Sedem beletrizovaných biografických príbehov (či literárnych reportáží) podáva strhujúce sondy do životných osudov a zlomov výnimočných slovenských osobností (prof. F. Šubík alias A. Žarnov – Katyň ako prekliatie;A. Hirner – Kauza Hirner a spol.; J. Jamnický – Zahral si vlastnú smrť; G. Gryzlov – Tretí list ta vysoko, až nad Vlčí laz; I.
Autor predkladá prehľad slovenských dejín, kľúčových historických udalostí a osobností, spracovaný spôsobom prístupným mladému čitateľovi, v podobe koláže kratších textov, ilustrovaných jednak reprodukciami jestvujúcich výtvarných diel slovenských umelcov, jednak autorskými výtvarnými prácami.
Prečo je Váh Váhom, Hron Hronom, Dunaj Dunajom a Revúca Revúcou? Ako sa naša najdlhšia rieka zmenila na malého vrabca? Prečo sa pltníci báli plavby popod Strečno? Čo prinútilo mníchov skamenieť na Dunajcom a ako dunajský orol zachránil Bratislavu?
Zbierka lyrickej poézie s erotickým nábojom, smútkom aj ironickým nadhľadom zhmotňuje hľadanie trvalých hodnôt uprostred pominuteľnosti, bezmocnosť nenaplnených želaní i trúfalosť prometeovskej vzbury voči neúprosnému behu času. Ďasná má odkryté, korene prehnité, zlatú korunku mu dali.
Knižný debut úspešného mladého prozaika, laureáta mnohých literárnych súťaží, zahŕňa sedem próz: Priedomie, Pod orechom tma, Dedina na obed, Tŕňovou cestou, 54 minút, Štyri fotografie Marianny K. a Posledná poviedka.
K racionalizácii poznania a výskumu dejín prispievajú autentické dobové dokumenty, ktoré sú základným prameňom pre štúdium historikov a ich vydanie môže byť pohodlnou a ľahko dostupnou príručkou pre všetkých čitateľov a záujemcov o národné dejiny a ich kľúčové osobnosti, ku ktorým Andrej Hlinka nepochybne patrí. Súhrnné vydanie publicistických prác A.
Takmer dve tisícročia cesty Slovákov od najstarších písomných zmienok gréckych a rímskych kronikárov, cez prvé písomné zmienky o Slovanoch, dejinné medzníky na ceste Slovákov stredovekom a počiatkami novoveku, prvé písomné doklady používania slovenčiny, kľúčové dokumenty a pramene z čias „prebudenia národov“ až po novodobé míľniky na ceste k dnešnej
Tretie, prepracované a doplnené vydanie úspešnej „literárnej vlastivedy“ pestrým mixom majstrovských poetických a i prozaických minidiel predstavuje lokality Slovenska v abecednom poradí od Abramovej až po Žilinu. Texty dopĺňa a dotvára vynikajúci ilustračný sprievod Martina Kellenbergera.
Obsiahla monografia významného jazykovedca sa sústreďuje na systematický výklad slovosledu podmieneného výstavbou syntagmy ako jednej zo základných stavebných jednotiek vety.
Slováci geneticky patria medzi najstarobylejších obyvateľov Európy – žijú tu nepretržite viac ako 8 000 rokov. Hoci sa ich korene strácajú v šere histórie, počiatky ich písomnej kultúry poznáme obdivuhodne presne. Historický prameň uvádza vznik ich písma presne na rok 863 po Kristovi. Dátum zrodu je iba jeden z unikátov prvej slovenskej abecedy – hlaholiky.
Úspešné knižné dielo jedného z najlepších znalcov matičných reálií vychádza po dvadsiatich rokoch v druhom, podstatne prepracovanom a doplnenom vydaní. Pútavo líči príbeh našej najstaršej a zaiste najvýznamnejšej kultúrnej ustanovizne, ktorá u iných národov nemá obdobu. Zrodila ju zložitá situácia Slovákov v 19.
Čo len bude chudák Miško robiť, keď ho mama pošle na tri dni k starkej na samotu, kde nie je ani počítač, ani internet, mobil, DVD - prehrávač, ba ani televízor? Hroozná nuda! Lenže to ešte Miško netuší, že stará mama má pre svoje bobuľky nachystané čosi iné, náramne tajomné..... Nuž, hádajte čo sa dialo potom!
Netypické memoáre, ktoré dotvára množstvo historických, ale aj súčasných fotografií, majú dve roviny: V prvej Vitko senior rozpráva svoj životný príbeh od detstva cez roky štúdií a prvé zamestnanie až po útek z komunistického Československa roku 1948 spolu s rodinou do americkej zóny v Rakúsku, odkiaľ emigroval do Austrálie.
Kde bolo, tam bolo, tak začína každá pekná rozprávka, ibaže táto sa i skončila dobre vo vari najkrajšej hore, ktorá nemá páru v šírošírom okolí. Rástli v nej storočné smreky a jedlo, všade voňal mäkučký mach a vysoká tráva a od jari do neskorej jesene tu kvitli všakové neuveriteľne pestré kvety.
Československý Červený kríž (Slovenský Červený kríž) bola a je najstaršia a najväčšia mimovládna humanitná organizácia vo vtedajšom Československu a vzniknutej Slovenskej republike.
Československý Červený kríž (Slovenský Červený kríž) bola a je najstaršia a najväčšia mimovládna humanitná organizácia vo vtedajšom Československu a vzniknutej Slovenskej republike.