“Nepotrebujeme historikov a politológov, aby sme sa rýchlo zorientovali v desaťročiach slovenskej politiky. Stačí vytiahnuť Shootyho knihy a spomenieme si na všetkých kladných aj smutných hrdinov, na rôzne kauzy či naozaj dôležité udalosti. Tarzan kreslí politické dejiny Slovenska.
Publikácia jedného z popredných stredoeurópskych odborníkov na diplomaciu Erika Pajtinku, ktorú recenzoval aj bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák prináša ucelený prehľad o súčasnom fungovaní a organizácií diplomatických inštitúcií EÚ, ale aj o ich historickom vývoji, pričom v jednotlivých kapitolách sa možno dočítať napr.
Originálny rukopis tejto knihy putoval do pece s horiacim ohňom len pár minút pred raziou tajnej polície v komunistickom Poľsku. Druhá kópia, ktorú bolestivo znova zhromaždili vedci pracujúci v nemožných podmienkach násilia a represie, bola zaslaná kuriérom do Vatikánu. Doručenie rukopisu nebolo nikdy potvrdené. Rukopis a všetky obsiahnuté údaje v ňom sa stratili.
Klaus Schwab prichádza z novou predstavou našej globálnej ekonomiky. Tá by sa mala stať udržateľnejšou a prosperujúcejšou. Akurát nie pre všetkých rovnako. Náš globálny ekonomický systém je narušený. Globálna ekonomika dnes funguje na inováciách.
Miloš Zeman opustil Hrad a spolu s ním odešli i jeho poradce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář, kteří si ze sídla prezidentů udělali středobod svého byznysu. Popisujeme, co se dělo kolem prezidentových mužů a jak Zeman nakonec zůstal sám.
Manifest je tak trochu žánrem minulosti. Dnes si sotva zvládáme všímat překotných událostí, jsme permanentně něčím překvapováni a žijeme v únavě ze zklamání. Strategická rozjímání, rozvrhy a předpisy věcí budoucích vypadají utopicky už jen v tom, že by je někdo vymyslel, natož realizoval.
Sovietsky zväz v rokoch 1953 – 1964 Kniha o ére tzv. Chrtuščovského odmäku, ktorý so sebou priniesol plnú stoku odmäkovej brečky s názvom CHRUŠČOVOVA STOKA. Detailne sa dozvedáme aj málo známe fakty o ekonomických experimentoch, akrobatických saltách v zahraničnej politike, presadzovaných doktrínach a okolnostiach z doby Chruščovovej vlády.
Vesmír: nová hranica, divoké miesto bez zákonov. Už teraz je kľúčový pre komunikáciu, ekonomiku, vojenskú stratégiu a medzinárodné vzťahy na Zemi. Stáva sa najnovšou arénou, ktorú ľudia preskúmajú, využijú – a možno dobyjú. Smerujeme do výšin a svoje mocenské súboje berieme so sebou. Tempo udávajú Čína, USA a Rusko.
Světový systém státních symbolů a vlajek má svůj řád. Mysleli jste si, že celosvětový systém národních vlajek vznikl jen tak, sám od sebe? Že jen pouhou souhrou okolností všechny státy používají vlajky stejného formátu, stejným způsobem a ke stejným účelům? Že rozložení barev na vlajkách jen odráží nějakou národní tradici?
V oblasti sociální antropologie je etnicita hlavním tématem už od konce šedesátých let a rovněž dnes zůstává centrálním objektem výzkumů. Přestože tato kniha vychází zejména z příspěvků antropologie ke studiu etnicity a spřízněných fenoménů, její záběr přesahuje hranice akademické antropologie.
Ako sa diktátori nového typu držia pri moci manipuláciou s faktmi a predstieraním demokracie Hitler, Stalin a Mao vládli prostredníctvom násilia, strachu a ideológie. V posledných desaťročiach však nový typ mediálne zdatných mužov pri moci pretvoril techniky autoritárskej vlády pre sofistikovanejší, globálne prepojený svet.
Kniha se na příkladu Ústavu politologie FF UK jako nejstaršího politologického pracoviště v Československu, jehož počátky sahají do konce 60. let minulého století, zabývá dějinami ustavování a obnovování oboru politické vědy v České republice.
Kniha analyzuje britskou zahraniční politiku vůči střední Evropě za vlády konzervativní premiérky Margaret Thatcherové a její osobní postoj vůči středoevropským zemím. Činí tak formou tří případových studií, kde každá zkoumá jiný aspekt.
Najnovšia kniha investigatívneho novinára Mareka Vagoviča mapuje štyri dramatické roky, počas ktorých vládla na Slovensku koalícia OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Po bestselleroch Vlastnou hlavou, Vlastnou hlavou 2 a románe Padreho klan sa vracia ku klasickej politickej literatúre faktu.
Tématem knihy jsou volební systémy pro lokální politické instituce - zastupitelstva a starosty. V samostatných kapitolách s jednotnou strukturou představuje podobu komunálních voleb ve 36 evropských zemích, přináší syntézu aktuálních poznatků a analyzuje trendy, které jsou napříč Evropou patrné.
Táto publikácia vznikla ako výsledok tretej, záverečnej časti výskumu, ktorý prebiehal v rámci grantového projektu VEGA "Metodológia sociálnych a humanitných vied (vybrané problémy)" v rokoch 2003 - 2005.
Kniha prináša poznatky o sociálnej práci s ľuďmi trpiacimi zdravotným znevýhodnením. Rozoberá základné pojmy, poukazuje na rozdiely v rámci sociálnej práce k tejto cieľovej skupine, histórium danej problematiky.
Cílem knihy je na dostupných datech ukázat proměňující se podmínky života naší společnosti zhruba od začátku milénia. Vedle vývoje v čase kniha přináší řadu mezinárodních srovnání a také mapky ukazující diverzitu mnoha jevů uvnitř ČR. V knize se čtenář setká i s vybranými výsledky Sčítání lidu, domů a bytů 2021.
Predkladaná kniha sa zameriava na krízový vývoj v Európe po roku 2009. Kedy Európsku úniu trápi viacero vážnych kríz, ktoré silne otriasajú jej fungovaním. Jedná sa o grécku finančnú krízu, bezpečnostnú krízu na Ukrajine v roku 2022, migračné vlny 2014, Brexit či koronakrízu. Hlavná časť knihy je však venovaná kríze na Ukrajine 2022.
Priateľský Transatlantický fašizmus bol prvýkrát publikovaný pred viac ako tromi desaťročiami. Kniha úžasným spôsobom predpovedá hrozby a realitu súčasných trendov politickej a ekonomickej moci. V roku 1980 mala americká kapitalistická politika masku „dobráka“, ako maskovanie na zakrytie plazivého vládneho despotizmu.