Vynikajúci spisovateľ vo veľkolepo koncipovanom projekte Slovenskej vlastivedy pútavo sprítomňuje najpozoruhodnejšie osobnosti a historické udalosti jednotlivých krajov Slovenska. Štvrtý zväzok, venovaný Nitrianskemu kraju, prináša fascinujúci pohľad na mestá, obce, prírodné pozoruhodnosti kraja, ktorého dejiny siahajú až do čias Veľkej Moravy.
Predstavujeme čitateľskej verejnosti knihu autobiografických príbehov, ktorým dal autor prof. Danaj metaforický názov Rátanie rán (Príbehy nielen z medicíny). Príbehy v tejto knižke sú prevažne viazané na jeho skúsenosti a zážitky z medicínskeho prostredia, v ktorom pôsobí viac než štyridsať rokov.
Staroslovenské rukopisy Život Konštantína Cyrila a Život Metoda sú najstaršie a najvýznamnejšie pramene, ktoré svedčia pôsobení solúnskych bratov a umožňujú nazrieť do náboženských, politických a kultúrnych kulís Veľkomoravskej ríše. Ich vierohodnosť dosvedčujú mnohé iné pramene.
Prinášame Vám výber 175 ľudových a zľudovených piesní, ktoré sú na Slovensku najpopulárnejšie, v dvojhlasnej úprave s akordovými značkami. Ľudová pieseň nás sprevádza celým životom, od detstva, prvých dní v škole, cez oslavy a jubileá, svadby a zábavy, vždy, keď je vhodná príležitosť urobiť si radosť spevom.
Publikácia prináša komplexne a organicky spracovaný materiál o poetickej tvorbe básnika Jána Stacha v reláciách vytýčenej témy. Obsahuje známe životopisné údaje doplnené faktami s viacerých relevantných zdrojov, ktoré doposiaľ v komplexnom celku takto zaradené či inak spracované neboli.
Edícia Veci na dne duše zachytáva dva doteraz neznáme rukopisy z 30. rokov 20. storočia od jednej z najvýraznejších osobností slovenského literárneho života Štefana Krčméryho (1892 – 1955), ktoré sa našli v pozostalosti T. G. Masaryka v Prahe. Š.
Rešpekt voči tradíciám nám velí, aby sme prijali hodnoty, ktoré pre sebavedomie Slovákov ako moderného európskeho národa, znamenal objav prítomnosti starých Slovákov - Slovenov na Spiši (Spišský Štvrtok) a na východnom Slovensku v okolí Košíc. Košice sú nielen v roku 2013 európskym mestom kultúry.
Aj vrchy majú svoje dejiny. Presvedčí nás o tom pútavo napísaná kronika jedného z národných vrchov Slovákov, ktorú zostavil zanietený prírodovedec, ochranár, spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti.
Na potulkách povesťovou mapou tentoraz zájdeme až za hranice Slovenska a prejdeme tisíce kilometrov najrozľahlejším pohorím Európy. Mohutný oblúk Karpát začína už za Dunajom v Dolnom Rakúsku, ako chrbát pravekého jaštera sa vinie územím Slovenska, Ukrajiny, Rumunska, jeho časti zasahujú do Čiech, Poľska, Maďarska.
Predkladanou publikáciou chceme predstaviť vojvodkyňu Natáliu Oldenburgovú, rodenú Vogelovú von Friesenhof (1854 - 1937) ako komplexnú a mnohostranne obdarenú osobnosť, ktorá v lone Ponitria strávila väčšinu svojho plnohodnotného života a svojou spoločenskou a podnikateľskou činnosťou, nadaním, literárnou a výtvarnou tvorbou vyorala hlbokú brázdu, ktorá by nemala
Kde mŕtvi žijú a nemí hovoria – takým čarovným miestom je archív, v ktorom myšlienky osobností po ich smrti ožívajú, žijú a ďalej pôsobia a ich ústa, ktoré sa zatvorili a onemeli v hrobe, znova prehovorili a hovoria. Publikácia vznikla vďaka dlhoročnému pôsobeniu PhDr. Michala Eliáša, CSc. v archíve Matice slovenskej.
Zborník Matica slovenská v národných dejinách prezentuje výber najlepších príspevkov z vyše 70 referátov na medzinárodnej vedeckej konferencii vo februári 2013. Konferencia sa uskutočnila pri príležitosti 150. výročia Matice slovenskej a 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na naše územie.
Dielo Karamelový smiech je druhou prozaickou výpoveďou Marty Hlušíkovej. V šestnástich poviedkach zachytáva každodenný život úsporne vtesnaný do času a priestoru, plný paradoxov a bizarných situácií, kde často nemožno viesť deliacu čiaru medzi všednosťou a výnimočnosťou. Hrdinami Hlušíkovej poviedok sú tak muži ako aj ženy, často bizarné postavy.
Čitateľský úspešný výber povestí z Turčianskej záhradky je v druhom, prepracovanom vydaní rozšírený o ďalšiu kolekciu zaujímavých príbehov a nádherne ilustrovaný.
Už šesť mesiacov nepršalo, rybník vysychá a zmorené žabky majú vážny problém. Vari majú opustiť rybník, ktorý je odjakživa ich domovom? A kam sa majú pobrať? Zachránia sa vôbec?
Literárny kritik v súbore článkov o literatúre a recenzií hodnotí súčasnú slovenskú poéziu (od 90. rokov 20. stor.), sčasti aj prózu, pričom sa snaží o primeraný odstup a priestor pre vlastný názor čitateľa. Informačne bohaté sú napr. štúdie o dielach J. Silana, E. B. Lukáča, M. Válka, ako aj o celých generačných skupinách, akými boli napr.
Majster detskej literatúry ponúka malým zvedavcom, školákom i predškolákom, svoju písanku – nádherne „ručne písanú“ knihu krátkych príbehov, v ktorých niektoré slová sú nahradené piktogramami. Dielo, ktoré vzišlo z úspešného seriálu v časopise Slniečko, zabaví aj poučí, rozvíja fantáziu a učí deti čítať s porozumením.
Baťova expanzia na ekonomických trhoch sveta kulminovala roku 1938, keď jeho pobočné spoločnosti pôsobili v 33 krajinách sveta, pričom jeho výrobky kupovali v 82 krajinách sveta. Len v bývalom Československu zamestnával vyše 42-tisíc ľudí. Ekonomická expanzia bezprostredne súvisela s ohromnou expanziou nevšedne ponímanej architektúry.
V Programovom kalendári Matice slovenskej vydanom z príležitosti Svetového roku Slovákov (17. 7. 1997 – 19. 9. 1998) je uvedené, že v Brazílii žije asi 5 000 Slovákov. Jeden z nich sa podujal napísať svoje celoživotné spomienky – pamäti.
A opäť sme do Povesťovej mapy Slovenska zakreslili zaujímavý, povesťami opradený kút. Tentoraz je ním malebný kraj pod Javorinou, svet tajuplných hradov, hlbokých lesov, rozkošných mestečiek a dedín s bohatstvom tradícií a neuveriteľných príbehov...