Kniha filozofa, literárního teoretika a překladatele Josefa Fulky interpretuje některé - zejména filosofické - texty, jež tím nebo oním způsobem tematizují otázku gesta a znakového jazyka. V úvodu se zabývá některými metodologickými nesnázemi, které takový projekt nevyhnutelně obnáší, především složitým vztahem mezi gestikulací a znakovým jazykem. Až do 19.
V jednom z nejhlubších filosofických textů rozmlouvá mytický mudrc dávnověku Aštávakra se svým žákem králem Džanakou o nejzazších otázkách života a o způsobu, jak dosáhnout poznání a vnitřního osvobození.
Každý z nás a není to nakrátko, nosí v sobě svoje Vnitřní děťátko. Po celý život nese si je v sobě. V dobách zlých smutní, v době dobré raduje se…, když se rozzlobíš, vyděšeně kouká.
V díle Niklase Luhmanna, myslitele funkcionální sociální teorie a dnes již sociologického klasika, který byl pro svůj široký záběr označován za „Hegela druhé poloviny 20. století“, hraje analýza náboženství stěžejní roli. Ze série statí, které mu věnoval, vybíráme poslední, vydanou posmrtně.
Svätá Gianna Berettová a Pietro Molla boli manželmi v rokoch 1955 až 1962. Toto relatívne krátke obdobie však bolo pretkané ich vrúcnou láskou v Ježišovi Kristovi.
Kniha je pramenem poznání původního křesťansko-gnostického učení i vhodnou vstupní branou do problematiky srovnávacího náboženství a studia starověké filozofie. Autor - svatý katolický otec žijící na přelomu 2. a 3. století n. l.
Výbor z Foucaultových článků a rozhovorů, který dokládá proměny jeho myšlení od 60. let až do jeho smrti.
Spomínam si, ako mladý študent som chodieval so svojou tetou často na púte. Na jednom pútnickom mieste ma veľmi oslovili slová, ktoré boli napísané pred vchodom do kostola pod obrazom Panny Márie: Kto nájde mňa, nájde život. Od malička ma fascinoval život a veľmi mi záležalo na tom, aby som ho neprehral, aby som ho čo naj lepšie prežil.
„Nikto nežije sám. Nikto nehreší sám. Nikto nie je spasený sám. Do môjho života neustále vstupuje život tých druhých, v dobrom i v zlom. Preto môj príhovor za druhého nie je mu cudzí, nie je niečím vonkajším, a to ani po smrti.“ (Benedikt XVI.
Francúzsky filozof a spisovateľ Fabrice Midal sa svojimi knihami pokúša poskytnúť západnému človeku živú a konkrétnu odpoveď na dichotómie, ktoré ho uväzňujú: materiálne vs. spirituálne, vnútorné vs. vonkajšie ap.
Jedna z nejznámějších verzí Buddhova života sepsaná dvorním básníkem Ašvaghóšou v buddhistickém království gandharském (záp. Indie) asi v 1. či 2. stol. n.l. Právě z tohoto díla čerpal také italský režisér B. Bertolucci materiál pro svůj film "Malý Buddha". Ze sanskrtského originálu přeložil poprvé do češtiny Jan Kozák.
V roce 2009 jsme si připomněli sto let od smrti George Tyrrella a posmrtného vydání jeho knihy Křesťanství na křižovatce. Je dobře známo, že Tyrrellova poslední léta byla poznamenána hořkou náboženskou kontroverzí, tzv. „modernistickou krizí“, během níž byl vyloučen z Tovaryšstva Ježíšova a katolická církev jej exkomunikovala.
Hlboké osobné dojmy zo stretnutia s Ježišom sú rozpracované na pozadí fiktívnych príbehov ľudí rôzneho postavenia a povolania. Historická fikcia, založená na biblických príbehoch.
Niekedy sa Vám zdá, že ste na svete úplne sami? Že tlačíte pred sebou vážne a neriešiteľné problémy? Alebo vám možno Ježiš pripadá vzdialený a vy neviete, prečo?
Svätú Bibliu preložil z pôvodných jazykov prof. Jozef Roháček. Text je podľa druhého revidovaného vydania z roku 1969.
Obviňovali ju z hystérie a halucinácií. Dlho nikto neveril, že toto jednoduché nevzdelané dievča si Ježiš vybral za „sekretárku Božieho milosrdenstva“. Keď prežívala temnotu, cítila, že Boh ju opustil, že ostala úplne sama. V mystických víziách videla peklo aj svoju kanonizáciu. Cirkev dlho nedokázala oceniť váhu jej posolstva.
Krehkému a zranenému svetu, akým je ten náš, Terézia z Lisieux ponúkla „celkom novú malú cestu“ - „cestu dôvery a lásky“, dostupnú pre každého kresťana.
Táto knižka obsahuje krátke príbehy končiace malou myšlienkou. Príbehy sú ako tabletky duchovnej múdrosti. Stačí jedna na deň. Po prečítaní príbehu nemôžeš zostať tým, kým si bol.
Niekedy sa nám možno nádej javí ako niečo "proti prírode", niečo neprirodzené pre našu skeptickú mentalitu. Prostredie cirkvi v tomto smere nebýva výnimkou. Život bez nádeje však patrí k pohanskému spôsobu života. Ak sa nám teda nádej vytráca, naše kresťanstvo je neduživé, niečo s ním nie je v poriadku.
Čo je to vnútorná modlitba? Pre koho je určená? Kedy, kde a ako ju konať? Autor jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom odpovedá na tieto otázky a pozýva každého z nás, aby sme sa nebáli nastúpiť na túto cestu, na ktorej nás čaká Boh.