Autorka plynulo čitateľa sprevádza vznikom a vývojom waldorfských škôl vo svete a na Slovensku na základe dostupnej odbornej literatúry, ale aj z vlastných skúsenosti, spomienok a zo spolupráce s kolegami zo zahraničia. Charakterizuje základné činitele waldorfskej materskej školy dieťa, učiteľa, prostredie a činnosti.
Pedagogika Márie Montessoriovej z pohľadu teórie a praxe prináša teoreticko-praktický pohľad na spôsob rozvíjania detskej osobnosti, možnosti aplikovania montessori pedagogiky v škole aj doma. Publikácia systematicky orientuje odborníka aj laika vo "svete montessori".
Pod pojmom škola alebo vzdelávanie si zvykneme predstaviť budovu, lavice, 45 minútové hodiny, na ktorých učiteľ pred tabuľou vysvetľuje látku a žiaci sa hlásia. Margret Rasfeld nazerá na školy a vzdelávanie inak. Uvedomila si, že memorovanie sa faktov a poučiek nestačí.
Publikace předkládá čtenářům podstatné informace týkající se tvorby individuálních vzdělávacích plánů pro žáky se specifickými poruchami učení a chování, s mentálním postižením (integrované v MŠ i ZŠ), se sociálním znevýhodněním, z cizojazyčného prostředí.
Dítě ve svém vývoji prochází několika významnými přechody: ve 3, 6, 9 a 12 letech. Přitom ztrácí oporu v tom, co bylo, a musí hledat novou jistotu v životě. Bývají to kritické chvíle, které však otevírají nové možnosti.
Akú knihu vybrať pre dieťa od narodenia? Ako čítať knihu s dieťaťom? Prečo je dôležité pri čítaní s dieťaťom ukazovať na obrázky v knihe? Musí mať dieťa priestor na čítanie? Aké sú to textilné, vizuálne či papierové knihy? Ako je možné aktivizovať dieťa v začiatkoch čítania?
Neisté obťahovanie po čiare, nedokončené vyfarbovanie omaľovánky, ťažkosti s podaním a prinesením predmetu na základe požiadavky zo strany dospelého, alebo oslabenie v orientovaní sa v priestore pri činnosti môžu poukazovať na možné oslabenie v oblasti vizuomotorickej koordinácie, tzn. koordinácie oka s činnosťou ruky.
Súčasťou orientácie v priestore je oblasť pravo-ľavej orientácie, ktorá ovplyvňuje rozvíjanie schopnosti dieťaťa orientovať sa v priestore a súvisí nielen so školskou úspešnosťou, ale aj s riešením každodenných rutinných situácií v jeho ďalšom živote.
Teoretické spracovanie problematiky hry s bábkou sa orientuje na vývinový profil dieťaťa raného a predškolského veku. 44 hier je rozdelených do skupín tak, aby bolo možné prostredníctvom nich deťom vysvetliť ako funguje a pohybuje sa ľudské telo, a zároveň sa tak deti naučia ako pohybovať s animovaným predmetom, alebo s jednoduchou bábkou.
Publikace přináší kromě obecných zásad hodnocení dětí s SPU zejména konkrétní možnosti objektivního hodnocení ve všech předmětech na 2. stupni základních škol a na středních školách. Čtenáři zde naleznou i souhrn všech důležitých informací z právních předpisů MŠMT, které se týkají vzdělávání a hodnocení žáků se specifickými poruchami učení.
Všetci sme sa už stretli s deťmi, ktoré na prvý pohľad vyzerajú nevychovane, akoby ich rodičia nezvládali výchovu alebo sa im vôbec nevenovali. Deti, ktoré sú stále v pohybe, aj keby mali sedieť, deti, ktoré skáču do reči dospelým aj tie, ktoré neustále plačú. Aj takto sa prejavuje porucha ADHD.
Porucha ADHD je najčastejšie diagnostikovanou poruchou u detí. Výchova týchto detí je veľmi náročná a zaťažujúca. Správanie dieťaťa vplýva negatívne na celú rodinu, preto je dôležité, aby rodičia mali dostatok vedomostí o tejto poruche. Autorka sa zameriava nielen na charakteristiku poruchy ADHD.
Výzkumná monografie se zabývá vzděláváním žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v inkluzivní třídě.
Pokusy a hľadanie novej kvality vzdelávacej sústavy v rokoch 1945 až 1970. Realita slovenskej školy v konfrontácii so spoločenskými očakávaniami.
Publikace je zaměřena na problematiku specificky narušeného vývoje řeči (vývojové dysfázie) a možné postupy ve vzdělávání a rozvoji komunikační schopnosti žáků s touto formou narušené komunikační schopnosti.
Rozvoj grafomotoriky předškoláků pomocí výtvarných aktivit V publikaci najdete netradiční výtvarné vzdělávací aktivity zaměřené na rozvíjení grafomotorických dovedností dítěte v mateřské škole ve věku 5 6 let. Všechny jsou motivované postavičkou krtka Vítka a jsou rozdělené podle ročních období.
Publikace přináší kromě obecných zásad postupu při reedukaci specifických poruch učení (SPU) zejména řadu konkrétních námětů pro rozvíjení zrakového a sluchového vnímání (včetně paměti) – většinu z nich lze využít nejen při reedukaci SPU, ale i u předškolních dětí v rámci prevence SPU.
Cílem monografie je prezentovat téma rovných vzdělávacích příležitostí a kvality vzdělávání jako vysoce důležitou problematiku při transformaci české školy. Monografie se zaměřuje primárně na základní vzdělávání, především v nižším sekundárním stupni.
Šikanovanie možno považovať za celosvetový problém, pred ktorým nie je imúnny žiadny typ školy. Autorka PhDr. Dana Rosová, PhD.