Autor ponúka čitateľovi súbor textov zrodených na prelome storočí. Pokúsil sa zostaviť knihu čítavú, nenadbiehajúcu však vkusu čitateľa. Má ambíciu poskytnúť istú sumu poznania a zároveň vzbudiť aj pocit potešenia zo spôsobu, akým sa to predostiera.
Za socializmu cirkvi vykrikovali, že chcú odluku od štátu. Dnes sú zubami nechtami proti. Prečo je to tak? Prečo sa tomu tak bránia? Ako je tomu inde vo svete? Čo nás vlastne stojí cirkev a čo za to dostávame. Aký je jej majetok?
Čo neviete o cirkvi. Škandály po celom svete – detské obete a súdne procesy. Cirkev všetko utajuje. Množstvo šokujúcich faktov. Je náboženstvo vecou morálky alebo iba pokrytectva? Aká je skutočná morálka cirkvi?
Fenomén klinické smrti vtoupil do širokého povědomí teprve po zveřejnění výzkumů dr. Raymonda Moodyho. Lidstvo se s ním však setkávalo již odedávna a staré záznamy nás přesvědčují o tom, že kdysi tomuto jevu lidé rozuměli lépe než dnes a dokonce jej uměle navozovali a využívali k nejrůznějším zasvěcením. O tom ostatně svědčí tzv.
Jesse Custer už přežil setkání s rasistickým šerifem, Svatým zabijákem i sadistickým úchylným vrahem. Jeho pátrání po Bohu pokračuje. Nyní mu však šlapou na paty nemilosrdné stíny z minulosti, na které se zoufale snažil zapomenout.
Anglický filozof a politolog John Gray pokračuje ve vytříbeném, přitom však velmi břitkém, až nelítostném odhalování klamné iluze lidstva, která se nazývá víra v pokrok. Eseje původně vznikaly pro londýnský týdeník New Statesman, lze je tedy považovat i za svého druhu komentáře ke světovému dění na prahu 21. století.
Pro svou sedmnáctou knihu (po osmi románech, dvou novelách, sbírce povídek, dvou sbírkách literárních parodií, dvou sbírkách fejetonů a divadelní hře) si nejúspěšnější tuzemský spisovatel Michal Viewegh zvolil žánr deníku.
Kniha shromažďuje více než šedesát vzpomínek umělců a přátel, reportáže, studie, kresby a fotografie ze života jednoho z nejoblíbenějších českých herců Vladimíra Menšíka.
Bohato ilustrovaná zbierka povestí stelesňuje mnohoročnú zberateľskú prácu publicistky Hany Koškovej. Námety čerpala z miestnych archívov, obecných kroník, publikovaných prameňov i od autentických rozprávačov.
Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta.
Neuveriteľných 137 543 prístupov zaznamenal anonymný autor Maxim E. Matkin na svoju knihu príbehov Polnočný denník v internetovom časopise inZine. Do tohto čísla nie sú započítané reakcie na dielko, ktorých bolo niekoľko stoviek.
Mladá průvodkyně cestovní kanceláře, několik manželských párů, dvě studentky, dva homosexuálové, poslanec, spisovatel a přinejmenším čtyři literární kritici - to jsou hlavní postavy románu našeho nejčtenějšího současného spisovatele.
V knihe Veľké dámy, malé cnosti sa zoznámime s deviatimi pútavými príbehmi z francúzskych dejín približujúcimi menej reprezentatívne stránky života slávnych osobností. Tentoraz sa pod drobnohľadom Juliette Benzoniovej ocitli veľké dámy na kráľovských dvoroch, ktoré natoľko túžili po moci, že neváhali využiť milostné intrigy, ba ani vraždu.
Po úspešnej prvotine Dominika Dána Popol všetkých zarovná prichádza jeho druhá kniha, v ktorej je napätie dávkované presne podľa receptu skúseného majstra. V príbehu sa autenticita opäť prelína s autorovou fikciou.
Mexická vlna je najsmutnejšia a najkrajšia Matkinova kniha. Ako prvé dve (Polnočný denník, Slovart 2002, Láska je chyba v programe, Slovart 2004) aj tretí Matkinov román si mohli čitatelia na pokračovanie čítať v dennej tlači.