V roku 2020 si Jasenová pripomína významné jubileum 700 rokov od prvej písomnej zmienky o obci. V knihe rozdelenej do ôsmich kapitol sa opisuje stručná história obce. Prvé tri storočia sa osada spravovala ako kuriálny majetok pod názvom Jasenovský komposesorát. Najvýznamnejšou zemianskou rodinou v obci bol po niekoľko storočí rozvetvený rod Čaplovičovcov.
Kniha je výsledkom dlhoročnej výskumnej práce, v rámci ktorej sa autor zaoberal predovšetkým rôznymi aspektmi dejín diplomacie na prelome antiky a stredoveku. Práve vzťahy medzi vtedajšími veľmocami Východorímskou ríšou a sásánovskou Perziou v období 6. a na začiatku 7.
Denník N vydáva prvú zo svojich prekladových kníh. Jej zásadná otázka znie: Čo sa stalo s našou demokraciou? Prečo ľudí tak priťahujú nacionalizmus, autokracie a politické systémy, ktoré hlásajú jednoduché a radikálne riešenia? Ako despotickí lídri do svojich súkolí zapájajú intelektuálov, bez ktorých by ich vláda nebola možná?
Monumentálna kniha o černobyľskej jadrovej katastrofe. Príbeh explózie, ktorá zmenila svet a oči celej planéty upriamila na jedno dovtedy celkom bezvýznamné miesto. Hodiny tikajú. Sekundy ubiehajú. A svet pred katastrofou od toho po nej delí len tenká hranica. Teraz sa už všetko stalo. A my musíme zistiť, ako to prežiť. 26.
Publikace předkládá edici vybraných vzpomínek na dobu první světové války. Jejím základem je Databáze dějin všedního dne Historického ústavu Akademie věd České republiky, přičemž téma první světové války vykrystalizovalo jako výsledek prvotních rešerší uskutečněných v rámci této databáze.
Jedným z najväčších omylov starej slovenskej histórie je oficiálny výklad zániku tzv. Veľkej Moravy a kauza kniežaťa Pribinu. Ako k tomu vôbec došlo?
Adolf J. Sabath (18661952), rodák z jihočeského Záboří, který v pouhých patnácti letech odešel za oceán, se zařadil k nejvýraznějším americkým politikům první poloviny 20. století. Coby kongresman, zvolený za Chicago, město s tradičně početnou českou menšinou, působil v parlamentních lavicích dlouhých pětačtyřicet let.
Společná hudební historie Lužických Srbů a Čechů v 19. a 20. století, hudební podoba českých historických tradic a hudební život vídeňských Čechů. To jsou hlavní části spektra výzkumné činnosti muzikologa Viktora Velka (* 1977) působícího na Fakultě umění Ostravské univerzity.
Kniha slovenského historika Ivana Kamenca popisuje deštrukciu židovskej komunity na Slovensku počas holokaustu. Zaoberá sa vznikom a vývinom protižidovských rasových zákonov v období rokov 1939 až 1945, getoizáciou a deportáciami. Táto dôkladná a komplexná historická štúdia je otvoreným protestom proti násilníckemu pošliapaniu občianskych a ľudských práv.
Dej knihy Lenin v Zürichu začína pred vypuknutím prvej svetovej vojny a končí známym transportom cez Nemecko do Ruska v roku 1917. Alexander Solženicyn dlhé roky zbieral materiál nielen na Súostrovie Gulag, ale aj na románový cyklus Červené koleso, plánovaný ako cyklus dvadsiatich kníh, ktorého písaniu sa venoval počas rokov v americkom exile.
Paměti malíře Českomoravské vrchoviny Františka Dobiáše z Jimramova (1898-1982) nás zavádějí na více bojišť první světové války v letech 1916-1918, především do jižních Tyrol mezi alpské velikány, kam se dnes jezdí za odpočinkem a relaxací, ale naši pradědové tam prolévali krev za dohasínající rakousko-uherskou monarchii.
Německý nacismus představuje ve světových dějinách specifický fenomén. G. G. Preparata strhnul závoj mlžení z této velmi tragické etapy evropských a světových dějin. Důkladnou ekonomickou analýzou pojmenovává překvapivou historii anglo-amerických zájmů. Odhaluje, kdo stál za mocnými silami, které z Hitlera udělaly loutku. Podněcovaly ho, podporovaly a financovaly.
Téma, ktorá je predmetom historicko-politickej štúdie autora tejto publikácie, sa dostala v poslednom čase znovu do popredia záujmu nielen širšej verejnosti, ale aj príslušných vedeckých kruhov, skúmajúcich najstaršie dejiny Slovákov.
Kniha popisuje činnosť agentúry americkej spravodajskej služby, vrátane CIA a ministerstva zahraničných vecí. V spolupráci so súkromnými demokratickými mimovládnymi organizáciami vyvinuli a zdokonalili techniky Orwellového dvojmyslenia.
Nejen milovníkům vojenské historie, ale i nejširší veřejnosti je určena publikace, která téměř hodinu po hodině a den po dni nově popisuje dramatické srpnové dny roku 1968 v Československé lidové armádě. Byla si armáda vědoma hrozícího nebezpečí a co mohla proti němu podniknout?
Hlavním tématem knihy jsou historické události spojené se vznikem, existencí, stržením a obnovením Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Postaven byl císařem Ferdinandem III. jako poděkování Panně Marii za obranu Prahy před Švédy v roce 1648 a ukončení prvního celoevropského válečného konfliktu.
Opat zbraslavského kláštera Petr Žitavský (1. pol. 14. st.) je znám především jako autor převážné části Zbraslavské kroniky. Tato publikace přináší vědeckou edici jiného jeho literárního díla - sbírky kázání na velké svátky (Sermones de principalibus festis), a to na základě rukopisu dochovaného v univerzitní knihovně v Lipsku.
Vranečkova kronika představuje cenný rukopisný pramen přibližující dění na severovýchodní Moravě v průběhu v 18. a 1. poloviny 19. stol. Kroniku začal psát v roce 1725 učitel v Zašové u Valašského Meziříčí Jan Bartoloměj Vranečka, po jeho smrti pokračovali jeho synové a posléze další generace autorů (poslední zápis je datován rokem 1847).
Čoskoro uplynie 100 rokov od kráľovskej svadby princa Reniera de Bourbon-Siciles a grófky Karolíny Zamoyskej vo Vyšných Ružbachoch. Prirodzene, že niet už priamych pamätníkov a odvtedy sa tu vymenilo niekoľko generácií. Vo Vyšných Ružbachoch sa o tejto významnej udalosti v súčasnosti vie len v podobe: "Kde bolo, tam bolo...
Štvrťročník Príbehy 20. storočia prináša témy bývalých totalitných režimov, odrážajúcich sa v konkrétnych príbehoch ľudí a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím. Časopis má ambície stať sa nadčasovou súčasťou knižníc.