Spomienky Anny Grigorievny Dostojevskej (1846 - 1918), druhej manželky slávneho ruského spisovateľa Fiodora Michajloviča Dostojevského, majú neprehliadnuteľné miesto v rozsiahlej literatúre o tomto velikánovi svetovej literatúry. Cez záznamy A. G.
Stanbury –zapadlá vesnička na západě hrabství Yorkshire. Romantická krajina, vlast sester Brontëových a zároveň místo, kde tři velmi úrce spojené manželské páry tráví již několikátý rok společné prázdniny. Jednoho dne však romantika končí: dochází ke zlomu, k tragédii, končí i dlouhé roky tajemného mlčení.
Básnická prvotina publicistu, na ktorej margo Ivan Štrpka napísal: „Stručný a rázny pohyb aj slovný obrat ,päsťou do ticha‘ je priam hmatateľným výrokom, až takmer fyzicky pádnou charakteristikou nemého a pritom výrečného gesta aj ,poetického grifu‘ celej zbierky.
V tomto prípade ide o poetický debut.
Cez postavu "bájneho" Slováka Vladimíra Krivoša (o ktorom vie široká verejnosť len veľmi málo), fenomenálneho lingvistu, sa odvíja príbeh lásky. Sám Rudolf Tibenský venoval tejto obdivuhodnej postave, ktorú určite hodno pripomenúť, niekoľko rokov bádania. Autor sa rozhodol, že tohto zabudnutého Slováka oživí v beletristickej forme.
Poviedky tohto autora dýchajú súčasným Ruskom s jeho protikladmi. Sú fantastické a absurdné, tak ako samotná skutočnosť, ktorú obrazmi robia krajšou bez zjednodušenia. Pelevin triafa presne a tak, že bolí. Je to zďaleka najúspešnejší autor vážne ladenej, nekomerčnej literatúry v Rusku 90-tych rokov.
Jedno z vrcholných diel ruského romantizmu ponúka syntézu filozofických ideí a imaginatívneho videnia sveta. Prózy zaujmú neobvyklým prepojením fantastického a reálneho, umeleckou konfrontáciou niekoľkých filozofických pohľadov, ako aj tematizáciou iných umení, najmä hudby, v literárnom texte.
Po anglicky napísaný román The sorrows of Marienka (Marienkine žiale) z dielne amerického Slováka Vasiľa Štefana Kobana vznikol na základe rozprávania autorovej matky - slovenskej vysťahovalkyne do Spojených štátov. Situovaný je do obdobia začiatku 20. storočia, pričom prvá z troch častí sa odohráva na Slovensku.
Plavba za horizont je akýmsi nadviazaním na predchádzajúci titul z autorovej dielne - Spoveď dunajského lodníka (2002). Ladislav Herzog (dnes už v dôchodcovskom veku) v ňom opätovne prežíva svoju dobrodružnú náturu. V spomienkach sa vracia do dôverne známeho prostredia, no hlavný motív diela sa zmenil.
Pozoruhodné dielo jedného z najvýznamnejších svetových prírodovedcov prináša čitateľom nenahraditeľný pohľad na jeho život, vedecké práce i názory. Jeho najväčšou hodnotou je, že tieto informácie sú nanajvýš autentické, nesprostredkované a dávajú skutočne plastický obraz o živote a dobe, v ktorej Darwin žil a pracoval.
Päť poľských poviedok ponúka pohľady do modernej poľskej fantasy deväťdesiatych rokov. Nájdeme tu tradične poňatý príbeh o zrade a pomste (Prianie), prózu, v ktorej sa fantastika prelína s detektívnym motívom, ako aj poviedku so zosilneným sociálnym akcentom (Vianočné rozprávanie).
Debutovala v roku 1999 zbierkou krátkych próz Na brehu oceána, ktorú ocenili prémiou Literárneho fondu. V roku 2001 autorke vychádza vo VSSS druhá knižka - novela Pri vode. V roku 2004 sa s úryvkom novely Románik dostala medzi desiatku finalistov literárnej súťaže Poviedka 2004. Jej najnovšia knižka obsahuje novelu Románik a novelu Žaneta podobného rozsahu.
Trýznivá sebaspoveď je zároveň výpoveďou o stave dnešného sveta. Hutne podané obrazy a zovreté výrazovo uvedú čitateľov do prostredia, ktoré je mnohým z nich blízke až nadmieru, vtiera sa pod kožu a nedá pokoj. Nepokojný text je viac-menej generačnou výpoveďou, tých, ktorí dorastali na prelome, ktorý sa prelomom viac zdal, než sa ním stal.
Obsah této knihy není pro zženštilé typy, upejpavé slečinky ani osoby žijící ve sterilním prostředí. Vyhnout by se mu též měli lidé jemných mravů, kteří ještě neměli kontakt s drsným životem populace, která nalézá potěšení i v maličkostech, někdy až hrubého rázu. Volně navazuje na předchozí publikaci Transfuze Antona Horsta.
Esejistické majstrovstvo tohto veľkého poviedkára sa tentoraz prezentuje v knihe prednášok o filozofických témach (Nesmrteľnosť, Čas), ale i o diele Emanuela Swedenborga či detektívnom žánri v literatúre.
Výber z bohatého esejistického diela nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Thomasa Manna zahŕňa práce venované najpálčivejším otázkam doby i nadčasovým témam umenia a estetiky, či užšie zamerané práce o vlastnej spisovateľskej profesii, takpovediac nazretia za „oponu“, aká zastiera prípravu veľkého literárneho diela.
Fragmentárna autobiografická próza maďarského autora o detstve a dospievaní v stredovýchodnej Európe v 60. rokoch minulého storočia na pozadí hľadania vlastnej identity.
Kriminálny príbeh z prostredia Černobyľa, pätnásť rokov po známej katastrofe v ukrajinskej atómovej elektrárni. Zdanlivo neriešiteľné tajomstvo smrti nových ruských zbohatlíkov tvorí základ strhujúceho trilleru otvárajúceho sériu bestsellerov s inšpektorom Renkom.