Adela, jediná dcéra pána Ostrej Lúky, spozná na návšteve u svojho strýka v Zemianskom Podhradí neobyčajného muža. Nesmierne príťažlivý básnik a filozof Ludevít sa búri voči vrchnosti, a preto ho považujú za vyvrheľa. Adela sa proti zdravému rozumu vášnivo zamiluje a musí vymyslieť, ako by hrdého a sarkastického muža dostala do svojej blízkosti.
Svazek přináší výbor z prací Petera Shillingsburga z let 1984 až 2016, který autor sestavil přímo pro tuto ediční řadu. Shillingsburg se zde pokusil shrnout své pojetí základních otázek textové kritiky, které se věnoval po čtyři desítky let jako vysokoškolský pedagog, teoretik a jako editor.
Človek ráno vstane plný plánov a očakávaní, no niekedy stačí okamih a všetko sa rozplynie ako dym. Mladá mamička Monika nechala v byte spiaceho syna a ponáhľa sa nočným mestom po lieky do pohotovostnej lekárne, televízna reportérka Aneta práve nasadla do auta svojho nedočkavého milenca a právnik Eugen sa vracia domov v čase, keď ho mladá manželka rozhodne nečaká.
Nenávidím, keď sa musím podriadiť, ale rodina a jej postavenie sú desiatky rokov u nás nadradené osobným preferenciám a pocitom jednotlivca. „Pôjdeš do Ameriky a zoberieš si dcéru nášho najlepšieho priateľa." Dohodnutá svadba v dvadsiatom prvom storočí?
Predstavte si, že ste prežili detstvo s niekým, kto pre vás znamenal celý svet – spriaznená dušu, prvú lásku, s ktorou ste verili, že vás nič nerozdelí. No život dokáže pripraviť nečakané skúšky. Príde deň, kedy sa vaše cesty musia rozísť.
Nové vydanie debutového románu najúspešnejšej slovenskej autorky Onedlho budete mať možnosť zoznámiť sa s mojou knihou Cena za voľnosť. Nie je to však nová kniha, nový príbeh... je to moja prvotina. Písala som ju presne pred tridsiatimi rokmi... a po prvýkrát sa dostala na pulty kníhkupectiev pred dvadsiatimi siedmimi rokmi.
V letech 2021 a 2022 vyšly ve slovenském nakladatelství FACE dvě publikace textů (Slovacica litteraria 1 a 2) věnovaných slovenské literatuře, respektive slovensko-českému literárnímu kontextu, českého literárního historika, kritika a překladatele, působícího na katedře bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého, prof.
Rodina nemusí byť dokonalá, musí sa však dokázať zjednotiť. Tina, Lilly, Denis a Sebastian už dávno vyleteli z rodičovského hniezda a postavili sa na vlastné nohy, no správa najstaršieho zo súrodencov ich nečakane prinúti, aby sa stretli. Žltý dom, v ktorom spoločne strávili šťastné detstvo, po smrti rodičov chátra a musia sa dohodnúť, čo s ním urobia.
Katarína Gillerová je obľúbená slovenská autorka, ktorá má na svojom konte už dvadsaťštyri kníh. Jej najnovší román s názvom Pre šťastie opäť ponúka pútavý dej s prekvapujúcimi zvratmi a témy, ktoré chytia za srdce každú ženu. Dominuje mu téma priateľstva, rodinných vzťahov a túžby po majetku, ktorá dokáže zmeniť aj tú najsúdržnejšiu rodinu.
Estetický prožitek/zkušenost je jedním z klíčových konceptů moderní estetiky (od A. G. Baumgartena) po současnost, implicitně i v antické a středověké estetice.
Marek Wolf sa ocitá uprostred zložitého vyšetrovania, ktoré mu zasahuje do osobného života viac, než by si prial. Jeho blízky kolega a spolupracovník Adam Vanek je nezvestný a Adamov únosca sa Wolfovi vyhráža odhalením najtemnejších tajomstiev. Marekove neortodoxné metódy a temná minulosť ho stavajú do nebezpečnej pozície.
Koniec zimy 1978. V motyčianskej krčme U medveďa panovalo v ten piatkový večer napätie. Pri zrazených stoloch, čo najďalej od výčapu, sedeli chlapi z dediny. Stretli sa, aby sa spoločne pripravili na blížiacu sa hrozbu a našli spôsob, ako odstrániť jej pôvodcu.
Dohoda má jasne stanovené pravidlá. Obaja ich však túžia porušiť. On je vytrvalý, cieľavedomý muž, ktorý verí v logiku a pravidlá. Vždy dosiahne, čo chce – a teraz chce ju. Ona je rázna, bezočivá a nezlomná. Verí v seba a pravidlá ohýba podľa vlastných potrieb. Je rozhodnutá urobiť všetko pre to, aby ju nedostal.
Ema Molnárová, čerstvá absolventka umeleckej školy, žije vo svete plnom farieb napriek tomu, že jej minulosť poznamenal tieň. Ten sa po rokoch vracia v podobe človeka, ktorý je odhodlaný získať späť všetko, čo mu patrí.
Kniha Josefa Vojvodíka přináší nový a originální pohled na českou poezii především druhé poloviny 20. století, zvláště na poezii několika básníků, kterou čte a interpretuje jako poezii „výjimečného stavu“.
Kolektivní monografie je sestavena z upravených a doplněných příspěvků z konference Estetik Markalous a literát John uspořádané olomouckou katedrou bohemistiky Filozofické fakulty UP a Ústavem pro českou literaturu AV ČR ve dnech 26.–27. dubna 2022 u příležitosti 140. výročí narození Bohumila Markalouse – Jaromíra Johna (1882–1952) a 70. výročí jeho úmrtí.