Básnik a prozaik, ktorý nedávno upútal postmoderným románovým diptychom (Benátsky diptych I, II), ponúka teraz zbierku noviel, nadčasovo štruktúrovaných próz nabitých epizódami, úvahami, informáciami.
Kolekcia meditatívnej lyriky je výberom toho najkrajšieho z rozsiahlej poetickej tvorby popredného súčasného básnika.
Dielo regionálneho historika analyzuje špecifickú rolu mesta Martin v slovenských dejinách a jej premeny, od 40. rokov 19. storočia, keď bol Turčiansky Sv. Martin málo významným mestečkom Turčianskej župy, cez postupný nárast jeho významu v súvislosti s revolúciou 1848 – 49, Memorandom, založením MS, utvorenie a premeny jedného z centier slovenskej politiky v 1.
Najmenšie veľhory sveta sú nielen pokladnicou unikátnych prírodných skvostov, ale aj dejiskom strhujúcich ľudských príbehov. Pred vyše 140 rokmi sa vďaka Košicko-bohumínskej železnici otvorili svetu, vyrástli tatranské osady, desiatky hotelov a sanatórií, horské chaty so špecifickou atmosférou a nezabudnuteľnými osobnosťami...
Knižný debut mladého básnika, laureáta viacerých celoslovenských literárnych súťaží je poetickým vrstvením vnemov, metafor, sentencií, vrstvením s premyslenou kompozíciou, rúfusovsky presvedčivým jazykom a jasným, láskavým, lež zavše i krutým posolstvom: sviatočný otec / sa vpil do všednej krčmy / na osirelo dvore / si deti pokopávajú / jeho sklenené srdce / zo
Abeceda, večná téma predškolákov a prváčikov, je opäť trochu prístupnejšia detským očkám, uškám a hlavičkám. Skúsený spisovateľ ich naučí poznávať písmenká pomocou nádherne zostaveného súboru osemveršových básničiek na motívy zvieratiek. Každému písmenku sa ušlo nejaké: andulka, baran, cap, daniel, emu, fretka, gunár...
Zozbierali sme pre Vás čosi z dávnej múdrosti, ktorá sa zachovala v košatej, široko rozvetvenej rodine Slovanov. O každom slovanskom národe prezradíme pár zaujímavostí a niekoľko skvostov z kytice najkrajších rozprávok.
Zbierka anglických prísloví, porekadiel, prirovnaní a ich slovenských ekvivalentov je praktickou pomôckou na prácu s angličtinou – či už pre študentov, pedagógov, prekladateľov a tlmočníkov, alebo pre kohokoľvek, kto chce zdokonaliť svoje znalosti tohto svetového jazyka, i preniknúť hlbšie do mentality a myslenia Angličanov a Škótov.
Zborník s tematickými celkami Slovakistika; Jazykoveda; Literárna veda; Kulturológia; Vedecké informácie prezentuje výsledky vedeckého výskumu tých spoločenskovedných disciplín, ktoré nezahŕňajú ostatné printové média Matice slovenskej (Historický zborník, Slováci v zahraničí).
Zvony sa nám svojím čarovným hlasom prihovárajú od narodenia až po poslednú cestu... Už sme pozabudli rozumieť ich reči. Naši predkovia vedeli podľa zvukov rozlíšiť, ktorý zvon sa ozýva a čo oznamuje, či niekde horí, či sa niekto porúčal na večnosť alebo či sa treba poberať na svätú omšu.
Voľné pokračovanie úspešnej publikácie Torty a múčniky ponúka výberovú kolekciu 177 dôkladne odskúšaných receptov na prípravu rozmanitých tort, rezov, koláčov, kysnutých múčnikov, drobného i slaného pečiva a nepečených dobrôt.
Kontakt s cudzím jazykom v predškolskom a ranom školskom veku je kľúčový pre celoživotný rozvoj jazykových zručností. Jedinečná pomôcka umožní vašim deťom hravo si vštepovať najpoužívanejšie slová a frázy z dvoch svetových jazykov zároveň!
Viete, že zvieratá majú nielen vlastnú reč, ale aj rôzne povahy?
Kauza tragickej smrti korunného princa Rudolfa Habsburského je stále opradená tajomstvom. Jediný syn cisára Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej, známej pod prezývkou Sissi, bol následníkom trónu, zároveň však známym búrlivákom, anarchistom, bohémom, ktorý svoju manželku podvádzal s viacerými ženami. S pôvabnou baronesou Máriou Vetserovou ho 30.
Vlastiveda sa dá napísať aj inak, najmä ak ju píše majster spisovateľ a píše ju so srdcom... Kniha Ondreja Sliackeho je vlastivedou, ktorá sa číta na jeden dúšok. A nájdete v nej celý svet!
Študentská Bratislava koncom 70. rokov je kulisou bizarnej siete postáv a situácií, ktorými sa vinie študentsko-ľúbostný príbeh vysokoškoláka Jana a osud Heleny, rozvedenej ženy v stredných rokoch, ktorá ochotne ponúka mladým študentom pocit domova, teplú večeru, vyhriatu posteľ...
Už v druhom vydaní prinášame objavnú, bohato ilustrovanú publikáciu o zakladateľovi slovenskej ornamentiky, ktorého dielo zdobí napríklad aj originály významných historických dokumentov (Pittsburská dohoda, Martinská deklarácia). Š. L.
Svojrázni obyvatelia hôr na slovenskom, poľskom a českom pomedzí majú tajuplný pôvod, osobité zvyky, vlastné nárečie a rázovitú, nezameniteľnú kultúru odvodenú od valaského folklóru. Odkiaľ prišli a čo nám priniesli? Aké dedičstvo vytvorili počas mnohých generácií?
Jedno z vrcholných diel slovenskej povojnovej prózy je aj dnes strhujúcim čítaním a silným inšpiračným zdrojom. Plasticky líči osudy vykreslenej rodiny Habdžovcov z rázovitej západoslovenskej obce Vlčindol – prostredia, ktoré autor dôverne poznal, prototypom bola jeho vlastná rodina. Dielo po prvý raz vyšlo roku 1948 v troch zväzkoch s ilustráciami M. Benku.