Básnickým debutom mladého autora bola v roku 2004 Zem tajných obojživelníkov. Nová zbierka Vynález dúhy nadväzuje na túto prvotinu, a ako to býva v prípade talentovaných autorov, je zároveň čímsi viac. Zvláštnou a neošúchanou je už forma básní, ide vlastne o "básne v próze".
Básnická symfónia mladého tvorcu. literáta. šéfredaktora magazínu Dotyky. prezráda literárny cit. zmysel pre triezve vrstvenie rýmov. čitateľne zašifrovaných myšlienok a lyrických skratiek. Hlavným námetom i adresátom básnikového brnkania na struny nadrealizmu je ona – nepomenovaná. nežná i zavše nečakane krutá bytosť. ktorá prebúdza city. vášne i úzkosť.
Dielo je zbierkou štrnásťriadkových veršov, v ktorých autor opisuje divadelný sveta a popredných slovenských hercov.
Zbierka, členená na tri časti, sa aj vďaka umeleckej, ale predovšetkým osobnostnej zrelosti autora, sústredí na prežívanie kompromisných zamotaných situácií. Autor ich však nevníma ako prekážku, naopak, sám sebe dovoľuje prežiť i tieto stránky života a vďaka nim ďalej dozrieva.
Najnovšia zbierka básní mladého, talentovaného košického autora.
Sbírka veršů, převážně textů písní, které autor napsal v období svého života. Verše voní nádechem country stylu, jehož je autor příznivcem. Hlavním tématem je víra v přátelství a láska a k rodičům, dětem, ženám a přírodě.
Jaroslav Seifert říkal, že město, které milujeme, musíme ohmatat nohama. A jak jinak si zamilovat město na Seině, než je prochodit křížem krážem a vnímat každý detail? Chodit až do únavy a i ve snu si vybavovat zřetelně prchavé vjemy, v nichž se střídají místa důvěrně známá s dechem osob, co prošly našim životem a někam se vytratily!
Toto vydání pěti Závadových básnických sbírek - rané Panychidy (1927), Sirény (1932), Cesty pěšky (1937), Hradní věže (1940) a pozdního Na prahu (1970) - přináší cenné informace zejména o raných, původních podobách Závadových textů, které posléze procházely pronikavými proměnami pod vlivem okolností literárních i mimoliterárních.
Život. Často sa pýtame a hľadáme v ňom jeho podstatu. Odkrýva nám tajomstvá nového, nepoznaného. Rezonujú v ňom chvíle radostné ale aj trpkosť a smútok. Odpoveďou býva nájdená harmónia v samotnom z nás. V mnohých životných obdobiach mi ju pomáhajú nájsť príroda, hudba a vôbec krásno v umení a vo veršoch.
Juraj Kalnický - básnik, prozaik a prekladateľ - aj v zbierke básní Leto tvojej nehy sústreďuje zrelé plody autorskej skúsenosti a literárnej erudície. V sugestívnych a brilantných textoch prezentuje suverénne ovládanie rozmanitých kreatívnych techník a schopnosť originálne rozvíjať výdobytky produktívnych umeleckých výbojov slovenskej i ruskej poézie.
"Vďaka Colonnovi za tých pár čerstvých, osviežujúcich kvapiek, ktoré u nás rozhodil tento rozšafný sicílsky mág, pirát, korzár. Jeho momentky z rodného ostrova prinášajú pohodu, je tam rovnako chudobne a vľúdne ako v terchovskej drevenici. Predsa len máme čosi spoločné, dôverne známe, takže nijaké podozrenie, tu sa básničky necicajú z prsta..." Štefan Moravčík
"Autorka využila a rozvinula potenciál svojej poézie bez toho, aby jej verše stratili na spontánnosti a sviežosti jej debutu. Napriek tomu, že v Eggenhofferovej jemnopise nie je zanedbaný nijaký detail, autorka si naďalej uchováva prirodzený, nefalšovaný výraz." Peter Bilý
V najnovšej básnickej zbierke autor výstižne kombinuje životnú zrelosť, múdrosť poznania s originálnou, svojsky osobitou výstavbou básne, tak ako sa to vždy usiloval aj v predchádzajúcich zbierkach. Gallo i v týchto básňach funkčne využíva prekvapujúce pointy, rozmanitosť a bohatosť svojej básnickej obrazotvornosti.
Sľubný literárny rozbeh Ľudovíta Barana (pseud. Ľ. Bešeňovský) prerušila povojnová emigrácia. Zaujímavým výberom z básnickej tvorby sa do slovenskej literatúry vracia výnimočne kultivovaný, senzitívny tvorca.