Makrofotografie je první knihou z připravované ucelené řady komplexního programu ZONERfoto.cz určené pro začínající a mírně pokročilé majitele digitálních fotoaparátů a zrcadlovek.
Katrin Eismannová není českým čtenářům neznámou autorkou. Překlad její knihy Photoshop - retušování a korekce digitální fotografie se právem zařadil mezi nejúspěšnější české knihy o Photoshopu a totéž lze očekávat od této nové knihy, která v originále vyšla pod názvem Photoshop - Masking & Compositing.
Výpravná farebná publikácia v angličtine, ktorá popisuje vývoj divadelného priestoru v Strednej Európe, prináša výsledok spoločnej trojročnej práce viac než 35 expertov, historikov umenia, architektov, kurátorov a teoretikov, ktorí sa zaoberali stredoeurópskymi historickými, politickými a kultúrnymi vzťahmi od 16. storočia až po súčasnosť.
Kniha Martina Slivku predstavuje výsledok dlhodobého systematického výskumu slovenského ľudového divadla. Je to práca základného výzamu tak pre slovenskú Teatrológiu, ako aj pre folkloristiku. Martin Slivka je pokračovateľom klasického diela P. G. Bogatyriova, no jeho pohľad je komplexnejší s dôrazomna vývinovú, semiotickú a historicko-typologickú rovinu.
Pôvodná práca súčasnej slovenskej teoretičky a dramatičky Boženy Čahojovej sa zaoberá problematikou vzťahov medzi modernou a postmodernou. Teoretické východisko sa stáva metodologickým aspektom, prostredníctvom ktorého autorka analyzuje vybrané etapy dejín slovenského divadla.
Reprezentatívna obrazová slovensko-anglická publikácia zachytáva tvorbu najvýraznejších osobností slovenskej scénografie prakticky od jej vzniku až po súčasnosť. Autormi jednotlivých častí knihy sú odborní pracovníci Slovenskej národnej galérie a Divadelného ústavu; editorkou projektu je PhDr. Dagmar Poláčková.
Obsahuje knihy: Slovenská scénografia po roku 1989 a Slovenský divadelný plagát po roku 1989 Jedinečné publikácie vznikli ako súčasť rovnomennej výstavy - Slovenská scénografia a divadelný plagát po roku 1989 - ktorú Divadelný ústav pripravil v Slovenskej národnej galérii pri príležitosti dôležitého historického medzníka našej krajiny - dvadsiateho výročia
Divadelný slovník popredného svetového odborníka na teóriu divadla je jedným zo základných referenčných diel svetovej teatrológie a vyšiel v prekladoch do mnohých jazykov. Ako terminologický slovník skúma divadlo v pohybe, pričom si nenárokuje na definitívnosť a normatívnosť.
Erika Fischer-Lichte sa v diele Dejiny drámy zaoberá dejinami drámy od najstaršieho obdobia až po absurdné divadlo v 70. rokoch 20. storočia. Dejiny drámy patria k základným dielam modernej svetovej teatrológie a vyšli už v dvoch vydaniach v nemeckom origináli, v angličtine a maďarčine.
Uznávaná talianska dramatička Letizia Russo debutovala ako dvadsaťročná hrou Nič a nikto (2000). Jej hra Psí hrob (2001) získala Tondelliho cenu a neskôr aj Cenu Ubu ako najlepšia dramatická novinka roka.
Zborník habilitačných a dizertačných prác učiteľov pôsobiacich na Vysokej školy múzických umení vyšiel v spolupráci s Divadelnou fakultou Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Publikácia nadväzuje na mimoriadne úspešný prvý zborník inauguračných a habilitačných prednášok - Prednášky o divadle I.
Zborník inauguračných a habilitačných prednášok pedagógov z Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v editorstve a redakcii Vladimíra Štefka.
Svetoznámy teatrológ Marvin Carlson je profesorom divadelnej vedy a komparatívnej literatúry v Centre postgraduálneho štúdia na City University of New York. Vo svojej výskumnej a pedagogickej činnosti sa zameriava na teóriu drámy a dejiny západoeurópskeho divadla a drámy, najmä 18., 19. a 20. storočia.
Postdramatické divadlo je základnou príručkou predstavujúcou nové podoby divadelnosti od šesťdesiatych rokov minulého storočia do súčasnosti. Prináša množstvo príkladov z praxe a presahov do ďalších umeleckých druhov (film, fotografia, literatúra, výtvarné umenie).
Prof. Henryk Jurkowski je najvýznamnejšou osobnosťou v oblasti výskumu histórie bábkového divadla. Jeho činnosť sa zameriava na výskum dejín bábkového divadla v Európe, ako aj na teóriu bábkového divadla. Knihy prof. Jurkowského vychádzajú v rôznych jazykoch a krajinách – vo Francúzsku, Anglicku, Nemecku, Holandsku a samozrejme v jeho domovskej krajine v Poľsku.
Reprezentatívny katalóg uvádza prácu strednej a mladšej generácie scénografov a kostýmových výtvarníkov ako výtvarnú činnosť, ktorá v konfrontácii s dianím na výtvarnej scéne reflektuje i súčasnosť a zároveň sa nevyhýba širšiemu európskemu kontextu. Publikácia sa zameriava na tvorbu Aleša Votavu, Marije Havran, Alexandry Gruskovej a ich študentov.
Štvrtý diel čítanky o divadelnej réžii z pera významného režiséra a pedagóga Petra Scherhaufera dopĺňa už vydané tri časti systematického súboru teoretických statí a spisov o divadelnej réžii, estetike a režisérskych osobnostiach svetového divadla. Tentoraz prináša prehľad o réžii v 20. storočí až po súčasnosť európskeho a amerického divadla.
Kolektívna knižná monografia je prvou a jedinou publikáciou venovanou osobnosti a dielu JUDr. Magdy Husákovej-Lokvencovej (1916 – 1966). Publikácia vznikla na základe archívneho prvovýskumu, reflektuje a mapuje bohatú tvorbu prvej slovenskej profesionálnej divadelnej režisérky, ktorá v divadle, rozhlase a televízii vytvorila viac ako päťdesiat inscenácií.
Zborník víťazných hier rovnomennej súťaže o pôvodný dramatický text pre deti a mládež, ktorú vyhlasovalo Bábkové divadlo Žilina a Divadelný ústav Bratislava. Zbierka prináša výber víťazných hier štyroch ročníkov súťaže: P. Begányi: Udatný Petrík, Čajka: Janko Hraško Show, M. Ditte: Viola, princezná z predmestia; Wanted: Slncový kôň; Šmarhan, M.