Monografie Krásné kraje okrajů Václava Vokolka se soustředí na analyticko-interpretační výklad devíti vybraných kratších literárních textů Václava Vokolka, současného českého spisovatele, rozhlasového esejisty, výtvarníka a pedagoga.
Z obsahu: Niekoľko viet: Juraj Špitzer Adam Zagajewski, Jerzy Kronhold: 2 x 70 = 70 Peter Laučík: Posvietiť pod nohy POSTE RESTANTE: Fenomén samizdat Aleš Debeljak: Grand Hotel Európa, Štyri básne Juraj Mojžiš: Storočie ARCHÍV: Juraj Špitzer: Dve eseje Ján Púček: Pamätník pamäti Ján Zambor: Báseň Ivana Kraska Aminke HIS MASTER’S VOICE KONEČNÁ! NEVYSTUPOVAŤ!
Staré korejské příběhy o oddanosti a nenaplněné lásce, tak by se dala charakterizovat Vyprávění o Sim Čchong a Unjong. Vyprávění o Sim Čchong je jedním z nejznámějších románů staré Koreje. Jeho tématem je oddanost a láska mezi otcem a dcerou. Sim Čchong snáší všechny útrapy, pro otce se dokonce rozhodne obětovat svůj život.
Kniha se zabývá významy kondicionálu v dnešní češtině s cílem začlenit tyto významy do popisu větné sémantiky, tak jak je postulován ve Funkčním generativním popisu (FGP).
V této práci představujeme jeden z možných modelů zpracovaní rozšířené textové koreference a asociační anafory na velkém korpusu textů, který dále používáme pro anotaci daných vztahů v textech Pražského závislostního korpusu.
V knize se zabýváme popisem a analýzou diskurzních (tj. textových) konektorů v češtině, tedy tím, jakými jazykovými prostředky je možné vyjadřovat v textu významové vztahy.
Práce přináší systematickou analýzu metody měření tematické koncentrace textu a prezentuje způsoby jejího využití v textologii. Tematická koncentrace vyjadřuje míru zaměřenosti autora na ústřední téma či témata textu, je založena na vlastnostech tzv. frekvenční struktury textu.
Práce přináší odpověď na otázku, co je a co není elipsa, a stanovuje kritéria určování eliptických vět. Analýzu jednotlivých typů elips podává z pohledu významové (sémanticko-syntaktické) reprezentace vět.
Tato publikace chce postihnout stěžejní momenty a směry hispanoamerických literatur od konce 19. století do počátku 21. století. Každou epochu zastupují klíčoví autoři a jejich zásadní díla.
Milan Hrdlička se v monografii, v níž shrnuje své badatelské poznatky a dlouholeté pedagogické zkušenosti, zastavuje u chápání pojmu gramatika, pojednává o vybraných druzích mluvnických popisů přirozeného jazyka a poukazuje na specifika a přínos gramatiky didaktické.
Pri písaní románu autor čerpal nielen z vlastných skúseností a zo spomienok členov rodiny, priateľov i známych, ale aj z rozhovorov a diskusií s neznámymi ľuďmi, ktoré zažil, odpozoroval alebo len okolo seba napočúval. Inšpiráciou mu bol prastarý otec, dedinský kováč, pansláv. Jeho hrdý postoj voči moci vzbudzuje úctu aj po rokoch.
Človek by mal veriť svojim snom. Vysnívať si cieľ, aj keď zdanlivo neuskutočniteľný, a urobiť všetko preto, aby sa mu raz splnil. V najnovšom príbehu ADRIANY MACHÁČOVEJ však Kristína, jedna z hlavných postáv, tvrdí, že nikdy nikomu nezaželá, aby sa mu splnil jeho sen. Prečo? Čo je na snívaní zlé?
Tretí zväzok súborného diela Ľ. Nováka mapuje jeho vedeckú a popularizačnú činnosť v rokoch 1936 – 1967. Príspevky boli pôvodne publikované vo forme časopiseckých a zborníkových statí v rozličných jazykoch a na rozličných miestach. Tematický okruh prác Ľ.
Druhý zväzok súborného diela priekopníka modernej slovakistiky a slovenskej jazykovedy otvára popularizačná publikácia Jazykovedné glosy k československej otázke, ktorá naposledy vyšla v roku 1936 (prvé vydanie je z roku 1935).
Knižná publikácia obsahuje diplomatické vydanie dvoch rukopisov karpatskej proveniencie, známych ako rukopisy Štefana Hlinku z Litmanovej na Spiši. Sú pozoruhodným príkladom vlastnej literárnej tvorby, ktorá sa utvorila na pomedzi cirkevnej a svetskej tradície.
Diplomatické vydanie cyrilského rukopisného kompendia zameraného na výklad liturgie žalmov predstavuje ďalší kamienok v mozaike byzantsko-slovanskej duchovnej a kultúrnej tradície pod Karpatmi a na Slovensku. Nadväzuje sa ním na liturgickú tematiku, ktorá sa v rámci prítomnej edície prezentovala už v treťom zväzku vydaním výkladu eucharistickej služby.
Knižná publikácia obsahuje diplomatické vydanie dvoch rukopisov karpatskej proveniencie, známych ako rukopisy Štefana Hlinku z Litmanovej na Spiši. Sú pozoruhodným príkladom vlastnej literárnej tvorby, ktorá sa utvorila na pomedzi cirkevnej a svetskej tradície.
Josef Miloslav Kořínek (1899-1945) vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, habilitoval se roku 1935 na Univerzitě Komenského v Bratislavě pro srovnávací jazykovědu a stal se tamtéž profesorem tohoto oboru. Těžištěm jeho badatelského zájmu byla etymologie. Tento svazek přináší výbor jeho etymologických textů co příkladů, jak dělat etymologii dobře.
Manželia Hanka a Viktor sa rozhodnú, že si konečne splnia spoločný sen o vlastnej chalupe. Rozľahlý pozemok s menším starým domom ďaleko od mestského ruchu a zhonu oboch očarí hneď na prvý pohľad. Ich radosť a nadšenie z možnosti tráviť voľné chvíle na vytúženom mieste však nemá dlhé trvanie.