Ponúkame Vám knižku, v ktorej nájdete nepreberné množstvo krajín, miest, pohorí, vrchov a riek. Ako sa v nich vyznať?
Starovekí bojovníci neožívajú len v románoch, ale aj v práci archeológov, geológov či speleológov. Vykročme po stopách starých Keltov v Žilinskom kraji. Z čriepkov, útržkov informácií a indícií skladáme prekvapivo plastický obraz ľudu púchovskej kultúry či keltských Kotínov. Nachádzame ich na Orave, v Turci, na Liptove, Hornom Považí i na Kysuciach.
Prvá vedecká monografia svojho druhu v slovenskej jazykovednej literatúre predkladá komplexnú analýzu teoretických otázok spojených s výkladom problematiky vetného člena.
Francisci nebol iba národný buditeľ, politik, básnik, publicista, redaktor, vydavateľ, zberateľ ľudovej slovesnosti, zakladateľ a funkcionár Matice slovenskej, organizátor a predseda slovenského národného zhromaždenia, organizátor slovenského peňažníctva (spoluzakladateľ Tatra banky, člen direktória martinskej Sporiteľne), predseda Kníhtlačiarskeho účastinného
V liptovskej dedinke, učupenej pod majestátnymi hrebeňmi Nízkych Tatier, ktoré sú, mimochodom, poriadne vysoké, sa niekoľko rokov po svetovej vojne dejú čudesné veci. Vedeli by o nich rozprávať súperiace bandy miestnych šarvancov. Mnohé nám prezradí jeden z priamych účastníkov týchto chlapčenských dobrodružstiev.
Povstanie z roku 1944 patrí nepochybne medzi najvýraznejšie, ale aj najkontroverznejšie udalosti novodobých slovenských dejín. Hoci už uplynulo veľa rokov od čias nútenej glorifikácie tohto významného aktu protifašistického odboja, historici sa stále sporia pri pokusoch o jeho zhodnotenie.
V bohatej histórií sklárskej výroby na Slovensku osobitnú kategóriu tvorí produkcia fľaškového skla. Táto publikácia – výsledok mnohoročného výskumu uznávaného odborníka – prezentuje svojráznu kolekciu sklenených fliaš zušľachťovaných rozličnými výzdobnými technikami; niektoré z nich možno považovať za špecifikum slovenského sklárstva.
Voľné pokračovanie knihy Jána Čomaja Neskutočné príbehy (Matica slovenská, 2013) prezrádza ďalšie skutočné, no priam neuveriteľné ľudské drámy. V príbehu Gita, dcéra človeka podáva osudy ženy, ktorú matka splodila s iným a zo strachu pred vlastným mužom ju ako nemluvňa pustila v košíku dolu Váhom.
Trojjazyčné pexeso je vynikajúca hračka a zároveň učebná pomôcka pre deti rôzneho veku, predškolákov i žiakov základnej školy. Hravou formou vštepuje najpoužívanejšie pojmy z dvoch najvýznamnejších svetových jazykov, ktoré sú povinnou súčasťou učebných osnov už na základnej škole - angličtiny a nemčiny.
Trojjazyčné pexeso je vynikajúca hračka a zároveň učebná pomôcka pre deti rôzneho veku, predškolákov i žiakov základnej školy. Hravou formou vštepuje najpoužívanejšie pojmy z dvoch najvýznamnejších svetových jazykov, ktoré sú povinnou súčasťou učebných osnov už na základnej škole - angličtiny a nemčiny.
Dve výnimočné osobnosti z dvoch rôznych sfér umenia sa stretávajú v knižke, ktorú držíte v rukách. Spisovateľ Gustáv Murín, autor populárnych diel literatúry faktu, si tentoraz nezobral na mušku mafiánskych bossov a gorily slovenského podsvetia, ale osobnosť z úplne opačného konca hodnotového rebríčka.
Predkladaná publikácia nadväzuje na titul Svetové zdravotnícke systémy v čase globalizácie z roku 2014. OBSAH 1. Čo je medzinárodné verejné zdravotníctvo 2. Zdravie 2020 3. Globálna záťaž chorobami 4. Falzifikovanie liekov 5. Antimikrobiálna rezistencia a postantibiotická éra 6.
Siedmačka Petra má skvelú rodinu (ktorá na ňu zväčša nemá čas), super babku (čo s obľubou surfuje na internete, zhľadúva recepty na chudnutie, nadchne sa aj za karate), skvelých spolužiakov (umelca Mareka, vždy dokonalú Nemku Kláru) a svoju prvú lásku. Zdá sa, že k šťastiu jej nemôže nič chýbať...
Kostol Sv. Margity v Turčianskom Jasene vznikol niekedy v druhej polovici 13. storočia a prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1332. Je vzácnou architektonickou pamiatkou, i pamätníkom dejín Turca a dejín kresťanstva na Slovensku, presvedčivým svedectvom o stredovekej kultúre vidieckeho prostredia.
Dielo významného literárneho vedca, estetika a kulturológa vychádza z tézy, že národná kultúra je fenomén eminentne európsky. Objasňuje princíp jednoty v rozdielnosti ktorý nevyvracajú ani súčasné procesy integrácie a globalizácie. Rezonančný priestor národnej kultúry vytvára priestor pre komunikáciu multikultúrnu.
Trinásť cestopisov jedenástich štúrovcov (J. M. Hurban, Ľ. Štúr, S. Tomášik, G. K. Zechenter, Š. Homola, J. Tombor, G. Fejérpataky-Belopotocký, B. Nosák, A. Hlovík, S. Ferenčík, J. Kutlík), nadväzuje na publikáciu Z cestovných denníkov štúrovcov (2010) a prináša doteraz knižne v úplnosti nepublikovaný súbor dobovej cestopisnej literatúry.
Výnimočné dielo spisovateľky, ktorá patrí k najväčším majstrom slovenskej povesťovej literatúry, približuje výberová kolekcia viac ako 40 tajuplných príbehov z dávnej minulosti našej vlasti.