Dôverný znalec a fotograf prírody nás tentoraz slovom aj obrazom privádza priamo do centra drsného a zároveň tajuplného zápasu o prežitie. Zápasu, ktorý je hlboko zakódovaný do prapodstaty života, ako ho poznáme.
Novela popredného literárneho kritika, spisovateľa, esejistu je spomienkovým návratom do minulosti, nielen vlastnej, ale aj do univerzálnej rodovej pamäti. Literárny hrdina rekapituluje svoj osud a zároveň rozpráva i zážitky starého otca z čias španielskej občianskej vojny.
Autor sa podujal napísať encyklopedické dielo Slovenská vlastiveda, ktoré má poslúžiť slovenským učiteľom, deťom, ale aj dospelým, a ktorého zmyslom je v 7 dieloch prezentovať udalosti a osobnosti jednotlivých slovenských žúp v obciach, mestečkách a mestách od prvej písomnej zmienky cez najdôležitejšie historické udalosti príťažlivým spôsobom, aby sa z
Kolekcia 34 citlivo beletrizovaných životopisných príbehov o slovenských spisovateľoch originálnym spôsobom sprítomňuje ich ľudské osudy, zaujímavo rozmotáva súvislosti tvorby a života a ponúka mnohé neznáme biografické fakty. Dielo Kto proti osudu vyšlo po prvý razv dvoch zväzkoch v rokoch 1976 a 1978.
Podivné chodníčky tuláka Marcela a žilinskej partie výrastkov, čo sa zhrčili okolo bradatého alkoholika Viktora, sa pretnú v opustenej chalupe na kysuckých kopaniciach. Aký bude ich ďalší osud?
Neodmysliteľnou súčasťou slávnostne prestretého štedrovečerného stola sú vianočné oblátky – prvý chod štedrej večere so symbolickým posvätným významom. Úkony spojené s prípravou a pečením oblátok majú veľmi starú tradíciu, ktorá korení v tradícii oblátkových hostií – liturgického omšového chleba.
Národný kalendár na rok 2015 pripomína veľké výročie – 200 rokov od narodenia Ľudovíta Štúra, jednej z najvýznamnejších osobností našej národnej histórie. Štúrovi je venovaných viacero ďalších príspevkov, napríklad úvodník na tému jeho prítomnosti v našom súčasnom živote.
Kreatívny, sebavedomý Michael, neúspešný študent psychológie, ale o to úspešnejší vo využívaní svojich výnimočných schopností, nemá núdzu o bohatú klientelu. Jedného dňa ho navštívi atraktívna Adela, ktorej manžel sa záhadne stratil na svadobnej ceste. Michaela upúta nielen tajuplný príbeh, ale aj Adelina nevšedná krása.
O tom, ako sa sen môže stať skutočnosťou, hrdo, a pritom citlivo rozpráva Ľuba Ružičková-Haviarová vo svojej knihe Kronika emigrantky. Do rúk čitateľa sa dostáva nielen príbeh emigrantov, túžiacich po živote v slobodnom svete, ale aj obdivuhodný obraz 45-ročného manželstva, plného lásky, vzájomnej úcty a súdržnosti...
Juraj z terchovskej osady U Jánošov skončil svoju pozemskú púť v zime 1713 Liptovskom Mikuláši. I keď bol zbojníkom iba veľmi krátko, stal sa nepochybne najväčšou zbojníckou legendou strednej Európy. Ľud si v ňom našiel to, čo mu chýbalo a čo potreboval, jánošíkovská tradícia vstúpila do viacerých oblastí nášho duchovného dedičstva.
Historická monografia prináša vzácne informácie o tajomstvami zahalenej časti slovenských dejín. Zaoberá sa procesom pokresťančovania územia Slovenska, výskumom patrocínií v historickom vývoji, sleduje proces vzniku rehoľných komunít a ich etablovanie na území Slovenska.
Zbierka básní Uložená do stromov predstavuje kompaktnú a reprezentatívnu kolekciu mladej sviežej slovenskej poézie. Gluštíková sa nenecháva zväzovať svojimi bezprostrednými predchodcami a súčasníkmi; je iná prirodzene a tvorivo rozvíja vlastnú poetiku. Dielo je ďalším míľnikom na tvorivej ceste nádejnej literárnej osobnosti.
Dejiny slovenského umenia sa začali písať dávno pred prvou písomnou zmienkou. Svedčia o tom praveké pamiatky hmotnej kultúry z nášho územia, ktoré majú charakter umeleckej tvorby, úžitkového umenia alebo umeleckého remesla, od paleolitu až po záver doby bronzovej.
Trinásť tajuplných príbehov zavedie malých zvedavcov do zázračných krajín, v ktorých sa dejú divné veci. V kráľovstve Svetozára piateho majú problém s drakom Gardenom, ktorý nadovšetko miluje krásne panny. Žeby si s ním poradil prefíkaný radca Miňús? Alebo skôr pastier Ďuro z kráľovských chlievov? Ako sa mu podarí zneškodniť zúrivého draka?
Jeden z účastníkov slovenskej emigračnej vlny po roku 1968, dnes renomovaný americký architekt prof. Peter Lizoň, držiteľ prestížnych ocenení, je autorom viacerých význačných architektonických diel v rôznych kútoch sveta a teoretických prác v oblasti architektúry.
Nevšedná mozaika tém sumarizuje dostupné pramene na tému tureckej okupácie Hontu a Novohradu, s dôrazom na obce Plachtine a Príbelce. Opisuje bašovanie Turkov v Honte a v Novohrade, tureckú správu na našom území, osvetľuje vplyv tureckej okupácie na vývoj regiónu od 14.
Pôvod hlaholiky patrí k fundamentálnym otázkam slavistiky už vyše stopäťdesiat rokov. Za toto dlhé obdobie vznikli celé desiatky teórií, hypotéz či predstáv, ktoré mali vyriešiť tento neľahký problém, no napriek tomu musíme konštatovať, že otázka pôvodu hlaholiky stále nie je uspokojivo doriešená.
Jadro publikácie tvorí pohľad na životné osudy, cirkevné pôsobenie a dielo spišského biskupa Ladislava Zábojského (1793-1870).
Žalostne málo vieme o architektonických a umeleckých skvostoch okolo nás!