"Kniha Ľudskosť ma donútila vnímať ľudstvo z novej perspektívy a prehodnotiť niektoré moje názory.
Čo očakávame od poznania minulosti vlastnej krajiny? Poučenie? Pochopenie súčasného fungovania? Posmelenie k odvahe povedať svoj názor? Prebratie svojho podielu zodpovednosti za denné fungovanie svojej školy, úradu, obce?
Naše dejiny sú plné bizarností, omylov, trápnych momentov i kuriozít. A nikdy nešli priamo. Ako sa mala šľachta, ako sa obliekali a čo jedli, alebo, čo všetko muži i ženy spod Tatier či iného sveta prežívali, keď nepózovali pred kamerami pre budúcnosť v demokratickej medzivojnovej Československej republike.
Ekonomické dejiny ponovembrového Slovenska nám vo svojej novej kniha ponúka Rado Baťo, bývalý ekonomický novinár a politický konzultant. Najväčšia politická lož v dejinách moderného Slovenska znie: Stačí prestať kradnúť a problémy sa vyriešia. Nestačí a nevyriešia. Tri desaťročia ekonomickej histórie krajiny sú plné šialených rozhodnutí.
Když v roce 1883 vyšel první díl cyklu Čechy s podtitulem Společnou prací spisovatelův a umělců českých netušil pražský nakladatel a knihkupec Jan Otto, že klade další významný kámen do základů procesu formování moderního českého národa.
Tato kniha je postavena na doposud nepublikované analýze rozsáhlého korpusu téměř 2500 dobových novinových článků v hebrejském a anglickém jazyce, vydaných v britské mandátní Palestině na podzim 1938 a jaře 1939. Podrobně mapuje reakce židovského tisku na mnichovskou dohodu, rozpad československé demokracie a počátek nacistické okupace českých zemí.
Tematický inventár obsahuje záznamy o rukopisných dokumentoch uložených v zbierkach Archívu literatúry a umenia v SNK, ktoré vznikali v časovom rozpätí od 12. storočia až po prvú fázu národného obrodenia (1800).
V súčasnosti sme svedkami intenzívneho úsilia falzifikovať históriu Ruka. Pritom ruský národ musel mnohokrát za nesčíselných obetí bojovať za svoju holú existenciu. Táto kniha je vydareným prierezom dejín Ruska od 12. storočia až po rok 1945, kedy národy ZSSR porazili nemeckých interventov. Kniha zachytáva tie najťažšie etapy ruských dejín.
Od dávnych rišiov cez Budhu a Mahávíra, od Pytagora, Krista a Mahéšvaránandu, od Gándhího, Tolstého a Dušana Makovického až po tisíce ich súčasných nasledovníkov tiahnu sa ľudskými vekmi línie prorokov súcitu, hlásateľov porozumenia a vegetariánstva.
Reprezentačná obrazovo-textová tematická monografia dokumentuje, prezentuje z umenovedných i historických hľadísk zaraďuje a hodnotí viac než 500 zväzkový súbor inkunábul nemeckej, francúzskej, talianskej, švajčiarskej a česko-moravskej proveniencie.
Denníky lekára, spisovateľa a tolstojovca Alberta Škarvana (1869 1926) sú jedinečným dokumentom o vonkajších i vnútorných životných osudoch dejateľa. Svedčia o jeho zápasoch, ideových postojoch, filozofických názoroch, o vzťahu k L. N. Tolstému a Rusku, ale aj o situácii v Rakúsko-Uhorsku i o pomeroch v prvej Československej republike.
Dielo veľmi podrobným a kvalifikovaným spôsobom približuje nielen množstvo faktov, ktoré súvisia s historickými predpokladmi vzniku a podmienkami pôsobenia inštitúcie do roku 1960, ale zároveň ich aj dáva do súvislostí, ktoré osvetľujú vnútornú dynamiku procesov ovplyvňujúcich jej postavenie v rôznych obdobiach.
Čtvrtý lateránský koncil (1215) představoval jeden z nejvýznamnějších milníků ve vývoji vrcholné středověké katolické církve.
Na Šancovej ulici smerom od Trnavského k Račianskemu mýtu po pravej strane stojí sedem prakticky rovnakých päťposchodových domov. V tridsiatych rokoch minulého storočia ich na vtedajšej periférii Bratislavy postavilo družstvo UNITAS podľa projektu architektov Friedricha Winwurma a Ignáca Vécseia. V tom čase znamenali novú kvalitu bývania pre menej majetných ľudí.
V poslední třetině 10. století se na křesťanských latinských školách začíná opětovně užívat matematická počtářská pomůcka zvaná abakus. V této knize jsou bilingvně latinsko-česky publikovány dva texty o způsobech počítání na abaku od dvou hlavních představitelů abacistické metody, Gerberta z Remeše a Bernelina ml. z Paříže.
Bonnie a Clyde v uneseném letadle. Willie Roger Holder a Catherine Marie Kerkowová donutili posádku přeletět Atlantik a přistát i s výkupným v Alžírsku, aby později byli oslavováni francouzskými intelektuály v čele s Jean-Paul Sartrem.