Leitmotívom zbierky Podoby milosti je nenápadný, jemný smútok z bytia. V básnickej výpovedi sa tu stíšene akcentuje pominuteľná nádhera sveta. Krásu na váhach dvíha do výšok ťaživá pominuteľnosť. Skutočnosť v mikrozáberoch i vo svojej monumentálnosti je k dispozícii dočasne. Je tu z milosti, vďaka ľudskému vedomiu, s ktorým zaniká.
V próze Jany Juráňovej Rodinná oslava podniká rozprávačka introspektívne road movie po cestách svojich spomienok na mladosť i dospelosť, súvisiacich so širším rodinným zázemím. Súčasťou asociačného prúdu sa stávajú rôzne drobné príbehy z nepísanej rodinnej histórie.
Básnická kniha Aleny Brindovej Prekročenie frontovej línie je vo svojej podstate ľúbostnou poéziou. K odvekej téme lásky však pristupuje inovatívne, cez viacvrstvový obraz vnútorného aj partnerského zápasu, ktorý sa stáva súčasťou komplexnej metafory „frontovej línie“.
Vnútorný exil s podnadpisom Autobiografické črty z tichej izby je bibliofília, v ktorej autor temati-zuje a lyrizuje svoju solitérnu životnú púť. Texty vynikajú otvorenosťou, úprimnosťou a prekvapivou citlivosťou, ktorá nám dovolí nahliadnuť priamo do básnikovej tvorivej dielne. Na minimálnej ploche sa nám podarí prežiť spolu s autorom podstatnú časť jeho života.
Co si přejete ze všeho nejvíc?
Hlavní hrdina Jan s oblibou cestuje po Evropě. Vždycky si v daném místě najde jednoduchou nekvalifikovanou práci na uživení s cílem poznat ducha města a hlavně něco zažít. Baví ho ty začátky, kdy je něco nové, zatím nepoznané, baví ho žít okamžikem, chlastat, střídat holky a sbírat zajímavé zážitky.
Spisovatel a pražský rodák Franz Kafka se řadí mezi nejvlivnější literáty minulého století. Přestože uplynulo sto let od jeho úmrtí, zájem o jeho díla neopadá. Kafkovy romány a povídky mají světu stále co říci, a proto vychází u příležitosti kulatého výročí tato publikace, jako hold slavnému literátovi.
Novela Meta temnostní je psychologická sonda do světa ženy, která se nikdy neprotivila řádu, která se řídí heslem: Miluj a čiň co chceš. A přece se tato žena nakonec dopustí osudového činu, který je hrozivý nejenom pro ni. Novela klade otázky po příčinách našich vin, zejména vin z lásky k blízkému člověku.
Poviedka v limitovanej edícii – exkluzívne vianočné vydanie so zlatou razbou Autor New York Times bestsellerov Max Lucado prináša nadčasový príbeh, ktorý vás zahreje pri srdci. Predstavte si dedinku na malebnom anglickom vidieku za čias kráľovnej Viktórie, kde sa len zriedka udeje niečo výnimočné… s výnimkou Vianoc.
Poezie Anny Štičkové v knize Všude pak viděla husy je věnována prožívání národní či náboženské identity a může být cestou k identitě i integritě personální a způsobem jejího budování prostřednictvím generačních vzpomínek a udržování rodových ritů.
V novej zbierke Miroslava Brücka sa stlmená básnická projekcia pomaly vynára z mapy času a mizne na konci (niekedy až) minimalistickej plochy textu. Nostalgická atmosféra istej ľudskej intimity má svoje motivické ťažisko v tieni, ktorý však nevrhá alter ego básnika, ale bytie.
Pastirčákova duchovne substanciálna poézia sa aj v zbierke v nikom a nikde usiluje zachytiť ľudské vedomie ako deficitnú a neúplnú entitu, ktorá hľadá pevný bod, ťažisko, v kontexte spoločenskej, kultúrnej a etickej nestálosti. Z tohto kontextu sa črtá umelecky výrazný obraz zápasu o vnútorné ja, o jeho zmysluplnú a niekedy márnu súvzťažnosť s Bohom.
Bendzákov básnický rukopis má svoju existenciálnu a generačnú výpovednú hodnotu, lebo nechce byť ničím iným, len záznamom chvíle, v ktorej sa konfrontuje neistá empíria osamelého subjektu s tým, čo ju presahuje vzťahovo, eticky či duchovne.
Reedícia tejto zbierky nie je len potvrdením toho, čo si všimla dobová kritika v súvislosti s Osamelými bežcami, princíp, podľa ktorého sa poézia chápe ako „pohyb k ľudskosti“ a zároveň sa identifikuje s autenticitou „beatnickej revolty“, v hre je opäť dobovo novátorské koncipovanie významových vrstiev básne pomocou nesterilného, rôznorodého jazyka reflexie,
Štrpkov text Tichá ruka, podobne ako iné básnické výpravy tohto autora, skúma identitu subjektu a v kontexte pominuteľnosti (nerovného súboju s časom) nanovo otvára otázky zmyslu ľudskej existencie.
Pan Bouda se snaží nezanechat po sobě žádnou stopu (přičemž tato kniha už svou existencí tuto snahu odsuzuje k nezdaru). Není to v dnešní narcistní společnosti vlastně ta největší ctnost?
96 strán neskutočnej jazdy do tajov erotiky prostredníctvom básní plných fantázie a zmyselného snenia. Erotika, pulzujúca vášeň a fantázia, to všetko a ešte viac v našej zbierke básní Clitória. Zbierka básní plná erotiky, zmyselnosti a bláznivej fantázie. Za siedmimi horami a za siedmimi dolinami, kde sa voda sypala a piesok sa lial, tak tam sa to nestalo.
Aladinův problém je posledním z řady velkých beletristických děl Ernsta Jüngera, zabývajících se otázkou bytí člověka v tomto světě. Aladinův problém je kouzelná lampa nesoucí materiální, duchovní a erotickou moc nečekaně proudící k jedinci. Jak s ní člověk naloží a co mu tato moc umožní? Nebo na ni ztroskotá a zahyne?
Někdy to ženská prostě vydrží, strašně dlouho nic nenapsat. Jen tak žije, pracuje, stará se, pozoruje a přemýšlí o všem, co vidí, slyší a prožívá. Sem tam sice něco v duchu okomentuje a něco ji napadne, ale má tolik práce, že proud povinností odnese komentáře a nápady.
Anna Siedykh v zbierke Cudzinečnosť píše v dvoch jazykoch: v rodnej ukrajinčine a v slovenskom jazyku, ktorý sa stal jej druhým domovom. V básňach sa vytvára unikátny priestor, v ktorom sa ukrajinčina a slovenčina prelínajú, vedú rozhovor a odkazujú na seba. Básne nie sú prekladmi, ale vyznaniami, ktoré vychádzajú z blízkosti a zároveň z rôznosti jazykov a kontextov.