Prkna, která znamenají svět, mohou být značně vratká. Respektive jsou světem, v němž realita přechází ve fantazii a sny. Stejně jako na scéně hrají herci někdy vědomě a jindy nevědomky v zákulisí i v osobním životě. To však neznamená, že to neprožívají. Naopak, zjitřené, mnohdy hyperbolizované pocity se přenášejí z divadla do civilu.
Brožúra, ktorá je súčasťou edície k storočnici filmu aj na Slovensku (po brožúre Slovenské dlhometrážne filmy) mapuje slovenskú animovanú tvorbu od jej prvopočiatkov, po roky rozkvetu. Zverejňuje tituly slovenských animovaných filmov nakrútených pre kiná, ku ktorým má aj SFÚ - NKC autorské práva na ich predaj. Zverejňuje aj prehľad ocenených filmov.
Již po páté vychází pokračování oblíbené kolekce portfolií fotografů z celého světa.
Dielo Miroslava Ksandra predstavuje takmer tri desaťročia hľadania nového výrazu pre staré tradície i súčasný život. Vznikalo, rozvíjalo i uzavrelo sa mimo centier, v ústraní malého vidieckeho mesta.
Publikácia predkladá dejiny filmu z hľadiska najobľúbenejších diel svojich autorov. Projekt vychádza zo zmenenej situácie v percepcii umenia po roku dvetisíc, kedy internet výrazne ovplyvnil výchovnú aj hodnotiacu paradigmu hodnotenia filmov.
Kniha je výsledkem spolupráce divadelních ústavů čtyř zemí - Slovenska, České republiky, Maďarska a Polska. Za podpory Mezinárodního Visegradského fondu ji vydal Divadelní ústav Bratislava. Postupně by měly vyjít 4 svazky obsahující celkem 16 textů dramat v anglickém překladu.
Tematicky zameraný súbor divadelných hier pod názvom Escape (Únik) prináša štyri drámy z prvej polovice devätnásteho storočia.
Josef Topol (Konec masopustu), Leopolda Lahola (Škvrny na slnku), István Örkény (Tótovci) a Słavomir Mrożek (Tango)...
Gérard de Nerval, dramatik, prozaik a básník, jedna z nejvýraznějších osobností francouzského romantismu, se jako správný romantik vzpírá rigidnímu zařazení: z představy sympatického, dobráckého a výstředního básníka pařížské frenetické bohémy se rozvinul v obraz nepřehlédnutelné osobnosti, již je třeba vnímat jako integrální součást umělecké
Revue dramatických umení 1/2012
Cílem tohoto sborníku je představit v českém kontextu subdisciplínu s názvem vizuální antropologie a přinést českému čtenáři alespoň část rozsáhlé diskuse o vztahu antropologie k vizuálním reprezentacím, především o vztahu antropologie a filmu (resp. videa).
Zasvätený a elegantný sprievodca pri spoznávaní významu celuloidových pásov. Autor v skratke objasňuje základný fenomén filmu, ale najmä jeho kultúrne kontexty a význam. Ide o odborný text určený každému, kto sa o film zaujíma hlbšie a analytickejšie. Autor si nevyhradzuje právo na neomylnosť, ale vždy ponúka viacero náhľadov a špekulatívnych riešení..
Kniha vyšla pri príležitosti dvadsiateho výročia založenia divadla GUnaGU. Renomovaný spisovateľ a dramatik, jeden zo zakladajúcich členov súboru, Viliam Klimáček, príťažlivou formou opisuje formovanie divadla od amatérskeho súboru až po jeho profesionalizovanie, ako aj úspechy a omyly, ktoré divadelníkov pri ceste za divákom stretali.
Radovan Lukavský (1919-2008) patřil k předním postavám českého divadla, filmu, televize a rozhlasu a vynikal i svým uměním recitátorským. Mimořádná vzdělanost a schopnost analytického myšlení jej pak přivedla také k úvahám o recitaci. Přítomná kniha přináší texty Radovana Lukavského o umění přednesu z let 1966-2000.
Rozprávanie o tom ako a prečo gróf Ján Pálfi premenil Bojnický hrad na rozprávkový zámok.Dĺžka filmu: 28 minútFormát: DVD
Knižní vydání překladu slavné Euripidovy antické tragédie Ifigenie v Aulidě. Překladu se ujal jeden z nejvýraznějších dramatiků a překladatelů poslední poloviny století Josef Topol (za filologické spolupráce Karla Hubky).
Dramatický život Juraja Otlíka, hrdinu protitureckých vojen, brigádneho generála Františka II. Rákociho, ktorý prežil dve stavovské povstania a ako jeden z mála aj Prešovský krvavý súd generála Caraffu.
Každoročne zavŕši ODDID a OEČ dôležitú dokumentačnú prácu Divadelného ústavu vydaním divadelnej ročenky Divadlá na Slovensku v sezóne 2014/2015. Základná faktografická publikácia, jedinečná svojho druhu aj v európskom kontexte, dokumentuje činnosť štátnych i neštátnych divadiel, nezávislých súborov a jednotlivých slovenských umelcov v danej sezóne.
Publikácia Dráma 2011 je výsledkom rovnomennej súťaže pôvodných dramatických textov, ktorú organizuje Divadelný ústav. Autorkami a autormi hier, ktorí sa dostali do finále súťaže, sú Gabriela Alexová (Lúzri), Anica Jenski (Neseš jí dítě) a Laco Remeň (Urob to sám).
Film dokumentuje slovenský úsek Českej cesty, ktorá niekoľko storočí spájala České a Uhorské kráľovstvo, v širšom meradle stredoveké nemecké mestá s Konštantinopolom.Dĺžka filmu: 28 minútFormát: DVD