Bohatý výber vyše 200 najkrajších slovenských ľudových piesní a detských hier je určený predovšetkým mladým záujemcom o nevšedné poklady tradičnej hudobnej kultúry. Obsahuje piesne a hry z rôznych krajov Slovenska i zo slovenských komunít na Dolnej zemi.
Kniha Prchavosť okamihu je voľným pokračovaním prvej knihy známeho psychiatra Poľovník spomína. Autor v nej rozpráva vlastné príbehy z poľovačiek, ktoré zažil na rôznych miestach našej krásnej vlasti. Najčastejšie sa týkajú jeho najobľúbenejšej srnčej zveri.
Publikácia je určená pre slovenskú verejnosť ako základná informácia o najdôležitejšom dokumente slovenských dejín a česko-slovenských vzťahov 20. storočia. Vydaním tejto knihy si pripomíname 100. výročie podpísania Česko-slovenskej dohody (31.
Kolekcia (rozsahom) strohých básní debutantky Silvie Budayovej je vzácnym a citlivým ponorom do prežívania každodenností, ktoré už však v interpretácii autorky začínajú byť zvláštne jedinečné a skutočne živé aj inak, než by sme si to na prvý pohľad mohli predstavovať.
Táto knižka vás presvedčí o tom, že slovenské dejiny sa písali aj na východ od Tatier. Dozviete sa o pozoruhodných udalostiach z dávnej i menej dávnej minulosti Spiša, Zamaguria, Šariša, Abova, horného a dolného Zemplína. Ocitnete sa uprostred krvavej bitky pri Rozhanovciach, v ktorej Matúš Čák takmer zajal uhorského kráľa.
Najnovšia kniha známeho slovenského spisovateľa literatúry faktu prináša dvadsať príbehov o ženách z našej histórie, ktoré sú zahalené tajomstvom. Autor poodkrýva oponu času a poodhaľuje nám strhujúce osudy výnimočných žien: svätice Margity, dcéry uhorského kráľa Bela IV.
Vysoké Tatry, najmenšie veľhory sveta, majú zložité dejiny zahalené závojom dodnes neodhalených tajomstiev. Mnohé sa skrývajú už v názvoch pohoria, jeho vrchov a dolín. Ani pôvod názvu Tatry dodnes nie je uspokojivo vysvetlený. A kde sa vzali názvy ako Čubrina, Furkota, Giewont, Kasprov vrch, Terianske pleso?
Deväť krátkych próz z autorskej dielne jedného z najoriginálnejších slovenských poviedkarov, laureáta ceny Anasoft litera a ďalších prestížnyach ocenení, predstavuje svieži a citlivý ponor do komplikovaných hlbín ľudskej duše a ešte komplikovanejších vzťahov jednotlivca s moderným svetom.
Národný kalendár na rok 2019 je obsiahlejší, ako inokedy. Dôvod je zrejmý, rok 2019 nám poskytuje viac zaujímavých tém a jubilejných udalostí. Už obálka nám pripomína tragickú smrť spred 100 rokov, keď pri leteckom nešťastí zahynul jeden z velikánov slovenského politického a spoločenského života Milan Rastislav Štefánik.
Aj mestá majú svoje príbehy. Dokým mesto žije, aj jeho príbeh je živý, jedinečný a otvorený, pokračovanie prezradí len budúcnosť.
Päťdesiatpäť podivuhodných povesťových príbehov vás sťaby čarovným prútikom prenesie do sveta, v ktorom žili mnohé generácie našich starých, prastarých, praprastarých a ešte starších rodičov a prarodičov.
Nádherne ilustrovanú knihu riekaniek a veršovaných hádaniek venoval majster súčasnej detskej poézie najmenším bádateľom - predškolákom a najmladším čitateľom. Témy štvorverší, ozvláštnených príznačným rojčekovským humorom a slovnou hrou, siahajú od najrôznejších zvieratiek (Poznáš zviera, / čo má nos / dlhší ako / vlastný chvost?
Kniha historika a publicistu Petra Hubu ponúka beletrizovaný životný príbeh dvoch najvýznamnejších aktérov tohto zápasu - Pavla Mudroňa a Andreja Halašu, ich rodín a spolubojovníkov. Verne zobrazuje život v Turčianskom Svätom Martine na konci devätnásteho a začiatku dvadsiateho storočia a prináša mnohé zaujímavé fakty, ktoré v učebniciach dejepisu nenájdete.
Kniha popredného spisovateľa a literárneho historika Jaroslava Rezníka Rok s Jozefom Miloslavom Hurbanom sprítomňuje priam dobrodružný príbeh Hurbanovho života s osobitným dôrazom na obdobie revolučného vystúpenia nášho ľudu v Slovenskom povstaní 1848/1849.
V ďalšom diele knižnej série o pozoruhodných živočíchoch si Ivan Kňaze vzal na mušku tie, ktoré v nás väčšinou budia negatívne pocity, a to jedovaté zvieratá!
Obec Terchová má v rámci Slovenska výnimočné postavenie. Je rodiskom národného hrdinu Juraja Jánošíka, radcu a knihovníka cisárovnej Márie Terézie Adama Františka Kollára a ďalších osobností. Prvok Terchovská muzika bol pred piatimi rokmi zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.
Vedecko-popularizačná monografia Romana Michelka sa okrem fenoménu európskych diktatúr medzi dvoma svetovými vojnami zaoberá aj komparáciou nacizmu a fašizmu a približuje fenomén stavovského štátu. Autor vecne hodnotí a klasifikuje niekoľko typov diktatúr (monarchistické, vojensko-policajné, totalitné).
Jana Husárová (1985) tvorí od detstva a písanie považuje za jedinečný prejav slobody, kedy môže ktokoľvek vytvoriť čokoľvek, ale aj zodpovednosti za svoj výtvor. Vyštudovala slovenský jazyk a literatúru, vďaka čomu si vyskúšala majstrovstvo slov z rôznych strán.
Duchovné poklady tradičnej kultúry Púchovskej doliny, ktoré sa nám zachovali v piesňach, tancoch, hrách, krojoch, sprítomňuje syn folkloristu Jozefa Tatierskeho, ktorý sa spolu s Jánom Gerykom a ďalšími bádateľmi zaslúžil o zdokumentovanie týchto tradičných pokladov.
Publikácia je venovaná téme, ktorá doteraz nebola na slovenskom jazykovom materiáli monograficky spracovaná, pričom v našom jazyku sa opisované privlastňovacie vzťahy vyznačujú viacerými špecifikami.