Vynikajúci esejista vo veľkolepo koncipovanom projekte Slovenskej vlastivedy pútavým štýlom sprítomňuje najpozoruhodnejšie osobnosti a historické udalosti jednotlivých krajov Slovenska.
O bojnických teplých prameňoch píše už Zoborská listina z roku 1113!
Priamy účastník (či skôr obeť?
Zbierka desiatich čarokrásnych rozprávok patrí k najkrajším klenotom detskej tvorby J. C. Hronského. Vtiahne Vás do malebného sveta fantázie, kde pravda víťazí nad klamstvom, dobro nad zlom, láska nad nenávisťou, nevtieravý humor sa snúbi s múdrosťou, ktorú do tradičnej rozprávky vkladali generácie našich predkov.
Životný príbeh mladej veterinárnej lekárky sa dramaticky zauzľuje v momente, keď v zabitom zvierati na sanitnom bitúnku diagnostikuje nebezpečnú sneť slezinovú – antrax... Rovnako nebezpečné bolo koncom 70. rokov ísť do sporu s nadriadenými, ktorí sa snažia celú záležitosť ututlať.
Publikácia Svitanie na východe (Národno – politické, kultúrno – spoločenské a literárne integračné procesy na východnom Slovensku 1918 – 1945) vychádza ako 5. zväzok edície Spisy slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej. Tematicky, chronologicky i metódou nadväzuje na predchádzajúce monografie Strieborný vek I.,II. (1970) a V čierťažiach búrok (2001).
Predavač talizmanov sprítomňuje magickú atmosféru Večného mesta - prvej zastávky na Hronského neľahkej exilovej púti - náhly kontrast nadčasovosti a každodennej tragiky emigranta... Rím doslova fascinoval Hronského a ponúkol mu vzácnu inšpiráciu a motiváciu na stvárnenie pozoruhodných diel.
Autor sa v románe kriticky vracia k vojnovým udalostiam a k Slovenskému národnému povstaniu. Dominuje téma násilia a utrpenia, ktorá vyplýva z neschopnosti komunikovať – jedna z podstatných tém literatúry 20. storočia.
Predkladaná kniha pri 145. výročí založenia, teda pri 145. narodeninách Matice slovenskej prináša zaujímavý, ba obdivuhodný prierez jej dejinami.
Konštantín Čulen (1904 – 1964) bol mnohostranne činným človekom: novinár, spisovateľ, historik, politik, zapálený rodoľub. Je autorom asi 40 knižných publikácií na kultúrne, politické a historické témy.
VI. zväzok knižného vydania Heraldického registra Slovenskej republiky koncepčne i obsahovo nadväzuje na prvých päť zväzkov heraldického registra. Na rozdiel od doterajších zväzkov kvantitatívne výraznejšie sa prezentujú popri erboch miest a obcí aj erby občianske a inštitucionálne.
Kniha PROTI aj ZA s podtitulom Kritika sa kritikou opravuje je pendantom knihy Z prelomu storočí, z rozhrania žánrov. Tvorcovia a diela (v) zovretí dobou (2006). Renomovaná kritika ju prijala súhlasne ako žiadúci príklad atraktívnej prezentácie vedy (V. Petrík), respektíve ako užitočné a zároveň príjemné „prechádzky po parku literatúry a jej žánrov“ (J. Bžoch).
Svojrázny majster, autor fascinujúcich sklomalieb, dokázal originálne skĺbiť ľudové tradície s kultivovaným výtvarným prejavom. Jeho tvorba rezonuje prostredníctvom početných výstav aj v zahraničí a je na škodu slovenskej kultúry, že doteraz nebolo možné predstaviť jeho dielo v reprezentačnej viacjazyčnej monografii.
Dvojzväzkový výber najkrajších skvostov svetovej lyriky v preklade básnika Karla Strmeňa, ktorý po prvý raz vyšiel v Ríme roku 1972, je fascinujúcou ukážkou Strmeňovho prekladateľského umenia a jedným z najvýznamnejších diel slovenského literárneho exilu.
Obsiahla encyklopédia jazykových a národných spoločenstiev Európy je v slovenskom i v európskom rámci ojedinelým pokusom zmapovať etnolingvistické bohatstvo nášho kontinentu. Dielo je výsledkom niekoľko desaťročí trvajúcej gigantickej práce literárneho vedca a lingvistu, veď len súpis použitej literatúry obsahuje vyše 1400 položiek.
Výber z epigramatickej a aforistickej tvorby R. Dilonga vyšiel po prvý raz roku 1974 v zahraničí. Dielo dokladá spisovateľskú erudíciu autora, zručnú prácu so slovom, lapidárny humor. Stlmené slovíčko potvrdzuje brilantné zvládnutie týchto žánrov.
Významný slovenský historik a slavista jedinečným spôsobom zhodnotil doteraz nepublikované pramene o devínskej národnej slávnosti 24. apríla 1936, ktorá v mnohom predznamenala ďalšie pôsobenie a rozvoj štúrovského hnutia. Osvetľuje tento zlomový bod našich dejín, podáva dôslednú rekonštrukciu udalosti, prezentuje prejavy a prednesy, ktoré na slávnosti odzneli.
Prostredníctvom esejí, úvah a rozhovorov sprítomňuje známy literát a publicista pätnásťročie spoločenských pohybov od novembra 1989, ktoré zmenili charakter a dosah slovenskej umeleckej tvorby. Nastoľuje jednoduché otázky a hľadá zložité odpovede: Kam sa podel spisovateľ, kam sa podel čitateľ, kam smeruje vulgarizácia a komercionalizácia médií.
Bol raz jeden kráľ, ktorý mal verného kuchára a šikovného pekára. Žilo sa im ako v rozprávke, až kým jedného dňa na poľovačke nenatrafili na osamelý dom, v ktorom bývali tri všetečné dievky... A čo bolo ďalej?
Autor výrazne zasiahol do celonárodného diania ako básnik, prozaik a publicista, redaktor, organizátor činnosti Matice slovenskej a Slovenskej ligy, mimoriadne tvorivý rozhlasový pracovník i riaditeľ Slovenského rozhlasu počas vojnových rokov a jeden z hlavných iniciátorov vzniku Slovenského divadla v Prešove.