Dejinami prijímania západných literatúr na Slovensku v čase utvárania modernej slovenskej literatúry v 19. storočí a na prelome 19. a 20. storočia sa zaoberali viacerí literárni a kultúrni historici.
Predmetom publikácie sú sociálne a kultúrne dejiny v období 16. až 18. storočia prostredníctvom perspektívy individuálnych aktérov. Ide o obdobie, ktoré bolo vzhľadom na okolnosti spojené s vojnou s Osmanskou ríšou, ako aj protihabsburskými povstaniami nesmierne dynamické, až turbulentné.
Zločin, akých na Slovensku nebolo viac než prstov na jednej ruke. Pokoj v kúpeľnom meste naruší nebezpečný zločinec. Objektom jeho záujmu sú ženy a najmä obsah ich kabeliek. Nastane deň, keď sa v ňom pri jednom z prepadov naštartujú chemické procesy a stratí kontrolu nad svojím konaním.
Autorský kolektív kolektívnej monografie Literatúra v kognitívnych súvislostiach tvoria Jana Kuzmíková, Silvia Gáliková, Róbert Gáfrik, Lukáš Procháska a Zuzana Fonioková (ČR). Kniha je prvou publikáciou vydanou na Slovensku, ktorá v interdisciplinárnom presahu ucelene mapuje hlavné problémové okruhy kognitívnych skúmaní literatúry.
Studie Szary-Matywiecké představuje román (1816) Marie Wirtemberské, první polský psychologický román, jako dílo hodné kritické pozornosti. Navzdory svému didaktickému poselství o nadřazenosti srdce nad rozumem se dílo brzy setkalo s úspěchem.
Nestejné funkční zatížení podobných gramatických struktur blízce příbuzných jazyků bývá příčinou častých interferenčních jevů, jejichž znalost může výrazně napomoci při tvorbě učebních materiálů a při výuce s adresným zaměřením.
Uplynul rok od tragických udalostí, ktoré otriasli oddelením bratislavskej kriminálky, no tím pod vedením majora Otčenáša zostáva naďalej nekompletný. V neľahkých časoch sa poručík Lukáš Líška ujme najnovšieho prípadu: v Bratislave vyčíňa vrah, ktorý si vyberá mladé a nezadané ženy. Nič netušiace obete čaká u nich doma, kde ich následne uväzní.
Monografia predstavuje doteraz najucelenejší pohľad na dielo a život, významného slovenského básnika, prekladateľa, esejistu, žurnalistu, univerzitného profesora a jednej z najvýznamnejších osobnosti slovenského exilu. Karol Strmeň (1921 – 1994) vytvoril pozoruhodne dielo, ktoré bolo na Slovensku do pádu komunizmu prakticky neznáme.
V knihe, Neprestaň snívať, autorka opísala zaujímavý strhujúci príbeh jednej obyčajnej ženy, ktorá ako každý iný človek, si nevybrala rodinu do ktorej sa narodila. A možno práve drsné podmienky a prísna výchova jej mamy v ktorých vyrastala, jej posilnili ducha. Vďaka nekonečnému optimizmu nepodľahla osudu a zo zakríknutého dievčatka sa stala silná osobnosť.
Kniha představuje výsledky široce koncipovaného vědeckého výzkumu, který byl v souvislosti s výročím začátku 1. světové války realizován nejen ve střední Evropě, ale i v Gruzii, Skandinávii nebo pobaltských zemích.
Choreograf a tanečník Jaro Bekr je už pár rokov aj otec dvoch detí – Zary a Lea. O zážitky s nimi sa (už pred ich príchodom na svet) delil s verejnosťou na sociálnych sieťach a v úspešnom blogu v časopise, teraz tieto zápisky vydáva knižne. Nevynecháva ani svoju manželku Moniku Hilmerovú – sú v tom spolu.
Monografie se věnuje čtyřem pravopisně-hláskoslovným jevům, konkrétně protetickému v- (např. vokno), úžení é > í (dobrý mlíko), diftongizaci ý > ej (bílej mlejn) a náslovné diftongizaci ú > ou (oumysl), a to v tištěných literárních památkách z 16.–18. století.
Anarchistická politika je v jádru těch nejživějších a nejradikálnějších sociálních hnutí současnosti.
Učebnice poskytuje čtenáři základní přehled o současné české morfologii a zároveň mu prostřednictvím osmnácti sad cvičení nabízí možnost soustavnějšího procvičení osvojených znalostí.
V hlave sa mi okamžite premietli Danove slová: „Ženy vždy najskôr uveria svojim partnerom, až potom kamarátkam. Aj v prípade, ak majú pravdu. Vy ženy sa potrebujete najprv popáliť, zatiaľ čo my muži sme iní. Neuverí ti a bude po priateľstve.“ Toto som fakt počuť nechcela. Bola som totiž rozhodnutá. Porozprávať sa so svojou najlepšou kamoškou a otvoriť jej oči.
Ondreja Kalamára poznám ako majiteľa viacerých kalamárov(básnického, prozaického, aforistického aj filmovo-scenáristického). Na Kontrole cestovných lístkov spolupracovali všetky - postaralo sa o to jeho šikovné pero. Prerátal som aj matematickú rovnicu...