Mistrovské vizionářské dílo Ernsta Jüngera odehrávající se na odlehlém skandinávském ostrově patří mezi neprávem opomíjené skvosty německé literatury poloviny minulého století.
Jedenáct současných arabských spisovatelů a spisovatelek uvedených v této antologii spojuje nejen literární talent a arabština, v níž píší, ale také prestižní ceny, které získali za své romány doma i v zahraničí.
Jednou vetou: básne o prežitom. V druhom zväzku čitateľsky príťažlivých básní ponúka autor zrelé lyricko-reflexívne texty s existencialisticky ladenou optikou. Poézia v podobe starostlivo vypracovaných, verzologicky vybrúsených a metaforicky vynaliezavo pestrých básní prináša výzvy, podnety i zamyslenia.
To ne!
Buzássyho poézia zo sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia je poznačená dramatickou životnou situáciou človeka, ktorý na začiatku stratil tak veľa, až sa zdalo, že stratil všetko.
Titul kompozične nadväzuje na Rakúsovej knihu Fiktívne rozhovory z roku 2018. Autorka tu svojsky reflektuje tvorbu autorov ako Pavel Vilikovský, Dušan Mitana či Oleg Pastier a okrem toho sa zameriava na dva základné tematické okruhy – preklad a rozprávku. Zachytáva teoretické koncepcie Františka Mika, Jána Zambora a Mariána Andričíka.
V životě je stále co slavit. A během oslav se často přihodí leccos zajímavého!
Kobold (Přebytky něhy a Přebytky lidí) je dvojromán. Dva příběhy v jedné knize jako dva živly — voda a oheň, který viděné přetavuje. Nebo dvě řeky slité v jeden tok?
Labe je Elbe. Elbe je cesta. Víc než tisíc kilometrů dlouhá cesta. Cesta snů z Čech k moři, k oceánu. Elbe je řeka Čechů a Němců, Němců a Slovanů, Západu a Východu. Tepna, která spojuje českou kotlinu, Čechy, Böhmen, s okolním světem, kam se prodrala Českou branou v hradbách našich hor. Elbe je příběh, příběh nás lidí kolem řeky.
VŠADE, KDE JE ĽUDSKÝ ÚSUDOK, NÁJDEME AJ ŠUM Predstavte si, že dvaja lekári v tom istom meste určujú rozdielne diagnózy rovnakým -pacientom, alebo že dvaja sudcovia na tom istom súde vymeriavajú rôzne tresty páchateľom za rovnaké zločiny.
Valentína sa ocitá v rukách svojho najväčšieho nepriateľa, ktorý sa snaží pokoriť jej hrdosť, zlomiť jej vôľu a vytĺcť z nej lásku k jedinému mužovi, ktorého kedy milovala. Želaním hlavnej hrdinky je jej vlastná smrť, ale nádej, že by ešte stále mohli žiť jej rodičia, ju núti poddať sa svojmu osudu v Néliovom zajatí.
Štefan Lazorišák sa narodil 25. 10. 1959 v Košiciach. Po maturite na gymnáziu v rodnom meste odišiel študovať jadrovú fyziku na České vysoké učenie technické do Prahy. Štúdium prerušil a už sa k nemu nevrátil. Istý čas sa pohyboval v prostredí pražského undergroundu. Po návrate do Košíc začali vznikať začiatkom 80. rokov jeho prvé texty.
Zobliekanie očami je štvrtá básnická zbierka Jany Šimulčíkovej. Básne spisovateľka popri publicistike, prózach a knihách pre deti a mládež píše od mladosti, ale prevažne len z vnútornej potreby v citovo vypätých chvíľach. Aj preto sú medzi jej zbierkami /Brnkanie na city (1999), Pred zrkadlom (2013), Lyrika do kufríka (2019)/ viacročné prestávky.
Každý z nás prožívá vlastní příběh a nejinak to mají ti, o nichž vypráví Marta Hlušíková. Žijí si své životy ve svých mikrosvětech. Některým se vede dobře, jiní se trápí a neví, jak ze začarovaného kruhu ven. Tak či tak, autorka má ve svém srdci i na papíře dost místa pro všechny. Protože to, co je dnes povídka, může být zítra skutečnost.
Palestínsky básnik, prozaik a esejista Mahmúd Darwíš (1941 – 2008) patrí k najvýznamnejším arabským básnikom 20. storočia. Autorovi sa jedinečným spôsobom podarilo zobraziť utrpenie a krivdu spáchanú na jednej malej časti veľkého národa a dokumen¬tuje ich vlastným svedectvom človeka, ktorého obrali o do¬mov.
Je Štědrý večer a na pražské hlavní nádraží přijíždí vlakem z Berlína autor této knihy. Kamarádům, se kterými se měl potkat, se nemůže dovolat, a tak se vydá do města sám. Padá sníh, ulice jsou prázdné, zdánlivě nejklidnější den v roce. Vzpomene si, jak se tu jako malý chlapec ztratil.
Afghánistán, 1975: dvanáctiletý Amír zoufale touží po vítězství v místním turnaji papírových draků a jeho věrný přítel Hasan mu slíbí pomoc. Ani jeden z nich však netuší, že toho odpoledne potká Hasana neštěstí, které jim oběma změní život navždy.
Prózy Alty Vášovej, charakteristické reflexívnosťou, metaforickosťou a špecifickou syntaxou, často zvláštne rytmizovanými pasážami, v poslednej dobe ešte výraznejšie inklinujú k premosťovaniu medzi autobiografickým a aktuálnym dobovým kontextom – či už prostredníctvom ironizovania či vnútorne zaujatého, zapáleného komentovania spoločensko-politickej situácie
Príbeh mladučkej veštkyne, ktorá má nečakanú úlohu zachrániť vieru v starých bohov a popri tom aj svojho brata zajatca rímskeho cisára.
Tretia publikácia Jozefa Janta, ktorá vyšla pod názvom Opona večnosti je celoživotnou zbierkou jeho básni. Kým v predchádzajúcich knihách poviedok (Púť za poznaním, Na ostrých streľbách) založených na spomienkach autor odkrýva, o. i., neľudskosť komunistického režimu v 50.