Medená krajina. O špaňodolinskom poklade a o tom, ako sa z lesného škriatka stal permoník Jestvovanie permoníkov, spojené najmä s banskými oblasťami Slovenska, bolo opradené mnohými rozprávaniami a povesťami.
Veľkí vedia, aký je Ježiško dobrý, spravodlivý a láskavý. Pripomínajú im to práve malí, ktorí pri vianočnom stromčeku ošťastnievajú. Vianoce dávajú totiž priestor dospelým, aby pozorne načúvali svojim deťom. Až vtedy sa dozvedia o ich vnútornej čistote, až vtedy si uvedomia ozajstnú pravdu maličkých.
Pred takmer polstoročím vyšiel tento výber najkrajších, najznámejších rozprávok zo zbierok Pavla Dobšinského, s malebnými obrázkami Emila Makovického.
Súhrn zaujímavých informácií, odborných poznatkov a skúseností z pozorovania ponúka fascinujúci obraz o živote jelenej zveri u nás.
Národný kalendár si už obálkou pripomína okrúhle tridsiate výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky a k tomuto významnému výročiu sa venuje aj na viacerých stranách v autentickom článku o boji za slovenskú štátnosť. Čitatelia sa na viac ako tristo stranách v tomto vydaní Národného kalendára dozvie o množstve ďalších významných udalostí a výročí.
Kniha, sa mala pôvodne volať Národná svätyňa, resp. Národný panteón. Znelo to však príliš pateticky. Tým, čo Prvé slovenské ev. a. v. gymnázium roku 1862 založili, nešlo pritom o pátos, o vznešené slovíčka. Šlo im o školu. A že ju ich neprajníci nazvali krpčiarskou či mendíckou, to ich už netrápilo. Naopak, hrdili sa tým.
Ak sa rozhodujete, čo máte na výlete východným Slovenskom navštíviť okrem čarovnej prírody, táto kniha vám napovie. Jej autor ponúka historické udalosti Spiša a rozvíja ich v povesťových príbehoch.
Na severe kopcovitá krajina, na juhu nížina, nájdete tu naše malé veľhory i slovenské more. A taktiež množstvo vzácnych pamiatok na rušné dejiny tohto kraja: hrdých hradov a malebných hradných ruín, majestátnych chrámov, umeleckých pokladov a vzácnych písomností.
V rušnom osemnástom storočí sužovali celé Slovensko vzbury, povstania, vojny i rozličné choroby. Povstalecké i vládne vojská brali ľuďom v chudobných drevorubačských osadách a dedinách na Horehroní aj to najposlednejšie. Útlak a bieda boli ich každodenným údelom. Mnohí sa s tým odmietli zmieriť a brali spravodlivosť i svoj osud do vlastných rúk.
Predkladaná vedecká monografia uznávaného odborníka v oblasti ústavného práva a teórie štátu a práva, rozoberá a hodnotí najdôležitejšie ústavnoprávne, štátoprávne a spoločensko-politické vzťahy, ktoré vznikajú pri uskutočňovaní štátnej moci príslušnými štátnymi a samosprávnymi orgánmi a sú upravené v platnej Ústave Slovenskej republiky ako aj
Text výnimočnej monografiu oproti prvému vydaniu autorka prepracovala, podstatne rozšírila, doplnila a priniesla viaceré novinky. Dopĺňa pestrý o ilustračný materiál, historické i súčasné fotografie, kresby a časti plánovej dokumentácie pohľady, pôdorysy a rezy vybraných objektov.
Vedecká monografia zachytáva výnimočný fenomén štúrovcov, ktorý zasiahol do všetkých sfér duchovného života pri zániku feudalizmu v polovici 19. storočia.
Súhrn zaujímavých informácií, odborných poznatkov a skúseností z pozorovania ponúka fascinujúci obraz o živote jelenej zveri u nás.
Šikovná a múdra piatačka Lola Holá má okrem čudného priezviska jeden veľký problém. Dyskalkúliu. Že čo to je?
Milí mladí čitatelia, táto kniha vám rečou komiksových obrázkov a stručným sprievodným textom rozpovie úchvatné dobrodružstvá slovenského šľachtica Mórica Beňovského.
Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky nie je iba turistickou atrakciou a ozdobou Prezidentského paláca. Je zároveň symbolom, jedným z atribútov slovenskej štátnosti. Jej história siaha k počiatkom konštituovania prvej Česko-Slovenskej republiky, avšak korene osobných stráží treba hľadať v dávnej minulosti.
Na svete ich je mnohonásobne viac ako ľudí. Na jednom štvorcovom kilometri vraj žije viac ako milión pavúkov rozmanitých foriem od veľkých strehúňov cez jedovaté pradiarky, križiaky, plachtárky, listovníky, beháriky, cedivky a mnohé ďalšie čeľade, rody, druhy.