Príťažlivý a veľa napovedajúci titul Okamihy zázrakov označuje v poradí už osemnástu zbierku skvelého básnika Pavla Stanislava (vlastným menom Pavla Piusa), obdarovaného vskutku výnimočným talentom.
Básně J. H. Krchovského, jednoho z nejvýraznějších tvůrců vzešlých z pražského undergroundu, se staly kultovními a některé doslova zlidověly. Svědčí o tom i fakt, že nemálo z nich bylo zhudebněno a jeho dosud vydané knihy jsou dnes beze zbytku rozebrány.
Ak chceme, aby mladí ľudia (no nielen oni) siahli po dielach našich klasikov, treba z nich starostlivo vyberať. Ich očami vyberať. Preto sme sa rozhodli pre ľúbostnú poéziu Janka Jesenského.
Vydavateľ je prvý čitateľ, doručovateľ poetkiných správ tým čitateľom, ktorí aj v dnešných časoch siahnu po poézii, sprostredkovateľ jej slov, myšlienok a obrazov v knižnej podobe. Pri čítaní Hochelovej básne pôsobia ako živá, ale i mŕtva voda, avšak stále ako "voda, čo nás drží nad vodou".
Autorka sa sústreďuje na fenomén ľudského času (jeho kolobehu), na prírodný svet, prioritne azda na vzťahy (partnerské, priateľské, rodičovské, ale aj vzťahy k prírodnému prostrediu a pod.).
Čtenářský výbor Moře láska má se obrací k básním, které by měly oslovit mladého čtenáře (od 13 let), měly by být prvním dotykem s Nezvalovou jedinečnou poezií, jež se nesmazatelně zapsala do dějin literatury 20. století.
Básnická zbierka Nech je nebo všade je pokračovaním priaznivo prijatej knižky More srdca, ktorej sa predalo 2000 kusov.
Milostná lyrika v podání českého básníka žijícího dlouhá léta v emigraci, překladatele básnického díla Vladimíra Holana do angličtiny, je jemná, procítěná a oduševnělá. Kéž by každá žena mohla být milována takovým způsobem lásky, jaký je vlastní této poezii.
Generácia básnikov, ktorých básne nájdeme v tejto antológii, naplno "vychutnala" roky uplatňovania krutej stalinskej technológie moci, roky kultu osobnosti a socialistického realizmu. Básne s nesmiernou výpovednou hodnotou vznikali tajne vo väzniciach a v pracovných táboroch.
Keby človek prebehol básnický debut Petra Staríčka Chodec (DALI, Košice) len tak očami, prekvapila by ho formálna dokonalosť tejto prvotiny, kde je prvá časť napísaná vo vycibrených sonetoch a kde aj iné časti svedčia o autorovom talente. Lenže takéto rýchločítanie nestačí; aby sme pochopili Staríčkovu prvotinu, treba ju vedieť prečítať.
Svazek přináší jedenáct básnických knih Františka Hrubína (1910–1971) od jeho prvních sbírek „zamžené krásy“ Zpíváno z dálky, Krásná po chudobě a Země po polednách, přes spirituální Včelí plást vzniklý za války, k poválečným knihám Jobova noc a Hirošima, v nichž se autor vyrovnával s válečnou katastrofou, okupací a novým ohrožením lidstva, až k
Básně J. H. Krchovského, jednoho z nejvýraznějších tvůrců vzešlých z pražského undergroundu, se staly kultovními a některé doslova zlidověly. Svědčí o tom i fakt, že nemálo z nich bylo zhudebněno a jeho dosud vydané knihy jsou dnes beze zbytku rozebrány.
Paměť zrcadla jsou básnická podobenství, autorčino vnímání světa lidí, pocitů a souvislostí. Básně Lucie Paulové jsou doprovázeny fotografickými akty Lenky Hatašové, která před svůj objektiv postavila samotnou autorku básní a poté snímky počítačově dotvořila do lehce abstraktní, místy až surrealistické podoby.
Modrý pták (1908) je poetická féerie z pera jednoho z nejvýznamnějších představitelů symbolismu, belgického spisovatele Maurice Maeterlincka (1862–1949), nositele Nobelovy ceny za literaturu (1911), k níž složil hudbu Albert Wolff.
Pavel Urban (1973) vyštudoval filozofiu, estetiku a postgraduálne dejiny výtvarného umenia. Je autorom viacerých kultúrnych projektov a výstavných koncepcií ako kurátor. Za svoju literárnu tvorbu získal viacero významných ocenení. Jeho prvotinou bola básnická zbierka Obrázky z raja (2005).
Básnické dielko vzniklo na základe poznania, že sa nachádzame v novom miléniu, kde sa niektoré naše ľudské vlastnosti preniesli z minulých rokov do súčasnosti.
Popísané páperie je zbierka intímnej poézie autora, ktorý je známy svojou ľúbostnou poéziou nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Kniha obsahuje ocenenú poéziu Stanislava Hábera na súťažiach doma aj v zahraničí a prihovára sa čitateľom svojským odkazom - ako nájsť vzájomný súzvuk muža a ženy v dlhoročnom spoločnom vzťahu.
Tato knížka je výborem z dosud nevydané basnické tvorby Ivana Jelinka(1909 -2002).
Antologie české poezie I. díl (1966–2006) představuje českou básnickou tvorbu posledního čtyřicetiletí, jež u nás dosud nebyla v takovéto šíři prezentována. Tento I. díl se soustředí na tvorbu především starší generace. Každý autor je představen reprezentativním výběrem ze svých sbírek publikovaných od roku 1966, jsou zde uváděny i básně rukopisné.