Vydavateľstvo KK BAGALA bolo založené v roku 1991 a venuje sa výhradne slovenskej literatúre. Doposiaľ bolo vydaných vyše 500 kníh, z ktorý mnohé získali prestížne ocenenia.
V ponuke nájdete prózu, poéziu, drámu či nonfiction.
Do portfólia vydavateľstva patria zvučné mená slovenských autorov ako sú Kornel Földvári, Zuska Kepplová, Laco Kerata, Viliam Klimáček, Peter Krištúfek, Silvester Lavrík, Dušan Mitana, Václav Pankovčin, Pavol Rankov, Ivan Štrpka, Peter Uličný, Soňa Uríková a mnohí ďalší.
Dve novely o expatoch – ľuďoch, ktorí síce žijú mimo svoju domovinu, no majú šancu plánovať, ako bude vyzerať zajtrajší svet. Vera a Henryk prišli do postsocialistickej Bratislavy vysvetliť, ako funguje údajne najlepší z možných svetov.
Texty debutovej zbierky Zuzany Šmatlákovej dýchajú magickou atmosférou, sú opradené mytologickými a baladickými motívmi, často ide o prastaré príbehy v nových šatách. Postavy, vedené čímsi tajomým a iracionálnym, opúšťajú svoje domovy, životy, partnerov, pokúšajú sa o únik, hľadajú východ, Exit.
V novele Grázel sú príbehy také neuveriteľné, že sa mohli pokojne stať. Dospievajúci Džimi a jeho podarený otec prehlbujú svoj vzťah spôsobom „kto vydrží viac". Aféry s podvodníkmi a prostitútkami ponúkajú čitateľom výnimočnú zábavu, no presvedčia tiež o tom, že otcovská môže byť nielen facka, ale aj láska.
Ide o vydanie posledného diela Mily Haugovej, slovenskej ženskej poetky, ktorej diela boli preložené do viacerých cudzích jazykov a ktorá vydala doposiaľ 18 básnických zbierok. V roku 2010 debutovala aj v próze. Dielo Tvrdé drevo detstva obsahuje rozhovory a úvahy významnej slovenskej autorky.
Debutová zbierka poviedok Václava Kostelanského odráža bezvýznamnosť malých a ešte menších ľudí, ktorým autor nechce a nemôže dopomôcť k úniku pred vlastnou minulosťou a z ich slabej sociálnej situácie.
"Vôbec neľutujem, že som sa venoval našej barokovej kultúre a literatúre, ako aj tým javom a zjavom, ktoré tvoria prechod od baroka k osvietenstvu (klasicizmu). Venujem sa však aj súčasnej literatúre. Za ťažisko svojej práce pokladám dejiny a súčasnosť našej národnej kultúry a literatúry. Povedzme teda, že sa dnes cítim historikom i kritikom v jednej osobe.
Edmund Hlatký (1954) - doteraz vydal päť kníh: História vecí (1988, Cena Ivana Kraska za knižný debut roka), Jesenný opar (1999), Iní ľudia (2000), Sláva a tajomstvo (2001) a Abraka dabraka (2008). "Niekoľko mesiacov sa moja duša potĺkala v atmosfére Ramzesa II.
Premiéra zbierky krátkych próz a humoresiek Laca Keratu, ktorú ilustroval Marek Ormandík.
Druhý zväzok zobraných básní člena básnickej skupiny Osamelí bežci prináša autorizované vydanie štyroch zbierok poézie: Teraz a iné ostrovy (1981), Správy z jablka (1985), Všetko je v škrupine (1989) a Medzihry. Bábky kratšie o hlavu (1997).
Peter Pišťanek o najnovšej knihe Mareka Vadasa napísal: „Prečo sa rúči slovenský mládenec Marek Vadas odvracia kamsi preč, mimo nášho sveta, prečo mu nestačia naše devy, ale musia to byť exotické krásky s ebenovými bokmi, prečo ho neláka tunajšia, naša, slovenská mágia a naše vlastné tajomstvá, ale stále nazíza preč, na čierny kontinent?
Všetko sa môže stať, všetko je možné a pravdepodobné. Čas a priestor neexistujú. Fantázia pradie a tká nové vzory na bezvýznamnom podklade skutočnosti.
Presný, jazykovo vycibrený zmysel pre detail a celok, komediálnosť s prvkami grotesky, humoru a irónie, prepojenosť vysokého a nízkeho, súkromného a verejného, to všetko robí z prozaického súboru Stanislava Rakúsa Fáza uvoľnenia príťažlivé čítanie. I v tejto knihe sa stáva škola, divadlo, literárna tvorba a jej recepcia metaforou života a životných pomerov.
Básne I. prinášajú prvé štyri Štrpkove zbierky v poradí, v akom vznikli, nie ako boli kvôli rôznym spoločenským deformáciám v tých časoch publikované. Od vydania autorovho debutu Krátke detstvo kopijníkov (1969) uplynulo už tridsaťosem rokov, napriek tomu však ponúka spolu s ďalšími troma zbierkami prvého zväzku stále živú, iskriacu poéziu.
Prvotina Psie dni, očarila najmä mladých čitateľov, pre ktorých tieto poviedky predstavovali slnečný svet slobody, vystihovali nejakým spôsobom citovo-intelektuálne rozpoloženie mladých ľudí a ich náladu
Od mladosti som pociťoval lásku k poézii a filozofii. Tento môj vzťah bol bytostný, ustavične som ho kultivoval, ale nikdy som nepocítil potrebu po profesionalizácii, po zdokonaľovaní áno. Za všetkým, čo som písal som stál celou svojou bytosťou. Hodnota toho, čo som vyslovil, by sa nedala zmerať kritériami racionálne evidencie.
Mirka Ábelová (víťazka súťaže BÁSNE 2012) Byť Slovákom je úžasné (zo života) Slovákov na cestách za hranice svojej zapáchajúcej každodennosti spoznáš ako taliansku čižmu ten zmätený beh po letisku si nemôžeš pomýliť prekračovanie diskrétnej zóny vykrikovanie: Kde je brána G78? Kde je brána G78?
Piata loď je prvým románom spisovateľky Moniky Kompaníkovej. Autorka zatiaľ vydala knihu krátkych próz Miesto pre samotu, za ktorú získala cenu Ivana Kraska, a novelu Biele miesta. Román rozpráva o deťoch, ktoré si v záhradnom domčeku vytvoria svoju malú tajnú rodinu. Náhradnú rodinu.
"Zneje to čudne ako každý paradox, ale normalizácia ma vlastne oslobodila a priviedla k sebe samému. Pochopil som, že nemusím byť konformný, devótny voči nadriadeným, opatrný, spoliehať sa na vrchnosť, ale bezohľadne si môžem písať čo chcem bez konvencií a predsudkov. (...
Do literárnej súťaže POVIEDKA 2012 Asseco solutions prišlo 224 príspevkov zo Slovenska a zahraničia (New York, Paríž, Rakúsko, Maďarsko, Česko, Nemecko). Porota v zložení: Ivana Dobrakovová, Ivana Taranenková a Radoslav Passia (predseda)