V předkládaném svazku autorky a autoři navazují na knihu Horizonty kognitivně-kulturní lingvistiky. Schémata a stereotypy v mluvených a znakových jazycích (2017). Kolektiv (částečně proměněný) tentokrát exponuje trojí téma: metaforu, stereotyp a kulturní rozrůzněnost jazyků jako obrazů světa.
V štvrtom zväzku súborného diela nazvanom O detektívke sú publikované zasvätené, ale prepiatym teoretizovaním nezaťažené štúdie o umení detektívky, o jej najznámejších tvorcoch i hrdinoch. Kornel Földvári sa neusiloval o encyklopedickú dôkladnosť sám svoju knižku prirovnal skôr k čitateľskému denníku.
V prvom zväzku súborného diela významného spisovateľa, humoristu a kritika Kornela Földváriho je publikovaný rukopis, ktorý sa našiel v pozostalosti. Autor ho pripravoval na vydanie v roku 1970, ale z politických dôvodov kniha nevyšla. Prvú časť autor venoval detektívnemu žánru, o ktorom neskôr vydal samostatnú publikáciu.
Identities in Flux offers a look at identity changes in the context of the processes of democratization and globalization on three levels. The first level is philosophical and is devoted to the themes of history, historiography, and memory, as well as the question of vulnerability and of identity itself.
Výber z literárnokritických textov publikovaných časopisecky a na webe v roku 2018. Zostavil ju literárny vedec Vladimír Barborík. Vypovedá o aktuálnej literatúre a jej reflexii, je teda aj príspevkom do diskusie o tom, či vlastne niečo také ako kritika a kritická literárna scéna ešte u nás vôbec existuje.
Pole výzkumu paremiologie je mezioborové, prolíná se s folklórem, jazykem, literaturou, historií a dalšími vzájemně provázanými disciplínami. Kniha předkládá systematickou analýzu přísloví opřenou o korpusové nálezy a srovnává jejich lexikální, sémantické a pragmatické aspekty napříč různými jazyky.
V súčasnej slovenčine, v jej skúmaní a opise registrujeme mnohé zmeny súvisiace s vývinom celého jazykového spoločenstva i s novými metódami a možnosťami výskumu jazyka a textových útvarov. Autori publikácie sa zamerali na niekoľko oblastí: pravopis alebo adaptácia prevzatých slov, lexikológia vrátane terminológie, štylistika s presahom do dištančného čítania.
Sborník prací věnovaných Bohumilu Hrabalovi nazvaný Hledání proluk chce být příspěvkem k diskusi o fenoménu Hrabal, jenž i přes bohatou literaturu předmětu stále provokuje k hledání nových hodnot a objevování nových kontextů.
Kolektivní monografie se pokouší představit různorodost a mnohostrannost projevů intertextuality jako charakteristické vlastnosti verbálního textu a sémiotického fenoménu souvisejícího s jinými znakovými systémy širokého kulturního kontextu.
Přítomný svazek přináší výbor z textů Mojmíra Otruby (19232003) z rozsáhlého období 60. až 90. let.
Autor publikácie prof. Rudolf Dupkala vysokoškolský pedagóg s vyše 30 ročnou praxou v oblasti filozofie, kulturológie a religionistiky ponúka v druhom doplnenom a rozšírenom vydaní svojej najnovšej publikácie - Fantóm imigrácie nový a originálny spôsob vnímania vzťahu dvoch odlišných kultúr a ich hodnotových systémov, konkrétne kresťanstva a islamu.
Kniha kriticky shrnuje dosavadní přístupy k výzkumu organizovaného zločinu, přičemž formuluje nové pojetí založené na reflexivní sociologii Pierra Bourdieua. Tento výzkumný rámec pak aplikuje na prostředí vyhazovačů a advokátů, jejichž povolání je v různých kontextech s organizovaným zločinem spojováno.
V r. 2010 sa kolegovia a žiaci J. Horeckého stretli v Kongresovom centre SAV v Smoleniciach na konferencii Človek a jeho jazyk. Prednesené príspevky sú zhrnuté v rovnomennej publikácii, ktorá voľne nadväzuje na tituly Človek a jeho jazyk 1. Jazyk ako fenomén kultúry (Bratislava, 2000) a Človek a jeho jazyk 2. Jazyk ako pamäť kultúry (Bratislava, 2001).
Publikácia predstavuje voľné pokračovanie série Človek a jeho jazyk a usiluje sa predstaviť dielo Jána Horeckého ako zdroj inšpirácií pri ďalšom skúmaní jazyka a terminológie v historickom i systémovom aspekte. S týmto cieľom zostavovatelia prinášajú výber štúdií a textov J.
Kniha Digital_Humanities není tradičně pojatým akademickým sborníkem esejí či spoluautorskou monografií. Jak uvádějí v předmluvě a doslovu její autoři, Digital_Humanities je výsledkem spolupráce na rukopisu se sdíleným přístupem, do něhož každý´ z autorů přispěl k psaní, revizi, přepisům a konečným úpravám celého díla.
Kniha je neformálnou učebnicou predmetu občianskej zrelosti a podporou kritického myslenia. Príspevky sú širokou ponukou pre každého čitateľa. Autori zastupujú rôzne profesie (teológia, filozofia, história, právo, publicistika, umenie, ) a texty sú rôznych žánrov (úvaha, spomienky, svedectvo, štúdia, báseň, esej, analýza, kresby, ).
Zborník referátov Zostavili Pavol Žigo a Milan Majtán
Věrnost překladu pojímá autor jako veskrze pozitivní hodnotu, o niž by mělo být usilováno, aniž jí lze v úhrnu jazykových prostředků cele dosáhnout.
Francie literární je soubor fejetonů o francouzských spisovatelích a jinonárodních slovesných tvůrcích, kteří delší nebo kratší čas ve Francii pobývali a tvořili. Jednotlivé texty jsou výsledkem několikerých pobytů v Balzakově zemi, během nichž autor pořídil také řadu fotografií, jež tyto fejetony a zároveň medailony doprovázejí.