Monografia historika a biografistu mapuje vzťahy Slovákov a Maďarov za storočie od vzniku Československej republiky (1918) a podpísania Trianonskej mierovej zmluvy (1920). Na slovensko-maďarské vzťahy poznamenané mnohými udalosťami nazerá cez prizmu histórie a osobností zaoberajúcich sa slovensko-maďarskými vzťahmi.
Na obálke najnovšieho vydania tradičného Národného kalendára pre rok 2022 je obrázok Jána Francisciho s prívlastkom, ktorý mu dal Jozef Miloslav Hurban „krásny mládenec slovenský“.
Ľudová mytológia mu nasadila neblahú povesť krvilačnej šelmy. Ľudia ho takmer vyhubili, prežil len vďaka svojej výnimočnej inteligencii a plachosti stal sa pre nás takmer neviditeľným. Napriek tomu je vlk v našich lesoch prítomný, i keď stretnúť ho je výnimočný zážitok.
Publikácia Rok slovenských historických rozhodnutí sa venuje roku 1939, ktorý bol jedným z najdôležitejších prelomových rokov v našich dejinách.
Publikácia je súborom sond do dejín Slovenska a Slovákov s cieľom ukázať, ako kresťanstvo formovalo spoločnosť, národ a štát. Vo všeobecnej časti venovanej pôsobeniu kresťanstva na spoločnosť sa zaoberá pôvodom a charakterom štátu, oddeľovaním sakrálnej a profánnej sféry západnej spoločnosti, právami štátu, jeho duchovnou podstatou a etickým základom.
Dávno zabudnutá minulosť sa často neuveriteľne prelína s minulosťou nedávnou, ba rovno s prítomnosťou. Drsné 17. storočie, poznačené vojnami, pohromami a bezprávím, je plné fascinujúcich, dobrodružných i nesmierne temných a tragických osudov.
Otázke historickej pamäti na zlomové dejinné udalosti sa v slovenskej historiografii venuje malá pozornosť. Štúdie, ktoré obsahuje táto publikácia, prinášajú k téme veľa nového. Umožňujú vniknúť do priestoru historickej pamäti na úrovni Slovenska, ale aj okolitých krajín. Sústreďujú sa najmä na proces tvorby, udržiavania a zmeny historickej pamäti na rok 1918.
Ako každý národ i ten náš má svoj príbeh. Vlastne má ich dva. Jeden uložený v dielach historikov, druhý poskladaný v srdciach, fantázii a pamäti mnohých generácií. Kým prvý rozpráva o faktoch a udalostiach, ako sa odohrali v kraji medzi Tatrami a Dunajom, ten druhý, povesťový, hovorí o túžbach, šťastí i nešťastí ľudí, ktorí v tomto kraji od vekov žili.
Príbeh starobylého mesta Kežmarok, jeho najvýraznejších osobností a zlomových udalostí, je verne a zaujímavo zachytený v súbore povestí, legiend a historických faktov.
Zozbierali sme pre Vás čosi z dávnej múdrosti, ktorá sa zachovala v košatej, široko rozvetvenej rodine Slovanov. O každom slovanskom národe prezradíme pár zaujímavostí a niekoľko skvostov z kytice najkrajších rozprávok.
Publikácia významného slovenského jazykovedca, spoluautora základných kodifikačných príručiek slovenčiny, podáva systematický prehľad poznatkov o súčasnej spisovnej slovenčine.
Aj o vážnych témach sa dá písať ľahko, s príchuťou humoru či ironického nadhľadu. Zbierka poviedok s provokujúcim názvom ponúka príbehy mužov, ktorí trpia akousi schizofréniou medzi dvomi ženami, domovmi a prostrediami a nevedia z nej vybŕdnuť.
Srnčia zver patrí medzi najhojnejších obyvateľov našich lesov, prinajmenšom spomedzi raticovej zveri. Stretnutia s týmito plachými, nádherne štíhlymi a neobyčajne bystrými tvormi nie sú vôbec zriedkavé, ale vždy patria k výnimočným zážitkom, ktoré si z prírody radi odnášame.
Známy psychiater a dlhoročný poľovník prichádza už s treťou knihou svojich poľovníckych zážitkov. Zachytáva v nej spomienky na lovy nielen u nás, ale aj v českých a moravských revíroch, ku ktorým ho viažu silné emočné putá.
Básnik František Rojček, v slovenskej literatúre hlboko zapísaný predovšetkým ako výnimočný tvorca hodnotnej a čitateľsky príťažlivej detskej poézie, dokáže svoje brilantné umenie poetickej skratky a osobitý humor vtesnať aj do najkratších literárnych diel - aforizmov, epigramov.
Slovákov v prvej Československej republike. Dokumentuje pozíciu a úlohu Matice v súdobom dianí a v zápase proti čechoslovakizmu, ako aj širší politický a spoločenský kontext, zrkadliaci sa na jej pôde i v počinoch vedúcich predstaviteľov.
Tri zväzky Čomajových Neskutočných príbehov, ktoré v ostatných rokoch vydala Matica slovenská, tvoria rozsiahly a azda aj charakteristický výber z reportážnej tvorby jedného z najznámejších slovenských reportérov druhej polovice dvadsiateho storočia, ktorého tvorba "prežila aj rok 2000".
Do povesťovej mapy Slovenska pridávame knihu, aká u nás ešte nebola. Unikátne príbehy, ktoré si medzi sebou rozprávali ľudia z hustých karpatských lesov a prekrásnych polonín od čias, keď kraj spravovali chrabré rusínske kniežatá, krivdy naprávali statoční zbojníci a svet ľudskej fantázie ovládali bájne bytosti, draci, čerti, víly a kamenní strážcovia pokladov.