V ďalšom zo série knižných diel nám vynikajúci pozorovateľ, znalec a fotograf prírody Ivan Kňaze umožňuje dôverne nazrieť do tých najintímnejších chvíľ v živote zvierat - od tých najmenších až po najobávanejšieho obyvateľa slovenských lesov.
Zápas o národné prežitie v posledných desaťročiach 19. a prvých desaťročiach 20. storočia je nerozlučne spojený aj s menom Blažeja Félixa Bullu. Keď v roku 1883 prišiel do Martina, kde si otvoril staviteľskú kanceláriu, akoby s ním tam zavial vánok sviežeho vzduchu.
V obsahu Národného kalendára 2018 sa stretáva viacero mimoriadne významných okrúhlych výročí udalostí, ktoré významným spôsobom zasiahli do histórie Slovenskej republiky. Predovšetkým je to 25.
V najnovšom literárnom panoptiku čitateľ nájde informácie o dejinách Kremnice, baní a mincovne, poprave Juraja Langsfelda, na ktorú nešiel nikto z mesta, ešte aj kat sa stratil, histórii vzniku "Stredu Európy", obraz aktuálnej politickej situácie z konca roku 1991, veľkú skupinová pohľadnica hostí z politiky: Mečiar, Markuš, Keltošová, Filkus, Kňažko...
Prehľadný a obsažný sprievodca zástupom najvýznačnejších osobností slovenských dejín v novom vydaní zahŕňa biografické medailóny dejateľov od 9. storočia po súčasnosť: štátnikov, spisovateľov, vedcov, vynálezcov, umelcov, pedagógov... Dielo zostavil literárny historik a archivár PhDr. Michal Eliáš, CSc.
Boris Gašpar (1930 – 2015), syn známeho slovenského spisovateľa a verejného činovníkaTida Jozefa Gašpara, sa po roku 1945 ocitol na zozname nepriateľov ľudovodemokratického režimu.
Kniha esejí Štúr a Hurban, myšlienka a čin približuje, osvetľuje, mapuje a komentovane porovnáva životné osudy, osobnostné profily, svetonázorové postoje, politické, náboženské, filozofické, historické, literárne a estetické náhľady, profesijné orientácie a tvorivé aktivity dvoch najvýznamnejších predstaviteľov štúrovskej generácie a vrcholných postáv
Je to prvá vedecká monografia o polopredikatívnych konštrukciách v slovenčine. Autor v nej nadväzuje najmä na svoje predchádzajúce práce z oblasti slovenskej syntaxe a predkladá vlastnú koncepciu tohto špecifického druhu syntaktických konštrukcií, ktoré slúžia na zhusťovanie nášho vyjadrovania najmä v prejavoch náučného štýlu.
Popredný slovenský jazykovedec a univerzitný pedagóg prof. PhDr. Ján Kačala, DrSc., v publikácii prináša odborne fundované profily 21 popredných slovenských jazykovedcov, ktorých dielo patrí do 20. storočia.
Šesť generácií jednej rodiny, v ktorej ženy nededia len meno, ale i osud. Osud čakajúcich. Žien čakajúcich na mužov, ktorým ich berie doba. Akákoľvek. A občas sa tí muži poberú sami.
Zbierka povestí a príbehov približuje kraj pod Trenčianskym hradom, niekdajším sídlom Matúša Čáka, hrdého pána Váhu a Tatier. Vraj na hrade zhromaždil obrovské poklady, a viete, kde tie skončili?
Ťažko uveriť, že jedným z bielych miest na knižnej povesťovej mape Slovenska doteraz bola aj Banská Bystrica. Rušnú minulosť Medeného mesta a okolia sprítomňuje súbor originálnych povestí a príbehov, ktoré pre vás zozbieral naslovovzatý majster, rozprávkar a zberateľ povestí Ondrej Sliacky.
Pôda - územie, kde sme sa narodili, prežívali detské i mladé letá, na ktorej sa usadili a ktorú zveľaďovali pokolenia našich predkov Slovenov, je zem posvätná. Pre všetkých Slovákov aj spoluobčanov žijúcich s nimi v zhode.
Metastázy globálneho kapitalizmu je kniha dialógov s kritickými intelektuálmi z ľavicového prostredia. Na otázky autora v nej odpovedajú: rešpektovaná francúzska politologička, sociologička, filozofka a aktivistka Susan Georgeová; americký historik a politický ekonóm Jerry Harris; americký politický, sociálny filozof a analytický marxista Rodney G.
Kniha sa zaoberá asi najzákladnejším problémom súčasnej doby - otázkou obmedzených možností politickej moci čeliť negatívnym vplyvom ekonomickej globalizácie a procesom, ktoré sú s ňou spojené a čoraz viac pretvárajú nielen ekonomickú, ale i politickú mapu sveta.
V chalupe pod obrovskou lipou býva dedko Slaninka s babkou Dankou, v čarovnej záhrade sídli rozprávkové kráľovstvo capka Gregora Veľkého, kde žije mnoho zvieratiek, ale aj 12 trpaslíkov permoníkov, ktorí s vnúčatami Paťkom a Viktorkom, zažívajú rôzne dobrodružstvá.
Poklady v tejto knihe nazhromaždil pred dávnymi rokmi múdry muž Pavol Dobšinský. Je ich veľmi veľa, sám by to nezvládol, a tak do svojej zbierky pridal aj to, čo už pred ním nazbierali iní, ale aj to, čo mu pomáhali zbierať jeho priatelia. Počúvali rozprávky od starých ľudí v chalupách po dedinách na celom Slovensku.
V ďalších Krimi prípadoch AZ 13-19 sa mladý reportér Anton Záruba opäť púšťa do vyšetrovania, rozplieta tajuplné nitky indícií a objasňuje neobjasnené vo svojich príbehoch: VLASŤ JE TAM, KDE NIKTO NEBOL KTO SKÁČE CEZ KALUŽE FAJČIARI ÓPIA RAZ VÁS VŠETKÝCH POZABÍJAM
Dokážu zvieratá myslieť? Čo sa im asi ženie hlavou, keď nás zbadajú v lese? Akú majú pamäť? Do akej miery vedia predvídať, plánovať, vedome ovplyvňovať svoje správanie? Dôverný znalec a fotograf prírody si v najnovšej knihe vzal na mušku otázku, ktorá ľudí zaujíma čoraz intenzívnejšie: Aké je myslenie zvierat?
Najkrajšie kúsky starých majstrov slovenskej lyriky vám približuje reprezentatívny výber z diel J. Hollého, J. Kollára, P. J. Šafárika, K. Kuzmányho, M. M. Hodžu, S. Chalupku, Ľ. Štúra, A. Sládkoviča, S. B. Hroboňa, J. Matúšku, J. Kráľa, J. Francisciho, P. K. Hostinského, S. Vozára, M. Dohnányho, D. Maróthyho, V. P. Tótha, J. Bottu, J. Čajaka.