V publikaci, která vychází k životnímu jubileu Jiřího Šubrta, vybrala a uspořádala editorka Lucy Císař Brown příspěvky tohoto autora zaměřené na čtyři tematické okruhy: a) historická sociologie, její vývoj, obsah a odborné zaměření; b) sociologické otázky času, temporality a kolektivní paměti; c) teoretické diskuse týkající se koncepčních problémů a
Kniha má svůj základ v přednáškách o úvodu do filosofie, které autor pronesl na Pedagogické fakultě a Filosofické fakultě UK. Může ale posloužit i jako první uvedení do pestrého světa filosofické problematiky studentům, všem zájemcům o filosofii, studentům vysokých škol i učitelům základních společenských věd na středních školách.
Publikace reprezentuje snahu o postižení fundamentálních otázek obecné právní teorie, Smyslem je přiblížení role a funkcí právních norem, institutů, právních zásad a principů jako jednotících prvků, na jejichž základě je možné rozčlenění a soustavné poznávání pozitivního práva.
Čo vedie ľudí k páchaniu zločinov? Je vôbec možné odstrániť sociálne rozdiely? Čo je to kvír teória?
Sú naše túžby skutočne naše? Je legitímne kritizovať kapitalizmus prostredníctvom iPhonov? Prečo Beatles nahrali svoje najlepšie skladby práve vtedy, keď už vôbec nemuseli pracovať? Po čom prahli ľudia zo Sovietskeho zväzu podľa západných reklám z čias studenej vojny? A dokážeme si vôbec želať niečo mimo kapitalizmu?
Kniha mapuje vývoj Komunistické strany Řecka (KKE) od konce druhé světové války do roku 1956. Důraz je kladen na období po potlačení komunistické revolty v Řecku (1949), která vedla k přesunu vedení strany a jádra jejího členstva do socialistického exilu.
Monografia sa zaoberá zmenami prebiehajúcimi v rámci partnerských a rodinných vzťahov. Analyzuje liminálne fázy, počas ktorých ľudia opúšťajú zaužívané vzorce správania, pričom nové ešte nemajú vytvorené a odskúšané. Preto sa pohybujú uprostred medzi známym a neznámym, v štádiu neistoty, neraz sprevádzanom silnými emóciami.
Pútavé čítanie o tom, ako skutočne funguje vláda Spojených štátov amerických (SŠA). Parenti provokatívne kritizuje triednu moc v rámci tradičných politických inštitúcií a predstavuje tak odlišný pohľad na americký kapitalizmus. Ako funguje politický systém SŠA? Aké sú hlavné sily, ktoré formujú politický život v tejto krajine?
Rôzne hnutia využívajú vymývanie mozgov študentov, kritickú rasovú teóriu a nového „Green dealu“ a stupňovanie represie a cenzúry na umlčanie opozičných hlasov a presadzovanie konformity. Mark R. Levin v “Americkom marxizme” vysvetľuje, ako sa nebezpečenstvá, pred ktorými varoval, stali skutočnosťou.
NATO sa rozhodlo označiť Rusko za bezpečnostnú hrozbu, aj napriek tomu, že na to neexistoval žiaden dôvod. Táto agresívna konfrontačná politika teraz hrozí nebezpečnou eskaláciou. Po skončení studenej vojny sa bez povšimnutia širokej verejnosti objavil nový konflikt medzi Východom a Západom.
Nova kniha Budúcnosť nášho sveta. Prosperita alebo smrť?
Své poslední dílo Odpověď na Jóba sepsal C. G. Jung roku 1952, devět let před svou smrtí. Tento významný text je psychologickým výkladem biblického příběhu o Bohem zkoušeném muži, který Jung považoval za „milník v dlouhém historickém vývoji božského dramatu“.
Učebnice představuje originální přístup k veřejněpolitickému i obecně společenskovědnímu výzkumu. Nesoustředí se na celý výzkumný proces, ale jako jeden z klíčů k uchopení výzkumného problému prezentuje data. Vedle obecné diskuze specifik dat různého typu a původu a konkrétních tipů na práci s nimi nabízí učebnice také detailní příklady.
Kniha popisuje vývoj systematického výzkumu společnosti na území dnešního Česka a Slovenska, s přesahem do dalších zemí středu Evropy. Autoři jednotlivých studií představují významné etapy tohoto výzkumu s důrazem na dění v rámci sociologie, ovšem s vědomím, že sociální výzkum se často rozvíjel na hranicích tohoto oboru či zcela mimo něj.
Žijeme v umelom svete matrixu, balamutenia ľudí a ilúzií. Každodenný chaos vytvorený politikmi, médiami a informačnými technológiami slúži úžerníckej mafii na dosiahnutie svojich cieľov. Nastala rebarbarizácia civilizácie.
Společnost spektáklu (1967) je nejzávažnější teoretickou prací francouzského situacionisty Guye Deborda (1931–1994). Tvořivě v ní navazuje na Hegela, Marxe a Lukácse, aby postihl strukturu, fungování a rozpory soudobé kapitalistické společnosti, a to zejména její západní formy.
Kapitalistický systém se podle sociologa Immanuela Wallersteina dostává v celosvětovém měřítku do strukturální krize, jejímž výsledkem může, avšak nemusí být spravedlivější a demokratičtější uspořádání společnosti.
Gabriele Stangl je srdečná a energická žena, ktorá pomohla nespočetnému množstvu žien a rodín v núdzi. Na klinike Waldfrieden v Berlíne-Zehlendorfe sprevádzala tehotné ženy bez podpory a starostlivosti, ktoré boli zúfalé a úplne samy. Správy o opustených alebo zabitých dojčatách sú hlboko šokujúce.
Texty v tejto knihe spájajú hlavné spoločné témy: medzinárodná bezpečnosť, mocenské súperenie, vojenská hrozba a obrana proti nej. Upozorňuje, že všetky tieto aspekty sa týkajú aj Slovenska, aj keď jeho občania sa snažia pred tým zatvárať oči. Viaceré články analyzujú rast významu Číny a tiež medzinárodného napätia vo východnej Ázii.