejčtenějšího z postmoderních amerických autorů 70. a 80. let je svéráznou a vtipnou hyperbolou o světě, jak ho viděl Donald Barthelme (1931–1989), zasazenou mimo známý čas i prostor, a přesto každému tak povědomou.
Nestrácajte vieru, Albomov druhý príbeh sa začína nezvyčajnou prosbou osemdesiatdvaročného rabína z Albomovho rodiska, ktorý autora požiadal, aby predniesol reč na jeho pohrebe. Albom, ktorý sa necíti hodný úlohu splniť, trvá na tom, že musí rabína lepšie spoznať. To ho vracia späť do sveta viery, ktorú pred rokmi opustil.
Kniha Umění cestovat je jednou z řady originálních esejistických knih, které svého autora proslavily ve třiceti zemích světa. Filozof Alain de Botton se v nich obrací k základním otázkám sužujícím dnešního člověka a nabízí čerstvou, relevantní ´filozofii každodenního života´ v jedenadvacátém století.
V knize Jantarový oheň se české veřejnosti poprvé dostává do rukou širší výběr povídek napsaných spisovateli, kteří jsou příslušníky menšinových národností žijících na území Čínské lidové republiky. Kromě literárního zážitku přináší tento výběr čtenáři i možnost seznámit se s jednou z rovin spletité národnostní otázky v současné Číně.
Tento román z prostředí chudoby, sociální nerovnosti a skutečného života je neobyčejný příběh o obchodu s drogami, který se staví proti předsudkům, klišé a falešným pozlátkům, a tak získává na univerzálnosti.
Po tragické smrti amerického básníka Johna Shadea se jeho posledního díla, básně "Bledý oheň", ujímá Shadeův přítel a kolega na univerzitě Charles Kinbote, aby je připravil k vydání a doprovodil předmluvou a komentářem.
Björnstjerne Björnson bol nielen vynikajúci nórsky prozaik, básnik a dramatik, ale do povedomia malých národov sa na prelome 19. a 20. storočia zapísal najmä obranou ich práv: práva na vlastný jazyk, na rovnoprávnosť, na vzdelanie v národnom jazyku.
T. Steen patrí k popredným severským spisovateľom, napísal okolo 10 románov, z ktorých väčšina bola preložená do viacerých jazykov. Je členom Akadémie B.Björnsona a bývalým predsedom Nórskeho zväzu spisovateľov. V tomto románe sa historicka línia príbehu prelína so súčasnosťou.
Prózy poprednej izraelskej prozaičky a dramatičky Savyon Liebrechtovej sú žensky jemné, plné emócií, dejovo precízne vypracované, so zmyslom pre najmenší detail. Vyberá si celkom tradičné témy – priateľstvo, láska, rodina – a ozvláštňuje ich historickými a politickými presahmi.
Marta Świderska-Pelinko, hodnotená v Poľsku ako najkultivovanejšia spisovateľka spomedzi ženských autoriek, sa knižne na Slovensku predstavuje prvý raz. Ide o jej v poradí druhý román. Tento bestseller súčasnej poľskej literatúry vznikol na základe hodnoverných faktov, z ktorých mnohé dodnes neboli vyriešené anglickou ani poľskou políciou.
Príbehy v tejto knihe sa skladajú z 13 textových obrazov, akéhosi leporela pre dospelých, z ktorých každý je uzatvorenou, často absurdnou, ale vonkoncom nie až takou vzdialenou výpoveďou o našom reálnom svete. Takto charakterizuje svoju novú knihu sám autor, úspešný novinár a spisovateľ.
V Približnej krajine sa pred našimi očami odvíja príbeh 28-ročnej nórskej colníčky Kathrine, ktorá hľadá v živote šťastie. Opustí druhého manžela, dobre situovaného a cieľavedomého Thomasa, ktorý klamstvami urobil čiaru cez približnú krajinu jej života. Prvý raz sa vyberie za severný polárny kruh.
Reči o láske bývajú banálne a prefláknuté, a napriek tomu možno celkom vážne povedať, že román Zuzany Mojžišovej Bon voyage je ľúbostný román so zlým i dobrým koncom. Je to krutá, láskavá, humorná a najmä presná próza, pričom akýkoľvek happyend je zakomponovaný priamo v možnosti čítať ju.
Dve novely - Cili a Katerina - tvoria knihu Dva osudy izraelského spisovateľa Aharona Appelfelda. Ich protagonistkami sú dve mladé ženy (Židovka a Rusínka) a dejiskom príbehov je širšia oblasť Bukoviny, územia patriaceho v dobe príbehu, teda cez druhú svetovú vojnu, k Rumunsku (dnes patrí Ukrajine). Nepredstieram, že som zvestovateľ, kronikár vojny či vševedko.
Román veľmi pozoruhodným spôsobom vyjadruje autorovu snahu nielen vyrovnať sa s obdobím tesne pred pádom komunizmu, ale aj pochopiť zložitosť vnútorného sveta hlavných postáv. Autor mal odvahu načrieť do tematiky nechceného a nerovného pololesbického vzťahu.
Debutová kniha predstavuje zrelého a skúseného autora, ktorý je zatiaľ známy predovšetkým rozhlasovým poslucháčom. Napísal množstvo rozhlasových hier a literárnych dramatizácií; za niektoré získal významné ocenenia. Zbierka noviel a poviedok prezrádza Štepitovo hlboké poznanie ľudí, ich osudov a zložitých vnútorných svetov.