Mikroorganizmy sú všadeprítomné v životnom prostredí a predstavujú významnú súčasť nášho života. Poznatky zo skúmania environmentálnych mikrobiómov a ľudského mikrobiómu pribúdajú raketovou rýchlosťou. Čoraz viac si začíname uvedomovať ich prepojenie a veľký význam v rámci prevencie ochorení.
Chobotnáče (Proboscidea) boli rozšírené na území Slovenska v období mladších treťohôr (neogén) až starších štvrtohôr(pleistocén). O ich existencii a geograficko-stratigrafickom rozšírení na našom území máme informácie z mnohých nálezov ich fosílnych zvyškov (zubov, klov a kostí).
Kniha se věnuje kritické analýze diskurzu (CDA) o Národním parku Šumava v letech 1991–2010.
Súhrn zaujímavých informácií, odborných poznatkov a skúseností z pozorovania ponúka fascinujúci obraz o živote jelenej zveri u nás.
Na počátku všech velkých příběhů je zárodek myšlenky, embryonální něco. Tato knížka může pomoci začínajícím autorům rozvinout prvotní originální nápad- ať už je jím letmá vzpomínka, která nám vytanula na mysli při procházce, hádka ve vlaku, k níž jsme se nachomýtli, nebo fantazie, která se nám zdála ve snu - do dobře strukturovaného díla.
Chemické výpočty predstavujú oblasť kontaktu troch prírodných vied – chémie, matematiky a fyziky. Pri svojich aplikáciách však zasahujú aj do iných prírodných vied – biológie, geológie, environmentalistiky a do techniky, predovšetkým do chemickej technológie.
Hlavným cieľom tejto vysokoškolskej učebnice je poskytnúť základné informácie o spracovaní vzoriek v laboratóriu po ich prinesení z terénu a o vybraných metódach výskumu nerudných surovín. Spracovanie a úprava vzoriek sú vo všeobecnosti veľmi podceňované činnosti a často sa im nevenuje dostatočná pozornosť.
Do rúk sa nám dostáva obsiahla a kvalitne spracovaná vysokoškolská učebnica, ktorá sumarizuje súčasné poznatky z oblasti vulkanológie. Ide o vedný odbor, ktorý sa zaoberá vulkanickými procesmi, formami a produktmi vulkanickej činnosti, ako aj rizikami vyvolanými priebehom vulkanickej aktivity.
Publikácia obsahuje jednoduché pravidlá písania chemických vzorcov a ich názvov, množstvo úloh na precvičenie a získanie zručností v oblasti anorganickej chémie. Nie všetky zlúčeniny, ktoré sú v učebnici uvedené, reálne existujú, mnohé z nich majú len didaktický význam.
Zbierka riešených príkladov z organickej chémie nadväzuje na vysokoškolskú učebnicu Organická chémia (2015, 2019) od autorov Pavol Zahradník, Mária Mečiarová a Peter Magdolen.
Ide o vysokoškolskú učebnicu, v ktorej sa autori pokúsili priblížiť vlastnosti atómových jadier a zhrnúť základné výpočty v jadrovej chémii. Učebný text je výberom príkladov z danej témy a ilustruje vzájomné súvislosti teoretických poznatkov s praktickým využitím. Publikácia je rozdelená do ôsmich kapitol.
Predstavujeme druhý diel knihy „Proteíny – Štruktúra a Funkcia“ Za posledné dve desaťročia zaznamenala štruktúrna biológia obrovský rozmach.
Kniha antropologických esejí ruského prírodovedca a anarchistického filozofa Petra Kropotkina vyšla knižne v roku 1902, hoci boli napísané o dekádu skôr. Autor skúma úlohu vzájomne prospešnej spolupráce a reciprocity (alebo „vzájomnej pomoci“) v živočíšnej ríši a v ľudských spoločnostiach v minulosti aj v súčasnosti.
Skriptum prináša informácie o molekulárnych základoch genetiky, o štruktúre bunky a bunkovom cykluse, o dedičnosti fenotypových znakov, o biologickej stope...
Na mestá môžeme pozerať ako na urbánne sídla s vysokou koncentráciou ľudí, budov a dopravných prostriedkov, s relatívne vysokou mierou znečistenia ovzdušia, pôdy a nižšieho podielu zelene. V geografickom ponímaní sa mesto odlišuje od okolitého vidieckeho prostredia štruktúrou, ktorá vyplýva najmä z antropogénnych premien prostredia.
Suzanne Simardová nás zavede do svého světa, do srdce lesa. Ukáže nám, že stromy nejsou pouze zdrojem dřeva či buničiny, ale že tvoří složitý a vzájemně provázaný koloběh života. Právě její převratné pátrání vedlo k objevu „lesního internetu“ (Wood Wide Web), který ve svých knihách popisuje také Peter Wohlleben.
Využívanie rastlín človekom má dlhú históriu. Je úzko späté s vývojom spoločnosti a jej kultúrnymi tradíciami, so zmenami klímy a prírodného prostredia. Odhaľuje ju archeobotanika, odbor ktorý skúma rôzne typy zvyškov rastlín z archeologických lokalít.
Krajina za hranicemi města je dnes často nudná a jednotvárná. Možná tomu nebudete věřit, ale svou rozmanitostí a nevyzpytatelností je mnohem zajímavějším kusem přírody město, které se neustále mění a je překvapivě pestré. Pro mnohé živočichy a rostliny je tak daleko větší příležitostí.