Slovník diel slovenskej literatúry po roku 1989 je prvou vedeckou encyklopédiou zameranou na poéziu a prózu, ktorou sa zachytáva prehľad najvýznamnejších literárnych v poslednej literárnohistorickej etape slovenskej literatúry. Obsahuje 178 hesiel, ktoré pripravili tri desiatky odborníkov pod vedením skúsenej zostavovateľskej dvojice Marty Součkovej a Jána Gavuru.
Dr. h. c. prof. Štefan Luby, DrSc., slovenský fyzik, sa už dvadsať rokov venuje literatúre faktu. Napísal 17 kníh o vedeckých osobnostiach, cestách za vedou, vydal zbierky aforizmov, bonmotov a esejí. Začal trilógiou Moji intelektuáli o významných vedeckých osobnostiach zo Slovenska i zo zahraničia.
V obsáhlém výboru ze svých literárněkritických a překladových studií, esejí a recenzí z období let 2001 až 2023 podává anglistka Alena Dvořáková přehled a rozbor klíčových literárních děl řazených do takzvané postkoloniální literatury psané či reflektované v angličtině. Podrobně se zde zabývá jak díly světově známých romanopisců, jako jsou J. M.
Arktida – daleká, nepřístupná, sevřená krutým mrazem – měla po celá staletí pro světový řád jen okrajový význam. Dnes je v popředí rozhodujících globálních trendů. Je epicentrem světové klimatické krize, která se dotýká nás všech.
Synergie se dějí všude kolem nás. Kniha přináší zvídavým lidem mnoho vysvětlujících příkladů jak porozumět událostem, jevům, okolnostem a synergickým výstupům a naučit se je ve svém životě využívat. Myšlení v synergiích je návodem na prospěšný způsob vnímání světa, na rychlou a komplexní analýzu a na správné rozhodování.
Psychologička Nora odlieta na pohreb svojej spolužiačky a v duchu ďakuje za to, že jej život je v poriadku. Keď počas turbulencií na palube lietadla začne krvácať z nosa, ujme sa jej neznámy muž, ktorý sedí oproti. Počas toho, ako jej na miniatúrnej palubnej toalete pomáha v núdzi, v nej zapáli oheň vášne, ktorý Nora nechce nechať vyhasnúť.
Záverečná časť trilógie (Pod provensalským nebom, Cestou do Paríža) o vznikajúcej láske medzi Linou a Michalom sa tentoraz začína doma na Slovensku, v malebnom prostredí Banskej Štiavnice. Práve tu dôjde na prvé vážne úvahy o spoločnej budúcnosti a bývaní. Leto sa už skončilo, ale jeseň je dokonalá a láka na ďalšie výlety.
Existuje jedna vec, ktorá študentku prestížnej univerzity Alex, neskutočne trápi. Vzťah s Dávidom, chodiacim stereotypom a bratom najlepšej kamošky, ju dusí. Ukončenie vzťahu s ním, by ale ohrozilo jej dlhoročné priateľstvo s Laurou. Keď do ročníka neplánovane nastúpi atraktívny a príťažlivý Damián, okamžite zaujme nielen Lauru, ale aj Alex.
Autoři se ve své knize věnují technologickému pokroku od počátků civilizace až po naši dobu, sledují jeho příčiny a především důsledky pro lidskou společnost. Zpochybňují představu jakési přirozené technologické „evoluce“, ke které dochází samovolně a samozřejmě.
Tato kolektivní monografie se v kontextu nedávných životních výročí předního českého lingvisty a světově uznávaného odborníka v oblasti slovotvorby Miloše Dokulila (1912–2002) snaží mapovat a hodnotit vliv české koncepce na další slovotvorné výzkumy.
Magda Frecer – Daniel Majling – Peter Komorník – Soňa Holúbková – Lacko Cmorej – Lucia Molnár Satinská – Jana Šlinská – Ján Markoš – Mária Jasenková – Samuel Kováčik Bez vzťahov by sme neboli tým, čím sme. Vytvárame si ich s ľuďmi, s prírodou a s prácou. Dokonca aj so záujmami, s miestami či s udalosťami.
Denník učiteľky je kniha zo zákulisia materskej školy, ktorá vznikla z poznámok, ktoré si autorka písala počas učiteľskej a riaditeľskej praxe.. Každá udalosť v nej sa naozaj stala, každé slovo bolo povedané, každá myšlienka pomyslená a každá emócia pocítená.
Fenomén (ne)paralelnosti je z hlediska lingvistického i lingvodidaktického velmi rozšířený, různorodý a důležitý. Je názorným projevem jednak nekorespondencí i systémových mezer mezi strukturami různojazyčných kódů, jednak neparalelnosti uvnitř kategorie českého vidu, která se projevuje ve vidové homonymii a polysémii.
Je naše společnost depresivní? Podle WHO trpí depresí více než 400 miliónů lidí a deprese se řadí mezi největší zdravotní zátěže na světě. V médiích se pravidelně objevují zprávy o zvyšujícím se počtu lidí, kteří navštěvují psychiatra nebo užívají antidepresiva. Je to znamení, že je naše společnost nemocná?
Nina a Kristína sú nielen kolegyne, ale aj dlhoročné kamarátky. A spájajú ich aj rovnaké záujmy: história, hudba a výtvarné umenie. Už niekoľko mesiacov pracujú spoločne na projekte, ktorého súčasťou je aj mapovanie stavebných pamiatok regiónu v rámci projektu Cyrilo-metodská cesta.
Kniha Antona Heretika Mágia ako zdroj zla je pokračovaním jeho série z marginálnej psychológie (Zlo, Humor, Sny, Narcizmus, Dobro, Smrť). Autor sprevádza dejinami mágie a opisuje jej formatívny vplyv na svetové náboženstvá a ideológie. Venuje sa psychologickým premenným – magickému mysleniu a konaniu v norme a patológii.
Slovenskej národnej jednotke zvláštneho nasadenia velí plukovník Deperák. Jednotka dostáva rozkaz vyvolať vojnu s USA. Tú potom prehrať za každú cenu. Slovenská republika prehru vymení za hospodársku pomoc, ktorá jediná môže zachrániť štát pred bankrotom. Národná jednotka v sile sedem mužov odletí do Nevady, aby začala inváziu.