Mimoriadne aktuálna publikácia dvoch autorov (diplomata a historika) prináša reflexiu podstatných aspektov slovensko-maďarských vzťahov za ostatných sto rokov.
Publikácia je rozdelená do piatich samostatných podkapitol, ktoré obsahujú 23 odborných príspevkov od autorov zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Českej republiky a Ukrajiny. Rozsahom najväčšia je kapitola venovaná vojenským aspektom. Analyzované sú epizódy z bojovej činnosti na území dnešného Slovenska, ale aj z nasadenia našich predkov na bojiskách prvej svetovej vojny.
Ak preskúmame vzory, farby a symboly na jednotlivých vlajkách, spoznáme aj dejiny a ašpirácie krajín, ktoré tieto vlajky reprezentujú. Vieš, že nepálska vlajka má ako jediná viac ako štyri strany? Alebo že na vlajke Mozambiku sa nachádza kniha, motyka a samopal AK-47?
Prvý diel pôvodnej práce slovenského arabistu-historika prináša v druhom prepracovanom a rozšírenom vydaní syntetické spracovanie novodobých politických dejín arabského východu v etape rozmáhajúceho sa národnooslobodzovacieho zápasu s osobitným zreteľom na medzinárodné súvislosti tohto historického vývoja.
Štátne symboly v rokoch 1938 1945 (Česko-Slovensko, Slovensko, Protektorát Čechy a Morava, Podkarpatská Rus) Kniha popredného slovenského heraldika prináša ucelený pohľad na zložité obdobie rokov 1938 1945 a jeho odraz v početných návrhoch heraldického vyjadrenia novej politickej reality v jednotlivých častiach rozbitého Československa.
Historická antropologie odmítá povrchní vlastenecká a hrdinská vyprávění o válce.
Životnosť politikov na politickom piedestáli je obvykle pár rokov, trvácnosť politických režimov nanajvýš pár desaťročí, no politické ideológie prežívajú celé generácie, niekedy stáročia.
Súčasné krízy sú podobné tým minulým. Ľudstvo aj v minulosti bojovalo s problémami a ohrozovali ho kolapsy. Medzi ikonické príklady zánikov starých civilizácií patrí kolaps Západorímskej ríše. Kolaps zasiahol rovnako tragicky starých Egypťanov a Asýrčanov, bojovných obyvateľov Sparty či starých Mayov.
Podtitulom posledného čísla roku 2019 je Kultúra (bez) cenzúry. Náš magazín má ambície stať sa nadčasovou súčasťou knižníc, čo zdôrazňuje aj elegantná grafika a ilustrácie nášho dvorného výtvarníka Matúša Maťátka. Ku každému číslu je pribalený darček, v tomto prípade záložka.
Tretie číslo časopisu 2019 reflektuje tému odboja jednak cez texty o Slovenskom národnom povstaní, ale snaží sa zachytiť aj odkaz odboja v dnešnom kontexte. Prináša tému odboja odrážajúceho sa v konkrétnych príbehoch ľudí, ktorí sa napríklad pripojili k SNP a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím.
Druhé číslo 2019 s témou Jeden boh?
Témou prvého čísla druhého ročníka sú Identity. Toto číslo je plné otázok o tom, kto sme a čo tvorí to, kým sme. Táto téma je veľmi komplexná a široká, preto úvod k pochopeniu celej témy identít poskytne rozhovor so sociálnou psychologičkou Barbarou Lášticovou.
Pre deti aj dospelých Kniha + audiokniha a nálepky ZADARMO Pre mladých čitateľov, kde autor na základe nových paleontologických objavov vyrozprával históriu Slovenska v praveku. Devätnásť príbehov o dejinách praveku a životných osudov objaviteľov vyšlo po prvý raz v roku 1983.
Štvrťročník Príbehy 20. storočia prináša témy bývalých totalitných režimov, odrážajúcich sa v konkrétnych príbehoch ľudí a prepája ich so súčasným kultúrnym a spoločenským dianím. Časopis má ambície stať sa nadčasovou súčasťou knižníc.
Čína zaznamenáva v posledných rokoch unikátny vzostup. Jej nadobudnutá moc sa pritom prejavuje rôzne. Napína svaly na hraniciach, snaží sa dostať do Európy s iniciatívou Nová hodvábna cesta a jej celkový globálny vplyv rastie.
Kniha Tisovi poza chrbát predstavuje príbehy odporu voči ľudáckemu režimu, ktoré pootvoria dvere do neprebádaného sveta malých aj veľkých hrdinských činov obyčajných ľudí. Slovenskí vedci a publicisti píšu o viac i menej známych osobnostiach, ktoré sa nebáli postaviť Tisovi, gardistom ani vlastnému strachu.
Nebezpečná myšlienka a netransparentnosť komunikačných sietí v čase nepokoja 1789 - 1799 Revolučné desaťročie na konci 18. storočia umožňuje vnímať, ako sa šírili netolerované myšlienky v atmosfére represie a strachu, ktorá prišla po ére jozefínskej slobody.
Druhý díl knižní trilogie "Naši" Němci obsahuje seznamy vysoce vyznamenaných vojáků Wehrmachtu narozených na území bývalého prvorepublikového Československa a Rakouska-Uherska. V tomto díle jsou na 312 stranách dokumentárně zaznamenány životopisy a vojenské kariéry všech nositelů Rytířského kříže, abecedně od L po Z.
První díl knižní trilogie "Naši" Němci obsahuje seznamy vysoce vyznamenaných vojáků Wehrmachtu narozených na území bývalého prvorepublikového Československa a Rakouska-Uherska. V tomto díle jsou na 280 stranách dokumentárně zaznamenány životopisy a vojenské kariéry všech nositelů Rytířského kříže, abecedně od A po K.