Autor tejto populárno-náučnej encyklopédie chcel pripomenúť medzníky na ceste slovenského športu od druhej polovice 19. storočia až po dnešok. Jeho snahou bolo zosumarizovať najvýznamnejšie výsledky v olympijských športoch tých slovenských športovcov. ktorí výraznou mierou preslávili naše Slovensko. Veď už pred 1.
Originálne spracovaný prierez slovenskou figuralistikou zahŕňa najvýraznejšie osobnosti slovenského výtvarného umenia; takmer tridsiatich majstrov slovenského výtvarného umenia v 20. stor. – Sokola, Jakobyho, Galandu, Majernika, Mudrocha, Hloznika, Laluhu, Filu, Brunovskeho, Ormandíka, Rumanského a iných. Špecifickosť figurálneho prejavu bola doteraz nepovšimnutá.
Druhý zväzok reprezentatívneho výberu z tvorby Slovákov v zahraničí prináša krátke prózy známych i menej známych exilových spisovateľov (Hronský, Klas, Lahola, Jurina, Grosman...), aj najvýraznejších protagonistov krajanskej literatúry (Hronec, Demák, Benka, Fúziková a i.).
Kniha literárnych a osobnostných profilov spisovateliek združených v Klube slovenských prozaičiek Femina je svedectvom o živote a diele autoriek, ktoré prezentujú tzv. „ženskú“ literatúru a významným spôsobom spoluutvárajú slovenskú literárnu scénu.
Popri iných zásluhách štúrovcov sa akosi zabúda na to, že títo mladíci boli aj priekopníkmi slovenskej turistiky a cestopisnej literatúry. Na lýceu v Bratislave založili Cestovateľský spolok. Cestovanie (či už na voze, na nebezpečnej plti alebo jednoducho peši) bolo v tých časoch dobrodružstvom a zároveň najlepším spôsobom, ako spoznať krajinu a ľudí.
Mladá slovenská historička prináša nový pohľad na históriu a vlastnícke pomery v Gemeri v stredoveku, najmä na mesto Jelšavu a Jelšavské panstvo od vzniku Uhorského kráľovstva do konca vlády Mateja Korvína, keď sa centrom panstva stal Muránsky hrad. Skúma rozvoj mesta, remesiel a obchodu v Jelšave a okolí a vlastnícke pomery na panstve.
Abeceda je večnou témou predškolákov a prváčikov. Tentoraz si ju zobral na mušku skutočný čarodej slovných hier, očarujúcich rýmov a vtipných metafor.
Majster záhoráckej tematiky zábavne vysvetľuje, „prečo je Záhorie pupkom sveta“. Nová záhorácka epopej na motívy slovanskej mytológie sa začína samým bohom Perúnom alias Paromom. Dozvedáme sa prekvapujúce skutočnosti o vzniku záhorských obcí – Sološnica, Kuchyňa, Jabloňové, Lozorno, Stupava...
„Román Oskar ide do neba je v slovenskej literatúre ojedinelý jav. Háber dokazuje, že aj život obyčajného človeka môže v sebe ukrývať protirečenia hodné Dostojevského spracovania témy o vine a treste...
V dramatickom románe s provokujúcim názvom, opakom biblického prikázania, známy prozaik zachytáva zložitosť obdobia druhej svetovej vojny, keď sa kruto lámali ľudské osudy i charaktery.
Druhý zväzok exkluzívneho výberu zo zlatého fondu slovenských rozprávok v majstrovskej literárnej úprave najlepšieho súčasného rozprávkara zahŕňa 25 populárnych i menej známych rozprávkových skvostov.
Divadelné hry približujú udalosti revolučných rokov 1848 – 1849, ktoré položili základy národného jestvovania Slovákov. Hlavnými postavami sú Hurban, Hodža, Štúr, ale aj menej známi aktéri Slovenského povstania, napr. Štefanovič, večný „opozičník“ štúrovcov. Autor skoncentroval udalosti zimnej dobrovoľníckej výpravy do javiskového priestoru.
Vstúpte do zázračného sveta čudesnej babky zelinkárky a jej kamarátky sojky. Ocitnete sa na kraji Čarovného lesa, zoznámite sa s kozou Rozetou, s Maruškou a Matejom, zistíte, kto zaklial rieku, ako sa medveď zaľúbil, ako Dobromila pomohla cestným drotárom, malej Frederike i zatúlanému jahniatku.
Obľúbený autor detskej literatúry pokračuje v sérii úspešných zábavno-poučných knižiek o úskočnosti našich slov. Tentoraz si vzal na mušku slová, ktoré sú aj nie sú naše. Viete napríklad, čo má jogurt spoločné s Tureckom? Alebo skica, rizoto, havária, tanier s Talianskom? A že koč, bosorka, korbáč patria vlastne Maďarom?
Po úspešnej prvej časti projektu „www.skutočnosť.com“ autor ďalej komponuje osudy ambicióznych súčasníkov (polygrafa Píša a jeho manželky reštaurátorky Pauly) v zložitých, krízou poznačených ľudských vzťahoch. Svojsky nadväzuje na benátske motívy Goetheho, Kollára, T. Manna a ďalších, aby optikou blízkou Rilkemu či Brodskému nazeral pod povrch skutočnosti.
Odborníčka na kulinárnu kultúru a bývanie pokračuje v pútavom opise tradícií stolovania v Európe a na Slovensku. V tomto diele sa venuje najmä úlohe žien v dejinách i v domácnostiach a dejinným premenám ženskej roly, vybaveniu kuchýň a „ženským“ potravinám i pochutinám – cukru, medu, káve, čaju, čokoláde.
Kniha Zborník Matice slovenskej: Obnovením vydávania Zborníka Matice slovenskej nadväzujú autori na dobrú tradíciu Matice slovenskej v oblasti utvárania podmienok na vedecký výskum slovenského jazyka, slovenskej literatúry, histórie a kultúry. Zborník zahŕňa tri tematické časti: I. Ľudovít Novák v dejinách slovenskej jazykovedy a kultúry, II.
Kniha Zborník Matice slovenskej: Ak dnes rozbiehajú autori publikácie vydávanie Zborníka MS - literárna veda, robia tak nielen z piety k matičnej tradície (bývalý Sborník Matice slovenskej sa vydával v rokoch 1922 - 1943, neskôr v jeho rámci samostatne vydávaná literárnohistorická časť 1935 - 1943).
Andrej Hlinka patrí ku kontroverzným postavám našej histórie. Jedni ho zatracujú, iní velebia. Táto kniha nemá ambície ani vyzdvihovať, ani zatracovať. Opisuje Hlinku z rôznych pohľadov – ako kňaza, vedúceho predstaviteľa strany, bojovníka za autonómiu Slovenska, ale ajako človeka. Je ďalším kúskom do mozaiky národných dejín.