Grafická kniha je korešpondenciou s rokom, v ktorom sa mladá žena vysporiadava so smrťou svojej mamy. Ako autorka a ilustrátorka v nej debutuje kurátorka a teoretička vizuálneho umenia Gabriela Kisová, ktorá si roky kreslila a písala pre seba.
Melancholie, děs a morbidnost. Od snů a nočních můr k otázkám smrtelnosti, zkaženosti i zkázy, k bohům a příšerám. Tato kniha znepokojuje, staví nás tváří v tvář obavám, strachu a přízračné skutečnosti.
Kniha Hromadné bydlení nabízí ucelený pohled na typologii bytových staveb uspořádanou do originálního systému. Systematika je demonstrována na 69 příkladech staveb hromadného bydlení postavených v posledních sto letech.
Kniha vyšla k výstave Peter Michal Bohúň (1822 - 1879) - maliar vľúdneho štetca, s podnadpisom Poohliadnutie za dobou, životom a dielom najvýznamnejšieho slovenského výtvarného umelca štúrovskej vlasteneckej generácie, ktorá prebiehala v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa od 14.12. 2022 do 26.8.2023. Publikácia je v slovenskom a zároveň v anglickom jazyku.
Publikácia vyšla k výstave Ladislav Čemický (1909 - 2000). Maliar, učiteľ, funkcionár, ktorá prebiehala v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa od 14.12.2021 do 4.6.2022. Monografia o rodákovi z obce Čemice na Liptove, Ladislavovi Čemickom, je pokusom o revidovanie už známych faktov o umelcovi, pričom jej zámerom je ich aktualizovať a obohatiť o nové poznatky.
Publikácia zaznamenáva stretnutie medzinárodne rešpektovaných odborníkov na vizuálne umenie strednej a východnej Európy, ktorí 2. novembra 2015 na pôde Domu umenia/Kunsthalle Bratislava prednášali a diskutovali o provokatívnom návrhu používať nový pojem Bratislavský konceptualizmus. Publikácia je v slovenskom a zároveň v anglickom jazyku.
Pútavá história farieb plná úchvatných príbehov Táto kniha prináša nezvyčajné príbehy sedemdesiatich piatich fascinujúcich farieb a farebných odtieňov. Od bielej, ktorá chránila ľudí pred morom, až po hnedú, vďaka ktorej sa zmenil spôsob boja vo vojnách. Od uhlíkov na jaskynných maľbách až po Picassovo modré obdobie.
Jak název a obálka knihy napovídá, jedná se o určitý rozpor mezi tím, co vidíme a co čteme. Napětí mezi obrazy, slovy a jejich významy v širokém slova smyslu rámuje téma publikace zaměřené na porozumění vizuální komunikaci. Její různé formy nás denně obklopují, žijeme v době, které dominují obrazová sdělení.
Knížka je hledáním východiska pro nové pojetí výuky knižní vazby. Toto pojetí je zaměřeno na výuku konstrukce knižní vazby jako na výuku estetického prvku uměleckořemeslného objektu. Knižní vazba je představena jako stavebnice z jednotlivých konstrukčních prvků, ty jsou definovány na základě rozboru historických knižních vazeb.
Katalóg je výsledkom niekoľkoročnej neúnavnej práce autorského kolektívu, ako aj nepriamo ďalších odborníkov z oblasti múzejníctva, reštaurovania a výskumu historických technológií.
Séria publikácií v edícii Poznávajme remeslá umožní deťom vo veku 9-12 rokov spoznávať tradičné remeselné techniky s možnosťou zhotovenia svojho konkrétneho výrobku. Autorky vyberali také remeselné techniky a domácke postupy výrob, ktoré zvládnu aj deti, prípadne deti za pomoci starších súrodencov alebo rodičov.
Nová séria publikácií v edícii Poznávajme remeslá umožní deťom vo veku 9-12 rokov spoznávať tradičné remeselné techniky s možnosťou zhotovenia svojho konkrétneho výrobku. Autorky vyberali také remeselné techniky a domácke postupy výrob, ktoré zvládnu aj deti, prípadne deti za pomoci starších súrodencov alebo rodičov.
Jaro Slávik je vďaka účinkovaniu v televízii najznámejším predstaviteľom zákulisia zábavného a kreatívneho prostredia. Vo svojej knihe Talent prináša atraktívny pohľad za oponu diania vo svete talentového priemyslu. Vlastne sú to tri pohľady za oponu. Vďaka prvému sa dozviete, čo zábavný priemysel je a koľko triliónov eur sa v ňom každoročne otočí.
Víte, že Karlův most se vlastně jmenuje most svatého Víta? Víte, že po Karlově mostě jezdily tramvaje? Víte, že socha Jana Nepomuckého z Karlova mostu je vzorem pro desítky tisíc soch po celém světě? Víte, že Karlův most je jediný na světě, který je osvětlen plynovými lampami?
Už ti někdy někdo řekl, že máš příliš bujnou představivost? Že žiješ ve světě fantazie a máš se radši vrátit na zem? Přitom právě lidská schopnost představit si něco, co není (ale třeba by mohlo být), umožnila vynález penicilinu nebo první cestu na Měsíc. Jenže co to vlastně je představivost? Odkud se bere? A jak souvisí s tvořivostí?
Monografia je prvou ucelenou prácou k počiatkom slovenského (uhorského) medailérstva, ktoré sa viaže k mincovni v Kremnici. Predstavuje kremnické renesančné medailérstvo 16. storočia v európskom kontexte.