Rozprávanie o živote a diele profesora Matúša Kučeru a výber z jeho štúdií a článkov. Kniha Jána Čomaja o Matúšovi Kučerovi sprítomňuje tvorbu dvoch naoko profesne odlišných majstrov vo svojom odbore, ale vnútorným zaujatím skutočnosťami o dejstvovaní i zápasoch o seba i so sebou ako rodných bratov. Nemuseli sa hľadať. Patria k sebe nielen generačne.
Antológia je vyvrcholením úspešnej dlhodobej spolupráce medzi Spolkom slovenských spisovateľov a Obcou spisovateľov Českej republiky (OS ČR). Podnetom na jej vznik sa stalo 100. výročie vzniku spoločného štátu Slovákov a Čechov. Antológia zahŕňa 18 českých a 18 slovenských básnikov. Číslo 18 zostavovatelia stanovili na počesť osemnásteho roku 20.
Ognjan Gerdžikov (1946) patrí medzi najvýraznejšie bulharské osobnosti. Je profesorom civilného a obchodného práva na Právnickej fakulte Sofijskej univerzity, predsedom Arbitrážneho súdu Bulharskej hospodárskej komory.
Básnická prvotina Zážitkami k poznaniu je osobným vyznaním vnútorných poryvov mladého, debutujúceho autora, ktorý vo svojom mladom živote zažil mnoho dobrého i chvíle, ktoré preňho znamenali dôležité životné medzníky. Množstvo emócií sa pokúsil pretaviť do básní, ktoré sú miestami možno kostrbaté, no o to úprimnejšie.
Podvečer v Saigone je novela s nádychom tajomstva. Opisuje príbeh mladíka z generácie Husákových detí, ktorý zažije (falošnú) lásku, hľadá osudovú ženu a vyrovnáva sa s pachuťou zrady a trpkosťou smrti blízkej osoby. Dej sa odohráva v malom meste na pozadí veľkých spoločenských premien, teda v 90. rokoch 20. storočia.
Zbierka poviedok je prvotinou Ivana Petroviča. Debutujúci autor v nej predstavuje sériu vymyslených, ale aj skutočných príbehov za posledných dvadsať rokov. V knihe s čiastočnými autobiografickými prvkami sa prelínajú príbehy odohrávajúce sa v slovenskom, poľskom a írskom prostredí.
V Piusovej beletrizovanej kronike ožíva starý, familiárne známy svet, jeho vlastné detstvo, mýtický svet, mŕtvi vstávajú zo svojich hrobov, aby znovu, ešte raz prežili svoje životy. Miroslav Pius do nich však vdýchol nový život.
Poézia básnika Jozefa Darma nie je iba citová reflexia zážitku, bytia, žitia, snení: Je poéziou hlbín ľudskej duše, ducha človeka. Básnik preniká do základov krízy ľudskej civilizácie, rodiny a národov. To je osnova vydaných básnických diel Diabolský amok (2000), Pečate v kameni (2016), Čas s Tebou (2017), Tmavý chlieb (2017.
Po predchádzajúcich básnických zbierkach (Len sny, 8 minút k Slnku a Srdečná krajina) prichádza René Kaminský s ďalšou zbierkou. Autor pracuje so slovom ako umelec s ornamentom. Jeho poézia má rozvetvené vetné reťazce, nádherne dokáže využiť metafory.
Román nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Czesłava Miłosza Údolie Issy zaujal a uchvátil čitateľov vo viacerých krajinách. Kniha prináša i jemnú romantiku, i tvrdú realitu - jej príbeh je hlboko ľudský, osobný, čitateľsky oslovujúci. Pre nepochybné literárne kvality obohatí slovenský knižný trh o ďalšie hodnotné dielo.
J. A. Rimbaud (narodil sa 20. októbra 1854 v Charleville a zomrel 10. novembra 1891 v Marseille) je zázračným dieťaťom francúzskej aj svetovej modernej poézie. Podstatnú časť svojho diela, vrátane erbovej básne Opitá loď, vytvoril ešte skôr než dovŕšil sedemnásty rok.
Kniha Gorazdov odkaz (vydal Spolok slovenských spisovateľov) je novokomponovaný artefakt, zložený z textu poémy (triptychu) Hlas kňaza Gorazda (1999) ako textu základného a z pridaných samostatných textových častí - Závet svätého Gorazda (2000) (napísané v básnickej maniere Hlasu kňaza Gorazda pre Katolícku univerzitu v Ružomberku k jej založeniu, dosiaľ knižne
Detské romány E. Kästnera sú čitateľsky obľúbené pre zaujímavý a napínavý príbeh, inteligentný humor, nadčasovosť a nevtieravo výchovný prístup. Všetky spomínané atribúty má i detský román Malý muž. Maximko Kremienok meria len päť centimetrov a všetci ho volajú malý muž. V noci spáva v zápalkovej škatuľke, cez deň vystupuje v cirkuse.
Nabokovov druhý po anglicky písaný román je originálne poňatým príbehom slobodného človeka v diktatúre.
Postmoderná poézie Dalimíra Stana, tak ako ju prezentuje v najnovšej zbierke Očistec / Purgatorio, je obrazovo absurdnou drámou bytia, roztriešteným obrazom kedysi celistvej skutočnosti. Stano z nej vyberá črepy, skladá ich krížom-krážom k sebe, aby z nich čitateľ zachytil pôvodný tvar a popri ňom si odniesol autorskú výpoveď.
Básnický debut mladého básnika Kristiána Grupača (1995) ponúka všetko, čo má mať provokatívna, dravá a nekompromisná poézia mladého muža: vzdor, nesúhlas, výkriky, ale i nehu, volanie po kráse a čistote v živote, ale i v básni. Autor si buduje vlastnú priamu poetiku, ktorá pramení z bezprostrednosti, úprimnosti a úsilí po pomenovaní sveta.
Nina Kollárová sa čitateľovi predstavuje svojím básnickým debutom Premlčané ticho. Ako už napovedá názov, ticho je v zbierke variované na úrovni témy, ale aj na formálnej rovine. Kollárovej básne "nekričia", naopak, jemným, kultivovaným spôsobom šepkajú.
Známa spisovateľka, rodáčka spod Tatier, ponúka v knižke Modrý encián poviedky o bežných ľuďoch, obyvateľoch malebného podtatranského mestečka, vystaveného, podobne ako celá planéta, "víchrom našich čias".
Príbehy, momenty a "zapisovanie tela". To všetko obsahuje Atlas biologických žien (Edícia mladých slovenských autorov časopisu Dotyky), ktorý je druhou básnickou zbierkou poetky Oľgy Gluštíkovej. Texty sú priamou rečou osôb, odhaľujú intimitu a telesnosť autorkiných hrdiniek.
Kniha je vyústením päťročnej práce autorskej dvojice. Má slúžiť ako inšpirácia pre dynamickú kreativitu v prostredí amatérskych a profesionálnych divadelných súborov. Samotná publikácia má za cieľ povzbudiť mladých nadšencov divadla, aby prekonali ostych a pustili sa do invenčnej tvorby.